Головна · Паразити в організмі · Урок праці про правильне харчування. Конспект уроку технології "здорове харчування". Переваги групової роботи

Урок праці про правильне харчування. Конспект уроку технології "здорове харчування". Переваги групової роботи

Час спілкування на тему:

"Правильне харчування"

Цілі:

Удосконалювати знання учнів про здорове, правильне харчування, пізнавальний інтерес до навколишнього світу, використовуючи сюжