Головна · Дисбактеріоз · Нейрогуморальне регулювання. Конспект уроку на тему «Гуморальне регулювання. Ендокринна система людини, її особливості Передчасне статеве та фізичне дозрівання

Нейрогуморальне регулювання. Конспект уроку на тему «Гуморальне регулювання. Ендокринна система людини, її особливості Передчасне статеве та фізичне дозрівання

Тема урока: Регулювання функцій в організмі

Цілі уроку:

Освітня: розширити знання учнів про регуляцію життєдіяльності організмів, сформувати уявлення про нейрон, рефлекс, нейрогуморальну регуляцію, рефлекторний принцип роботи нервової системи.

Розвиваюча: створити умови у розвиток логічного мислення, через порівняння, узагальнення, виділення головного, розвитку мовної діяльності, уваги.

Виховна: формувати навички культури спілкування, прищеплювати любов до своєї малої батьківщини.

Метапредметна: розвивати поняття мети та завдання, знання та інформація

Основні поняття: нейрон, рефлекс, нервова система, подразливість, нейрогуморальна регуляція.

Тип уроку: проблемно - пошуковий з елементами ІКТ

Обладнання:

Комп'ютер, проектор, міліцейський жезл, диригентська паличка, модель мозку людини, презентація "Регуляція функцій в організмі", відеофрагмент "Роздратність амеби та інфузорії туфельки", картки із завданнями, клей, папір, мислильні листи.

Хід уроку:

I . Організаційний момент

Здрастуйте хлопці. Я запрошую вас до інноваційного центру «Сколково». (слайд 1)

До цього центру входять 5 кластерів, метою яких є розробка нових обчислювальних методів, нових методів управління знаннями, планування біологічних та клінічних експериментів. (слайд 2)

Сьогодні ви станете кандидатами в резиденти одного з найбільших кластерів-біомедичних технологій. На столах лежать зелені кандидатські картки. Впишіть у правий верхній кут своє прізвище та ім'я. Під час роботи в нашій науковій лабораторії ви отримуватимете бонусні бали, які я за допомогою друку вноситиму до ваших карток. Ці бонусні бали наприкінці нашої роботи можна буде обміняти на оцінку.

II .Занурення у тему

Подивіться на два предмети у моїх руках. Це міліцейський жезл та диригентська паличка. Ці предмети допомагають людям двох різних професій виконувати свої професійні обов'язки. На розумових аркушах напишіть слова – асоціації, що характеризують функції цих предметів.

Які асоціації у вас виникли? (запис слів – асоціацій на дошці)

Як ви вважаєте, як ці слова – асоціації пов'язані з темою нашого дослідження?

Як ви визначите тему нашого наукового дослідження? (слайд 3)

Як ви вважаєте, чи тільки до живих організмів застосовується поняття «регуляція»?

Де у повсякденному житті ви стикаєтеся з поняттям регуляція?

III . Постановка мети та визначення завдань уроку

Будь-яке дослідження починається з визначення мети та завдань.

Що таке ціль?

Що таке завдання? Як ви визначите мету нашого дослідження?

(З'ясувати, як здійснюється регулювання функцій у живих організмах)

Які завдання випливають із поставленої мети?

Визначити, які системи органів беруть участь у регуляції функцій.

Які механізми лежать в основі регулювання функцій в організмі.

Які системи органів тварин виконують роль регулювальника та диригента? (слайд4)

Зі переліку наявних у вас асоціацій підкресліть ті, які відповідають функціям нервової та ендокринної систем.

IV . Актуалізація знань учнів

1. Яка регуляція функцій називається гуморальною?

2.Погляньте уважно на слайд. Чим зумовлена ​​різниця в зростанні однієї з найвищих і найнижчих людей планети Земля? (слайд 5)

3.Республіка Адигея належить до розряду йододефіцитних регіонів Росії. Яку небезпеку несе нестача йоду в їжі?

4.Якими шляхами можна вирішити цю проблему?

5. Перегляд відеофрагмета «Роздратність амеби та інфузорії туфельки». Яка властивість живих організмів ілюструє цей експеримент? Чи всім живим організмам властива дратівливість?

Наведіть приклади подразливості у рослин та бактерій.

V .Вивчення нового матеріалу

1. Будова нейрона (слайд 6-7)

Подивіться уважно на слайд. Що ви там бачите? Це клітини, які є у тілах більшості тварин та людини. Що це за клітки?

Щоб відповісти на це питання, відкрийте підручник параграф 27, прочитайте другий абзац і дайте відповідь на запитання: «Як називаються ці клітини?». Запишіть визначення поняття нейрона в зошит на друкованій основі.

Чи дає визначення нейрон повне уявлення про ці клітини? На основі прочитаного матеріалу доповніть схему зошита на друкованій основі підписами і сформулюйте поняття нейрон. Запишіть його у зошиті на друкованій основі.

2. Рефлекс. (Слайд 8)

Якщо тіло гідри вколоти голкою, воно стиснеться. Як ви вважаєте, як називається ця реакція? Знайдіть визначення рефлексу в підручнику, прочитайте визначення рефлексу, які подано в різних енциклопедичних словниках. Проаналізуйте ці визначення. Сформулюйте та запишіть поняття рефлекс у зошит на друкованій основі.

Чим відрізняється рефлекс від подразливості?

Чи можемо ми спостерігати рефлекси у амеби та інфузорії туфульки? А у рослин?

3.Хвилина думки (слайд 9)

Кожен відділ нашої наукової лабораторії отримує картки, на яких написані приклади прояву різних реакцій у відповідь організмів. Ваше завдання, визначити, де прояв подразливості, а де рефлексу і записати відповідні цифри у картку (діти працюють у парах). Потім проводимо самоперевірку та виставляємо бонусні бали.

4. Типи нервової системи (солоди 10 -11)

За допомогою якої системи органів здійснюється рефлекс?

Робота зі слайдом "Типи нервової системи". У яких організмів нервова система влаштована найскладніше і чому?

Перед вами модель мозку людини. Чи можна помістити цю об'ємну модель на площині? В даному випадку на звичайному аркуші паперу. Які цілі та завдання вирішення цієї проблеми?

Як можна вирішити цю проблему?

У конвертах на ваших столах лежать частини загальної картини будови мозку людини. Зберіть їх у єдине ціле та наклейте на білий аркуш паперу. Як називається спосіб, який ви застосували?

(слайд 12)

У момент закінчення відповіді учнів раптом раптово звучить адигейська мелодія і з'являється картина одного з мальовничих куточків Адигії «Хаджохська тіснина»

Які емоції виникли у вас? Чи можна вважати цю реакцію рефлексом? Чому?

5.Рефлекси умовні та безумовні (слайд 13)

Чому в одному випадку у всіх виникла однакова реакція у відповідь, ви підніли голови і подивилися на екран, а емоції проявилися різні?

Складання схеми умовні та безумовні рефлекси

Рефлекси

безумовні умовні

уроджені придбані

6.Рішення творчих завдань (слайд 14)

Наразі кожна група отримує картку з творчими завданнями. Вам необхідно визначити цілі ізодачі та знайти шляхи вирішення.

VI . Узагальнення вивченого матеріалу (слайд 15)

Складання схеми регуляція функцій в організмі

нервова гуморальна

за допомогою нервових імпульсів за допомогою хімічних речовин

нейрогуморальне регулювання

2.І так ми з вами сьогодні, в результаті нашого дослідження, познайомилися з 3 Р, що це за поняття? (слайд 16)

регуляція

Р дратівливість

рефлекс

Ці поняття є ключовими у біології та допоможуть вам розібратися з новим поняттям – поведінка.

VII . Домашнє завдання (слайд 17)

Кожне дослідження має обов'язково мати практичний вихід. Тому вдома, крім вивчення параграфа 27, я пропоную тим, у кого є домашні тварини, виробити у них умовні рефлекси.

VIII . Рефлексія

Хлопці, гляньте, на нашій дошці з'явилося дерево. Це яблуня. Як ви вважаєте, чому саме вона, а не груша чи персик? Яблуня символ нашого міста Майкоп. Я хочу з її ляпасом, дізнатися з яким настроєм ви залишаєте наш урок. Якщо працювати на уроці вам було цікаво, виходячи з класу повісті на неї рожеві яблука, якщо щось було не зрозуміло – жовті, а якщо урок вам зовсім не сподобався – зелені.

Я дякую вам за співпрацю. До побачення.

Головна > Урок

МОУ Барвіхінська ЗОШ

Біологія 8 клас

Тема урока : Гуморальне регулювання функцій організму

Вчитель : Галстян Емма Артурівна.

Цілі та завдання уроку:
    закріпити знання про гуморальний механізм як один із способів регуляції функцій організму;

    продовжити формування уявлень про залози внутрішньої секреції та їх роль у життєдіяльності організму;

    визначити рівень засвоєння учнями основних понять теми;

    розвивати загальнодидактичні вміння та навички, а також вміння застосовувати наявні знання для вирішення практичних завдань;

    здійснювати гігієнічне виховання школярів;

    Виховувати культуру спілкування; формувати діалектико-матеріалістичне світогляд на основі розвитку уявлень про людину як частину живої природи.

Вимоги до рівня підготовки учнів:
    Називати:

Особливості будови та роботи залоз ендокринної системи;

Заліза внутрішньої системи;

Заліза зовнішньої системи;

    Розрізнятизалози внутрішньої та зовнішньої секрецій;

    Розпізнавати та описуватина таблицях органи ендокринної системи.
Тип уроку:
    узагальнення та систематизація знань.
Обладнання:
    Інтерактивна дошка ЦОР: Віртуальна школа Кирила та Мефодія. Уроки біології «Кирила та Мефодія» 8 клас Людина.
ХІД УРОКУ 1. Організаційний момент1. Вітання. Перевірка готовності до уроку. Упродовж багатьох століть люди намагалися виявити «верховного головнокомандувача» організмом. Того, хто керує всіма життєво важливими функціями та узгодить роботу окремих клітин, органів та систем з єдиним «виробничим графіком», у якому кожній дійовій особі відведено своє місце та чітко окреслено коло обов'язків і у повсякденних умовах та надзвичайних ситуаціях. Зрештою, титул правителя у суверенному королівстві організму відійшов до мозку – головному та спинному. Але за кожного короля, зазвичай, існує таємний радник, влада якого дуже велика. Цим сірим кардиналом, який вважає за краще триматися в тіні, є ендокринна система .2. Оголошення теми уроку. Запис у зошит. 3. Постановка проблемного питання . - Питання: Світ навколо нас постійно змінюється Влітку та взимку, восени та навесні температура нашого тіла постійна – 36, 6 0 С. Як би ми не харчувалися, вміст цукру в крові теж постійна. Як підтримується така сталість внутрішнього середовища нашого організму? - Відповідь: Підтримка організмом сталості внутрішнього складу називається гомеостаз, а механізм гомеостазу забезпечують нервова та гуморальна регуляції. Питання: Який загальний принцип роботи нервової системи? Відповідь: Рефлекторне Питання: Як влаштовано рефлекторну дугу підтримки постійної температури тіла? Відповідь вибудовується разом: Рецептори шкіри, чутливий шлях, ділянка ЦНС (гіпоталамус), руховий (виконавчий шлях), орган – мета (кровоносні судини). 4. Формулювання мети та бесіда – розповідь «Регуляція функцій організму»
«Чому до залоз внутрішньої секреції підходить приказка «Мал золотник, так дорогий?». Відомо, крім нервової регуляції існує більш давня регуляція внутрішніх процесів організму – хімічні речовини, виробляються в залозах і розносяться організмом через рідке середовище – гуморальна регуляція.

Регуляція

Гуморальна

Найбільш давніми регуляторними речовинами, що виявляють свою дію вже в одноклітинних, є метаболіти(Проміжні або кінцеві продукти обміну речовин). Висока активність багатьох метаболітів збереглася і в людини. Наприклад: дія СО2, молочної кислоти, аденозину: активно виділяючись у працюючих м'язах, вони розширюють кровоносні судини. Відрізняють класичну та дифузну ендокринну системи

Е

Класична

Щитоподібна

Надниркові залози

Статеві залози

Підшлункова залоза (острівці Лангерганса)

Ндокринная система

Дифузна (місцеві, тканинні гормони) – клітини, дрібними скупченнями або окремо розсипаних у слизових оболонках органів – травної та дихальної систем

Регуляторами практично всіх функцій організму є гормонипозаклітинні гуморальні регулятори; біологічно активні речовини. 5. Виклад ролі гормонів в ендокринній регуляції . Упорядкування схеми- таблиці.

Характеристика гормонів

Властивості гормонів

Функції гормонів

1 . Орган, який діє гормони, може бути розташований далеко від залоз;2. Дія гормонів суворо специфічно: одні діють певні органи – мішені, інші певний тип обмінних процесів.3. Гормони мають високу біологічну активність і діють у дуже низьких концентраціях. 4. Гормони порівняно швидко руйнуються у тканинах 1. Забезпечують зростання та розвиток організму.2. Забезпечують адаптацію організму до умов навколишнього середовища, що постійно змінюються.3. Забезпечують гомеостаз4. Контролюють процеси обміну речовин.

У крові розчинено безліч речовин, зокрема і гормони. Як же органи – мішені розпізнають гормон, призначений їм?Принцип впливу гормонів нагадує радіозв'язок, коли сигнал, що посилається з ефір, адресується «всім, усім, усім», але доходить тільки до того адресата, у якого є приймач, налаштований на хвилю даної радіостанції. Подібно до цього в організмі гормон хоч і досягає зі струмом крові всіх клітин і органів, але діє тільки на тих, у яких є спеціальні клітини, які «пізнають» саме цей гормон. Клітини, сприйнятливі до гормонів, мають спеціальні молекули-рецептори, які дозволяють зчитувати інформацію, закодовану в гормонах. При взаємодії гормону та рецептора відбуваються зміни в обміні речовин клітин. Головною умовою ендокринних функцій – наявність у клітинах – мішенях специфічних рецепторів. 2. Закріплення знань на проміжному етапі. Запитання:
    Чим відрізняється нервова та ендокринна регуляції?
  • У чому відмінність класичної та дифузної ендокринної систем?

    Як влаштовано рефлекторну дугу?

    Чим відрізняються метаболіти від гормонів?

    Який принцип поділу залоз на три групи?

    Що є основною умовою ендокринних функцій?
3. Будова та функціонування ендокринної системи Форма роботи – самостійна робота з підручником, заповнення таблиці, інформаційне доповнення до тексту підручника з використанням інтерактивної дошки, уроку №9 «Кирила та Мефодія»

Будова та функціонування ендокринної системи

Заліза внутрішньої секреції

Місце розташування в організмі

Виділяються гормони

Регульовані процеси

Захворювання при гіпофункції

Захворювання при гіперфункції

1 . Гіпофіз

Під проміжним мозком, у порожнині черепа

Тропні-соматотропний, тиреотропний, кортикотропний, гонадотропний, мелонотропний, АДГ, окситоцин

Зростання, регуляція роботи кори надниркових залоз, стимулює роботу щитовидної залози, зростання фолікул у жіночому організмі, роботу сім'яників та яєчників; розвиток молочної залози та лактацію

Гіпофізарна карликовість , зберігається пропорції тіла, розумовий розвиток

Гігантизм; акромегалія – при надлишку соматотропіну після завершення процесів зростання.

2. Епіфіз (шишкоподібна залоза)

У порожнині черепа над середнім мозком

Гормон, що гальмує функції статевих залоз у дитячому віці

Пристосування організму до добових - зміни дня та ночі; регуляція процесів статевого дозрівання

Передчасне статеве та фізичне дозрівання

Недорозвинення статевих залоз, ознак статі та ожиріння

3. Щитовидна залоза

Прилягає до хрящів гортані

Посилення обміну речовин; катаболізм білків, жирів, вуглеводів; підвищення температури тіла, збільшення частоти серцевих скорочень

Кретинізм - затримка зростання, порушення фізичного та розумового розвитку. Мікседема – зниження обміну речовин, підвищення маси тіла, діяльності нервової системи, млявість, сонливість, зниження інтелекту

Базедова хвороба - зоб, підвищена збудливість, втрата маси тіла, почастішання серцебиття,

4. Надниркові залози

На верхніх полюсах бруньок

Стероїди – глюкокортикоїди, мінералокортикоїди, статеві гормони, адреналін, норадреналін

Обмін білків, жирів, вуглеводів; антогоністи імунної системи, що зменшують запальні процеси; обмін води та мінеральних солей.підвищення сили та частоти серцевих скорочень

5. Підшлункова залоза

Вигин дванадцятипалої кишки

Інсулін

Обмін вуглеводів-зменшує вміст цукру в крові, синтез білків з амінокислот, їх активний транспорт у клітину, утворення вищих жирних кислот із продуктів вуглеводного обміну.

Цукровий діабет – високий вміст цукру в крові, клітини глюкоза не переходить до клітин, при різкому збільшенні цукру в крові настає діабетична кома

Гіпоглікемія - порушення діяльності мозку, втрата свідомості, гіпоглікемічний шок

6. Статеві залози

Насінники та яєчники

Андрогени, естрагени

Обмін речовин, зростання, розвиток ознак статі впливають на функції нервової системи,

Фемінізація

Москулінізація чи вірилізм

Доповнити таблицю (гіпофункція та гіперфункція надниркових залоз) самостійно, використовуючи додаткову літературу та Інтернет ресурси. За бажання зробити презентацію на цю тему.

Завдання . Прочитати статті підручника та прокоментувати особливості ендокринних залоз, значення та симптоми гіпофункції та гіперфункції. Записати до таблиці. Супроводжується самостійна робота поясненнями та доповненнями, використовуючи інтерактивну дошку, додаткову літературу. Мультимедійний супровід уроку.

Будова та функції гіпофіза









Головний мозок бере безпосередню участь у регуляції діяльності ендокринної системи. Якщо порівняти ендокринну систему з оркестром, то роль композитора належить гіпоталамусу, диригента – гіпофізу, а оркестранти – це залози. Звідки така влада над організмом у гіпоталамуса? Гіпоталамус регулює роботу гіпофіза, що посилає свої гормони іншим залозам. Співвідношення гормонів, що стимулюють роботи різних структур, визначає стан всього організму. Підтримання сталості внутрішнього середовища організму відбувається нервовою та ендокринною системами та називається нейрогуморальні. Виявляється, нейрони гіпоталамуса виробляють спеціальні нейрогормони - рилізинг - фактори (англ. release-випускати, звільняти), хімічно порівняно легко влаштовані, - основні «ключі» від всієї ендокринної системи. З током крові рилізинг - фактори потрапляють в гіпофіз і відкривають біохімічні комори, що знаходяться тут. Вони зберігаються складніші гормони, кожен із яких «включає» певну залозу внутрішньої секреції. Але двері гормональних комор не можна залишати відчиненими навстіж. Щоб замкнути їх, гіпоталамус виділяє спеціальні гормони-інгібітори (лат. inhibeo – утримую), що гальмують ендокринну активність гіпофіза. Крім того, в ядрах гіпоталамуса виробляються гормони вазопресин та окситоцин, що беруть участь у регуляції водно – сольового та підтримці тонусу судин. Готові гормони спускаються в задню частку гіпофіза, зберігаються і, надходячи в кров, розносяться організмом. Щодо залоз ендокринної системи поясніть приказку «малий золотник, та дорогий».

Схема нейро-гуморальної регуляції функцій організму

4. Закріплення знань . Після виконання завдання доцільно закріпити знання за допомогою тренажера на інтерактивній дошці. "Правильно розставити назви ендокринних залоз, опис яких з'являється у вікні тренажера"
Якщо дозволить час, можна виконати підсумкове тестове завдання з вибором відповіді на інтерактивній дошці (Наводжу 2 приклади запитань).

Домашнє завдання: 1. § 58, 59;2. Завдання в робочому зошиті № 213-2183. Доповнити таблицю. Додаткове завдання: 4. Скласти презентацію «Гормони надниркових залоз», «Симптоми хвороби щитовидної залози у картинах великих художників – Рубенса, Дюрера, Ван Дейка»;5. Знайти в оповіданні І. С. Тургенєва «Живі мощі» опис «Бронзової хвороби» - симптоми гіпофункції надниркових залоз, нестачі кортикостероїдів. Використовувані ресурси 1. Підручник: Д. В. Колесов, Р. Д. Маш, І. Н. Бєляєв. Біологія Людина. 8 клас;2. Робочий зошит;3. Мультимедійний посібник: Віртуальна школа Кирила та Мефодія. Уроки біології. Людина та її здоров'я;4. Енциклопедія для дітей Людина;5. Педагогічний університет Першого вересня. Найбільш складні питання викладання розділу «Людина та її здоров'я»: лекція 6.

8. Нервово-гуморальне регулювання фізіологічних функцій

ГОМЕОСТАЗ(У. Кеннон, 1929г.) – здатність біологічних систем протистояти змін і зберігати динамічне відносне сталість складу та властивостей.

РЕГУЛЯЦІЯ– координуючий вплив на клітини, тканини та органи, що приводять їх діяльність у відповідність до потреб організму та змін навколишнього середовища.

Характеристика нервової та гуморальної регуляцій

Спосіб регулювання

Характерні риси

Нервова регуляція

Гуморальне регулювання

1. Механізм регуляції

Здійснюється за допомогою нервової системи

Здійснюється за допомогою хімічних речовин, що надходять у кров.

2. Швидкість реакції

Нервові імпульси поширюються з великою швидкістю (до 120 м/сек – за деякими нервами)

Хімічні речовини просуваються повільно, частково шляхом руйнуються або виводяться (максимальна швидкість = 0,5 м/сек)

Чітка локалізація нервових впливів (управління здійснюється вибірково, через певні нервові волокна)

Дія хімічної речовини не локалізована, не обмежена певним місцем.

4. Еволюційний вік

Еволюційно молодший

Еволюційно більш давній механізм

5. Економічність процесу

Більше економічна, вимагає мінімальних витрат енергії, т.к. миттєво включається і швидко вимикається, якщо необхідність процесу відпадає, короткочасна відповідь.

Вимагає щодо багато часу для свого здійснення і не може забезпечити швидкої та точної реакції організму на подразники зовнішнього та внутрішнього середовища; відповідь тривала.

    Кожен із двох основних механізмів регуляції функцій в організмі – нервовий та гуморальний – тісно взаємодіють. Обидва разом доповнюючи один одного, забезпечують найважливішу особливість нашого організму - саморегуляцію фізіологічних функцій, що призводить до автоматичної підтримки необхідних організму умов існування.

    Гуморальне регулювання- Регулювання, що здійснюється за допомогою хімічних речовин, що виділяються в кров і тканинну рідину. Переносячись рідинами організму, речовини діють діяльність органів, забезпечуючи їх взаємодія.

ПРИКЛАДИ: а)При надлишку цукру в крові нервова система стимулює функцію внутрішньосекреторної частини підшлункової залози. У кров надходить більше гормону інсуліну і зайвий цукор під його впливом відкладається у печінці та м'язах у вигляді глікогену. При посиленій м'язовій діяльності, коли зростає потреба організму в цукрі і в крові стає недостатньо, посилюється діяльність надниркових залоз. Гормон надниркових залоз адреналін сприяє перетворенню глікогену на цукор.

б)Людина відчуває спрагу. Підвищується концентрація солей у внутрішньому середовищі організму. Обмін речовин за таких умов не може протікати нормально. Це призводить до подразнення нервових закінчень, що знаходяться в стінках судин; збудження передається в ЦНС, звідти до залози внутрішньої секреції ГІПОФІЗУ, і стимулює виділення гормону гіпофіза, який відповідає за регулювання виділення води з організму, що потрапляє в кров, приноситься до нирок не так виділяти, скільки утримувати воду.

    Будова та функції нервової системи

Визначення

Значення

Нервова тканина

Відділи нервової системи

Сукупність спеціальних структур, що об'єднує та координує діяльність усіх органів та систем організму у постійній взаємодії із зовнішнім середовищем

1. Узгодження роботи всіх органів прокуратури та систем організму.

2.Підтримка відносної сталості внутрішнього середовища гомеостазу

3.Орієнтація організму у зовнішньому середовищі та пристосувальні реакції на її зміни.

4.Організація діяльності, яка веде до задоволення потреб.

5. Матеріальна база психічної діяльності.

Чутливі

Двигуни

Вставні


Принцип дії

Центральний СР

Головний мозок

Спинний мозок

Периферична СР

Соматична (довільна)

Автономна (мимовільна)

Парасимпатична

Тема: «Гуморальне регулювання. Ендокринна система людини, її особливості»

Мета уроку : Створити умови для ефективного засвоєння знань про гуморальне регулювання функцій організму та особливості ендокринної системи людини.

Завдання уроку:

Освітні: - сформувати поняття гуморального регулювання функцій організму та ендокринної системи;

Розвиваючі: -Підвести до висновків про особливості роботи залоз внутрішньої секреції;

Виховні: формувати пізнавальний інтерес до предмета.

Хід уроку:

    Організаційний момент. Постановка цілей та завдань уроку.

    Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання.

Дайте визначення понять:

Тканина - це група клітин, подібних за будовою та походженням, що виконують певну функцію і з'єднаних між собою міжклітинною речовиною.

Орган - це частина тіла, що займає певне місце в організмі, має певну форму, будову і виконує певну функцію.

Система органів – це група анатомічно пов'язаних між собою органів, які мають загальне походження, єдиний план будови та виконують спільну функцію.

    Вивчення нового матеріалу

У процесі еволюції утворилася особлива система органів, що спеціалізуються на виробленні дуже активних хімічних речовин, що регулюють важливі процеси. Це залози внутрішньої секреції чи ендокринні залози. А їхня сукупність становить ендокринну систему.

Наявні в організмі людини залози виробляють специфічні речовини - секрети і поділяються на три групи: зовнішньої секреції, внутрішньої секреції та змішаної секреції.

Заліза зовнішньої секреції

(Екзокринні)

Продукти залоз внутрішньої секреції називають гормонами.

Гормони - це біологічно активні речовини, що виробляються залозами внутрішньої секреції. Вони впливають на зростання та розвиток організму, на процеси статевого дозрівання, беруть участь у регуляції діяльності організму.

Властивості гормонів:

    Висока біологічна активність (1 г. адреналіну достатньо, щоб посилити роботу 100 000 000 ізольованих сердець жаб, тобто для стимуляції діяльності 1 серця достатньо 1/100 000 000 р. адреналіну)

    Специфічність (це дозволяє компенсувати нестачу того чи іншого гормону в організмі людини введенням гормональних препаратів, які одержують із відповідних залоз тварин)

    Діють лише на живі клітини

    Орган, який діє гормони, може бути розташований далеко від залоз.

Зараз ми більш детально познайомимося зі структурою та функціями залоз внутрішньої та змішаної секреції.

Будова та функціонування ендокринної системи. (Учні за допомогою вчителя заповнюють таблицю)

Заліза внутрішньої секреції

Таким чином, ендокринна система є спеціалізованою системою, що забезпечує регуляцію практично всіх функцій організму, включаючи метаболізм, репродукцію, зростання, розвиток, поведінку. Регуляцію активності багатьох ендокринних залоз здійснюють гіпофіз та гіпоталамус за допомогою механізму прямого та зворотного зв'язку. Гіпоталамус є одночасно і нервовим центром і своєрідною залозою внутрішньої секреції. Він утворений нервовими клітинами, але зовсім звичайними: вони здатні виробляти спеціальні речовини – нейрогормоны. Ці біологічно активні речовини надходять у кров, яка притікає від гіпоталамуса до гіпофіза. Гіпофіз, своєю чергою, шляхом секреції гормонів прямо чи опосередковано впливає інші залози внутрішньої секреції.

4 Закріплення знань

    Визначте, про яку залозу внутрішньої секреції йдеться?

А) «Невелика залоза, розташована під основою головного мозку. Цей мозковий придаток складається із трьох частин. У передній утворюється шість гормонів, чотири з яких регулюють роботу інших ендокринних залоз, п'ятий – прискорює статеве дозрівання, шостий – стимулює зростання тіла».

    Підбиття підсумків

    Завдання додому: вивчити конспект

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Попередній перегляд:

Келін Є.А. Новоямська ЗОШ, Єльниківський район, Республіка Мордовія

Урок на тему: «Залізи внутрішньої секреції»

(8 клас)

Мета (завдання) уроку:

1. Освітні:

Сформувати поняття про залози внутрішньої секреції, розкрити роль залоз внутрішньої секреції у регуляції функцій організму людини, з'ясувати вплив гормонів на організм людини на конкретних прикладах.

2. Розвиваючі:

Сформувати інтелектуальні вмінняаналізувати та порівнюватидії гормонів на різні системи організму людини,класифікуватигормони за ступенем впливу на життєво важливі функції організму людини,узагальнювати отримані знання у вигляді опорних схем, таблиць, малюнків та коротких висновків,систематизуватигормони по лінії "просте (гормон) - складне (нейрогуморальна регуляція)",характеризуватинеобхідність узгодженої дії гормонів у забезпеченні оптимального перебігу життєво важливих процесів організму людини.

3. Виховні:

Виховати почуття відповідальності за колективну справу, зацікавлене ставлення до навчально-пізнавальної діяльності (мотиви вчення), відповідальне ставлення до здоров'я; формувати науковий біолого-екологічний світогляд, культуру ставлення до об'єктів живої та неживої природи, відповідальність особистості стосовно природних та соціоприродних систем, потреба в екологічно виправданій поведінці при спілкуванні з ними.

Тип уроку: комбінований.

Вигляд уроку: урок-гра з елементами бесіди, теоретичної та практичної роботи дослідницької спрямованості.

Обладнання:

Таблиця "Залізи внутрішньої секреції", конспект-схема "Нейрогуморальна регуляція", мультимедійна дошка, роздаткові матеріали у вигляді карток "Нейрогуморальна регуляція організму людини".

Хід уроку.

Організаційний момент.

Ось продзвенів дзвінок

І покликав нас на урок.

Сядьте рівно, не крутіться

І в очі мені подивіться

Хто не вивчив домашнє завдання?

На вас чекає сьогодні покарання.

Що немає таких?

Ви просто молодці!

Ну а якщо так, тоді

Перевірю, як вивчили ви.

Ну а потім я розповім вам, діти,

Про нову цікаву дуже тему.

І пограти встигнемо на уроці,

І дуже багато дізнатися,

І свої знання показати.

Актуалізація наявних знань та вмінь

Вам уже відомо...

Тема нашого уроку "Залізи внутрішньої секреції". Сьогодні на уроці ми пограємось. Ігри люблять усі – і дорослі, і діти. Одні самі люблять грати, інші спостерігати за грою. Пропоную Вам стати учасниками відомої телевізійної гри "Поле чудес". Правила нашої гри дещо відрізняються від оригінальних. Ви вгадуватимете не одну літеру, а цілі слова. За кожне правильно відгадане слово Ви отримуєте приз – медаль «Розумники та розумниці», ціна якої – 1 бал. Наприкінці уроку підрахуємо, хто більше набрав медалей-балів?

Отже, увага! Ви маєте розкрити схему (схема на дошці «Нейрогуморальна регуляція»).

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ-СХЕМА «Нейрогуморальне регулювання»

Нервова регуляція

Гуморальне регулювання

ЦНС

Заліза внутрішньої секреції

Гіпоталамус

Гіпофіз

Щитовидна залоза

Підшлункова залоза

Надниркові залози

Ендокринна система. Нейрогуморальна система

2.Фронтальне опитування у вигляді гри «Поле чудес».

Уявіть собі сварку кішки із собакою. Лють, що лякає поза, пирхання кішки, гарчання собаки, готовність відбити можливу атаку. А згадайте свої відчуття, коли ви у натовпі вболівальників стежите за грою своєї улюбленої команди. Скільки емоцій, переживань. І вони різні у різних людей – то крик схвалення та захоплення, то обурення та досади. Можна назвати багато дій і тварин, і людини, прояв яких повною мірою неможливий для байдужості особливих речовин. Як ви вважаєте яких?

Діти Гормонов.

Вчитель: Правильно, ось і перше вгадане слово у нашій схемі. А ви отримуєте першу медаль і називаєтеся відтепер «Розумником». З гормонами ми познайомилися минулого уроці і з'ясували, що гормони – це…?

Діти: Біологічно активні речовини різної хімічної природи, що утворюються у залозах внутрішньої секреції, що регулюють функції організму.

Вчитель: (вручає медаль) Які саме функції, наведіть приклади.

Діти:

  • Змінюють зростання та розвиток організму;
  • Регулюють обмін речовин, підтримуючи організм у нормі;
  • Швидко руйнуються і тому повинні постійно надходити до організму;
  • Носії інформації – передають сигнал від одного органу до іншого про зміни, що відбулися;
  • Діють за принципом зворотний зв'язок (вручаються медалі).

Вчитель: Розумнички всі які. Молодці. А тепер скажіть, які властивості характерні для гормонів?

Діти:

  • висока біологічна активність;
  • дії у малих концентраціях;
  • сувора спрямованість дії;
  • вплив через кров та лімфу;
  • регулюють процеси обміну речовин, що протікають у клітині.

Вчитель: Молодці! А скажіть, яке регулювання функцій здійснюється за участю гормонів?

Діти: Гуморальне регулювання.

Що це таке?

Діти: Це координація фізіологічних функцій організму людини через кров, лімфу, тканинну рідину за участю гормонів.

Вчитель: Яке регулювання в організмі людини тісно взаємопов'язане з гуморальною?

Діти: Нервова регуляція.

Вчитель: Дайте визначення.

Діти: Регуляція життєдіяльності організму за допомогою НР.

Вчитель: Де знаходиться центр нервового регулювання?

Діти: У гіпоталамусі.

Вчитель: Де утворюються гормони?

Діти: У залозах внутрішньої секреції.

Вчитель: молодці! Наша схема розкрита (Слайд), хлопці, спробуємо зіставити цю схему з таким поняттям як «просте і складне», що ви можете запропонувати дивлячись на цю схему.

Діти: починаючи з простого, кожна заліза внутрішньої секреції утворює спільно ендокринну систему, яка разом із нервовою системою нервово-гуморальну регуляцію, яка є однією з найважливіших і складних нашого організму. (МЕТАПРЕДМЕТНІСТЬ).

Вчитель: Ось ми з вами розкрили назву теми сьогоднішнього уроку. Відкрийте зошити, запишіть число та тему уроку «Залізи внутрішньої секреції».

  1. Первинне сприйняття та осмислення нового матеріалу.

Вступна бесіда вчителя.

Допоможіть мені сформулювати термін. По-перше, це що в організмі?

Діти: Органи.

Вчитель: Які виділяють продукти власної життєдіяльності?

Діти Гормони.

Вчитель: Безпосередньо у?

Діти: У кров чи лімфу.

Вчитель: Прочитаємо термін, який записали у зошиті.

Діти: Залози внутрішньої секреції – це органи людини, які виділяють продукти своєї життєдіяльності – гормони безпосередньо в кров або лімфу.

Людина може жити з однією легкою, з однією ниркою. Не зовсім комфортно, звичайно, але він помре, якщо видалити маленькі паращитовидні залозки або надниркові залози. Усього залоз внутрішньої секреції близько десятка. Це найменші органи. Їх часто називають маленькими залозками великого значення. Здавалося б. такі малі структури нашого організму, а без них людина не може існувати.

Може з вас хтось знає і зможе мені назвати деякі (робота з малюнком на дошці).

Діти: Щитовидна залоза.

Вчитель: Найбільша із усіх залоз, що знаходиться на поверхні щитовидного хряща гортані. Складається з двох часток, з'єднаних перемичкою.

Діти: Підшлункова залоза.

Вчитель: У черевній порожнині нижче шлунка. Складається з острівців клітин у різних місцях. Ще?

Діти: Гіпофіз.

Вчитель: Нижній мозковий придаток, розташований нижче моста головного мозку. Складається із трьох частин: передньої, проміжної та задньої.

Діти: Надниркові залози.

Вчитель: Знаходяться над верхньою частиною нирок, складаються із двох шарів, куль. Зовнішній – кірковий, внутрішній – мозковий. Крім вищесказаних, є ще такі залози як статеві (насінники, яєчники – служать для розмноження), епіфіз (крихітна залоза) у проміжному мозку: паращитовидні залози, які знаходяться в тканині щитовидної залози.

Для того, щоб конкретно дізнатися, яку роль відіграють і які функції виконують залози внутрішньої секреції, який впливають на весь організм загалом, я запрошую вас до студії телеканалу «Інтер», де за кілька хвилин вийде в прямий ефір програма «Планета Здоров'я» . Протягом цієї програми хлопці, ви повинні будите заповнити опорну конспект-схему, що характеризує назву та функції гормонів залоз внутрішньої секреції, а також які захворювання можуть виникати при надлишку чи нестачі того чи іншого гормону.Це і буде метою нашого сьогоднішнього уроку.

Опорна конспект-схема (заповнюється протягом уроку самими учнями).

Заліза

Гормон

Захворювання

Симптоми захворювання

Щитоподібна

Надниркові залози

Гіпофіз

Підшлункова

Рольова гра "Планета Здоров'я".Слайд 1

Помічник оператора:Увага! До ефіру залишилось 5 секунд. Приготувалися, тиша у студії. 5, 4, 3, 2, 1 – пішла заставка. (Звучить музика, відкривається дошка, на якій емблема – земна куля та назва «Планета Здоров'я». Виходить провідний-учитель).

Ведучий: Здрастуйте, шановні телеглядачі та гості, що сидять у студії. З вами передача Планета Здоров'я. Сьогодні до нас у студію запрошено відомого лікаря-ендокринолога. І вірш, який я зараз прочитаю, про нього:

Син у матері спитав:

«Ким працює сусід?»

Мама синові каже:

«Якщо раптом, що заболить,

Наш люб'язний сусід

Позбавляє всіх бід.

Якщо раптом, що заболить

Він вилікує, зцілить.

Адже він доктор ендокрит!

Отже, зустрічайте – Олександр Ігорович Тимошенко. Прошу Вас, проходьте, сідайте. До нас прийшло багато листів та питань про залози внутрішньої секреції, про захворювання ендокринної системи, методи лікування та їх профілактику.

Професор : Вітаю. Мені дуже приємно, я вдячний за запрошення, звичайно, постараюся відповісти на запитання, дати корисні поради.

Ведучий : Олександр Ігорович, те, що щитовидна залоза має величезне значення для нормальної роботи нашого організму, ми знаємо Який гормон виділяє щитовидна залоза? Чому будь-які відхилення у роботі цієї залози неминуче, призводять до порушення рівноваги у всьому організмі. Яка причина дисфункції щитовидної залози?

Професор : щитовидна залоза має велике значення для нормальної роботи нашого організму, вона виробляє гормон тироксин. Він впливає на обмін речовин, роботу м'язів, ЦНС та інші системи. Основна причина, що викликає збої в роботі щитовидної залози - це нестача йоду в їжі та воді. Саме з нього синтезується гормон тироксин. Щодня нашому організму потрібно 0,6 мг. йоду. Але не більше. І недолік та надлишок його призводять до захворювання під назвою "ЗОБ".

Ведучий : У нас якраз є з цього приводу питання від глядачів

(Читає учень №1).

«Хотілося б докладніше дізнатися про захворювання під назвою ЗОБ. Які симптоми та методи лікування цієї хвороби. І яка наукова назва цього захворювання”.

Професор : Пам'ятайте, в казці розгнівана мачуха перетворюється на очах у нелюбимої падчериці на відьму - ніс її загострився, очі вилізли з орбіт, обличчя і шия здулися, мачуха почала трястись. Схожі симптоми є й у житті. Ця хвороба називається Базовою.(Слайд) Через надмірну секрецію ТИРОКСИНУ щитовидна залоза збільшується в обсязі, набуває вигляду пухлини в передній частині (тіла) шиї (показує малюнок, передає на парти). Хворі на зоб сильно худнуть, дратівливі, запальні. Їх мучить безсоння, втома. Може товщати сполучна тканина орбіти очного яблука, внаслідок чого розвивається витрішкуватість (показує малюнок).

Ведуча : Це якщо багато тироксину, а якщо його мало?

Професор : Тоді виникає хвороба МІКСЕДЕМА(Слайд) Сьогодні це захворювання зустрічається дуже часто, від нього страждає одна жінка з 10. Спостерігається підвищена чутливість до холоду, уповільнення росту волосся, нігтів. Млявість і апатія до всього, що відбувається.

Ведуча : Як же лікувати ці захворювання?

Професор : Я хочу надати слово своєму учневі, лікарю ендокринологу Вона працює вже не перший рік над цією проблемою, розробила рекомендації щодо правильного лікування щитовидної залози. Прошу Вас, Валерія Ігорівна. (учень №2)

Лікар : Олександр Володимирович розповідав про перетворення на казку, якщо там фея може повернути людині нормальний вигляд, то в житті хворого лікує хірург Після видалення тканин щитовидної залози, що розрослися, зникають витрішкуватість, нервозність, покращується робота серця.

А зоб, наріст якого може досягати більше 1 кг, зазвичай буває у людей, які живуть у тих районах, де ґрунт бідний на йод. Щитовидна залоза потребує вітамінів. На вашому столі обов'язково мають бути лимони, яблука, трав'янисті настої шавлії. Допоможуть компреси із глини, моркви, сиру.(Показує це на столі)

Ведуча : А відпочинок на морському узбережжі? Він також корисний?

Лікар : Так Тільки не забувайте, що на роботу ендокринної системи негативно впливають активні сонячні промені.

Ведуча : А якщо немає можливості виїжджати на відпочинок через фінансові проблеми?

Лікар : Тоді можна влаштовувати собі у власній ванні, додаючи у воду мінеральну сіль мертвого моря, яка багата на магній, калій, кальцій, бром, йод. Можна прийняти ванну з екстрактом морської капусти.

Фізкультхвилинка.Потягніть голову в праву сторону, в ліву, спробуйте дістати вухом – плече. Нахиліть голову вперед, назад. Витягніть ліву руку - потягніть її до вікна, праву - потягніть до стіни. Розправте плечі, потягніть руки нагору. Опустіть руки. Продовжуємо працювати.

Лікар : Існують такі правила Потрібно намагатися якнайменше нервувати, уникати хвилювань, стресових ситуацій. І найголовніше - як тільки помітите у себе тривожні симптоми, відразу ж зверніться до ендокринолога.

Ведуча : Дякуємо за корисні поради, за цікаву інформацію, рецепти Я думаю, що багатьом людям це допоможе уникнути захворювань чи успішно подолати хворобу.

До нас надійшло ще одне питання.(Читає учень №3).

"Скажіть, що це за гормон активних дій? Чи корисний він?"І якими залозами виробляється?

Професор : Назва цього гормону вам усім добре відома Це адреналіну, виділяють його в кров надниркові залози.

Ведуча : Я думаю, що про адреналін нам зможе розповісти, присутній у нашій студії зірка російської естради(учень № 4)

Зірка: Здрастуйте! У моєму житті були ситуації, коли доводилося виявляти фантастичну витривалість. Наприклад, перемахнути через височенну огорожу, тікаючи від розлюченого пса, або встановити новий світовий рекорд у бігу на коротку дистанцію, рятуючись від хуліганів. Всі ці подвиги, як і перше знайомство з дівчиною, і перший поцілунок дозволяє зробити АДРЕНАЛІН. У таких екстремальних ситуаціях він виробляється у великій кількості. Серце часто б'ється, кровоносні судини звужуються, думки рухаються швидше. Всі ці почуття я висловлюю у своїй дуже популярній пісні.Пісня! 1 хвилина.

Ведуча : А ось, на мій погляд, дуже цікаве питання від наступного гостя нашої програми(Читає учень №5).Хто з нас не зачитувався книгою про дивовижну подорож Гулівера до країни ліліпутів та гігантів. Чи реальна основа цієї фантазії?

Професор : Відповісти на це питання я пропоную завідувачу дослідницької лабораторії Вам слово!

(учень №6) Зав. лабораторією : Я думаю, що всі, хто зараз сидить у цьому залі, відчули б себе Гуліверами, якби поряд з Вами був карлик Агібе з Єгипту,(Слайд) у якої зріст був 58 см. Або відчули себе карликами поряд з фінним Вайном Мімшріном(Слайд), який мав зростання 2м.48см.

Ведуча : Чому спостерігається така різка різниця у зростанні людей?

Зав. лабораторією : Вчені з'ясували, що процесом зростання розповідає гіпофіз, він виробляє до 35 гормонів, але тільки з них добре вивчені 6. З тварин отримано гормон збільшення росту. Ми проробляли такі досліди. Молодій тварині систематично вводили у м'язи цей гормон. Цим способом у лабораторії вирощені гігантські щури та собаки.

Ведуча : Як цікаво! А ось при нестачі також зростання сповільнюється?

Зав. лабораторією : Відомий випадок, коли у дівчинки припинилося зростання У 9 років її зростання було 90 см. Щоб його збільшити, їй вводили 8,5 місяців гормон зростання. За цей час вона виросла на 7 см, а в наступні 2 роки, ще на 14 см.

Ведуча : Ви нам розповіли про такі цікаві факти Справді, які разючі контрасти може спричинити підвищену або знижену функцію гіпофіза. У мене в руках лист 30-річної телеглядачки Оксани. Її зріст 1м.65 см., Вага 88 кг. Вона вважає, що у всьому винні сімейні традиції кулінарії та бажання мами та бабусі бачити її пухким янголятком. Що ж мені робити? Боротися із зайвою вагою, "сісти" на хліб та воду чи йти на прийом до ендокринолога запитує Оксана.

Професор : Якщо ви страждаєте на ожиріння, гормональний баланс дійсно може бути порушений. У нас в студії є моя колишня пацієнтка, яка раніше мала зайву вагу і страждала на ожиріння.

(Звучить музика "Погода у домі" встає Лариса Долінаучень №6).

Лариса : Вітаю! Я Лариса Долина і мою зовнішню вагу було скинуто, завдяки обмеженому режиму харчування та використання гормону екстрогену. Він зміцнює шкіру, робить волосся блискучим і здоровим. Саме завдяки йому ми жінки живемо довше за чоловіків. Він запобігає хворобам серця, зменшує рівень холестерину в крові. Збільшити його вміст допоможуть правильне харчування, багате на білки і мінеральні солі. Звісно, ​​я вже переконалася, що схуднути без гормонів неможливо! Пробувала, і неодноразово. Гормон росту соматотропіну призводить до скорочення жирової тканини, особливо в області живота. Правильне харчування викликає секрецію цього гормону, як і зайняття спортом. І ще один секрет для жінок. Соматотропін виділяється переважно вночі, тому не вечеряйте надто пізно.

Професор : Зайва вага може бути через надмірне навантаження на підшлункову залозу, яка виробляє гормон - інсулін.

Ведуча : Якраз про це захворювання хотілося б дізнатися нашим гостям докладніше Наступне питання від нашої гості:

Учень № 7: моя знайома скаржиться на постійну спрагу, на добу виділяється до 3 літрів сечі, нещодавно у неї брали аналіз крові і виявилося, що вміст цукру становить 8 ммоль/л при нормі 5 ммоль/л. Яка причина цієї хвороби?

Професор: цю хворобу з давніх-давен називають цукровим діабетом. При нестачі інсуліну, гормону підшлункової залози, клітини погано засвоюють глюкозу, і вона не відкладається про запас у печінці та м'язах, а накопичується в крові. Недолік інсуліну призводить до втрати води організмом, що викликає у хворого болісну спрагу. Засобом лікування є введення інсуліну, який гальмує виділення цукру печінкою та покращує його засвоєння всіма клітинами організму.

Ведучий: дякую за відповідь і у нас питання від наступного гостя нашої програми, будь ласка.

Учень №8: Мої найдорожчі та близькі мені люди-мама та тато перестали розуміти мене? Дратують мене дріб'язковою опікою та настирливістю. Не дозволяють увечері ходити на дискотеки. Багато моїх друзів теж перестають розуміти своїх батьків ... чому це відбувається?

Професор: Однією з причин є вікове порушення гормональної рівноваги у підлітків. Одних гормонів утворюється трохи більше норми, а інших трохи менше. При правильному вихованні такі порушення гормональної рівноваги не впливають на поведінку підлітка, він здатний вольовим зусиллям придушувати спалахи дратівливості. А настирливість батьків прощає чи сприймає із почуттям гумору.

Ведуча : Час непомітно пробіг і у нас залишилося зовсім небагато часу Я хочу подякувати Вам, професору та всім учасникам нашої передачі. А також гостей.

Професор : Від гормонів залежать здоров'я, настрій, краса Вони виробляються залозами внутрішньої секреції і за збереження їх рівноваги, організм працює чітко і злагоджено.

А для того, щоб вам розібратися в дії гормонів на організм, повторити все втрачене сьогодні, мною розроблена така таблиця швидкого запам'ятовування, яка вручається кожному з вас. Нехай вона буде вашим коротким конспектом. Всього найкращого!

(лунають таблиці).

Ведуча : Багато загадок гормонів чекають свого дозволу Досі не вивчено. Ведуться нові пошуки щодо виділення гормонів з тканин та створення їх хімічним шляхом у лабораторії. Адже головне завдання полягає у тому, щоб нормалізувати обмін речовин та відрегулювати його. Всього найкращого! Здоров'я вам!

  1. Узагальнення та систематизація знань.

Ми побували на чудовій, цікавій телепередачі. Давайте подивимося, що в нас вийшло в опорній схемі.

Які залози ви вважаєте головними та чому? (Можете користуватися таблицею).

Діти:

а) Гіпофіз, що виробляє ростові гормони. Може розвиватись хвороба гігантизм, карликовість.

б) Щитовидна, т.к. можна захворіти через надмірну кількість тироксину базедовою хворобою., або нестачі міксидемою.

в) Підшлункова – оскільки інсулін впливає на вміст глюкози в крові. Може розвиватись цукровий діабет.

г) Надниркові залози – виділяють адреналін, необхідний для виживання у разі небезпеки, сприяють швидкому реагуванню людини на проблему, коли від неї вимагається негайного прийняття рішень.

Ведуча : А яку систему утворюють усі залози?

Діти: Ендокринну.

Ведуча : А скажіть, при тісному взаємозв'язку нервової та гуморальної регуляції, яка утворюється регуляція функцій?

Діти : Нейрогуморальна.

Ведуча : Ось ми з вами і розшифрували нашу схему,в ній наочно представлено як кожен окремо гормон може регулювати таку важливу властивість нашого організму і всього живого в цілому як обмін речовин, адже саме від нормального перебігу цього важливого процесу залежить життя організму.

Ця схема це підтверджує:

Гормони - гуморальна регуляція - обмін речовин - нормальне перебіг життя на всіх рівнях життєдіяльності організму (МЕТАПРЕДМЕТНІСТЬ).

Хто ж може зробити висновок із вивчених двох тем, користуючись нашою схемою?

Діти : В організмі людини постійно виникає необхідність у регулюванні фізіологічних процесів, які здійснюються за допомогою 2-х механізмів: нервовою та гуморальною регуляцією.

ГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ – це координація фізіологічних функцій організму людини через кров, лімфу, за участю гормонів – біологічно активних речовин, що виділяються залозами внутрішньої секреції. До них належать: гіпофіз (ростові гормони), підшлункова (інсулін), щитовидна (тироксин), надниркові залози (адреналін), які регулюють всі функції організму. І надлишок та нестача їх призводить до порушення функцій, викликаючи захворювання. Всі разом залози внутрішньої секреції утворюють ендокринну систему, яка працює нормально, за умови, якщо кожна залоза між собою взаємопов'язана та взаємодіє.: Закріпити знання про будову та функції шкіри, будову волосся, нігтів. Поглиблення знань щодо будови шкіри у зв'язку з її функціями.

Завдання

Розвиваючі

Навчальні

Виховують

1. Розвивати цілісне уявлення про шкіру та її похідні.

2. Розвивати пізнавальні інтереси, інтелектуальні та творчі здібності.

3. Розвивати особистість учнів, прагнення застосовувати біологічні знання на практиці.

4. Розвивати усне мовлення учнів.

5. Розвивати інтерактивні здібності учнів.

1. Закріпити знання про будову та функції шкіри.

2. Формувати цілісну картину особливостей шкіри.

3. Формувати поняття про особливості будови шкіри.

4. Формувати навички самостійного пошуку необхідної інформації.

5. Дати можливість учням усвідомити практичне значення біологічних знань цієї теми.

1.Воспитывать переконаність у дотриманні етичних норм поведінки та спілкування на уроці.

2. Виховувати свідоме ставлення до навчальної праці.

3. Виховувати в учнів бережливого ставлення до навколишнього середовища та власного здоров'я.

4. Виховувати культуру ведення публічної дискусії, шанобливе ставлення до опонента.

Методичний інструментарій

Очікуваний результат уроку

1.Організаційний момент.

2. Цілепокладання та мотивація.

3. Вивчення змісту уроку.

  • 3.1.Шкода і користь фарбованого волосся.
  • 3.2. Про що можуть розповісти нігті.
  • 3.3. Дактилоскопія.
  • 3.4. Акне – юнацькі вугри.
  • 3.5. Засмага.
  • 3.6. Родинні плями, родимки та бородавки.
  • 3.7. Сонячний опік.

4. Підбиття підсумків.

Аркуш контролю. Виставлення оцінок.

5. Домашнє завдання.

Методи:

  • Словесно-наочний
  • Репродуктивний
  • Евристичний
  • Частково-пошуковий
  • Практичний

Засоби:

  • Мультимедійне обладнання
  • Електронна презентація уроку
  • Аркуш контролю
  • Тестові завдання

Форми роботи:

  • Групова
  • Індивідуальна
  • Фронтальний.

Учні:

1. Виявлять більш глибокий інтерес до вивчення цієї теми

2. Розширять та поглиблять уявлення про шкіру

  • Навчаться правильно доглядати нігті, волосся, шкіру обличчя.
  • Освоять найпростіші методи догляду за шкірою.
  • Навчаться визначати та пояснювати різні види похідних шкіри.
  • Матимуть уявлення про дактилоскопію.

3. Закріплять навички щодо узагальнення матеріалу, його систематизації. Вміння робити висновки.

4. Чи зможуть застосовувати отримані знання на практиці.




Знайшли помилку?
Виділіть її та натисніть:
CTRL+ENTER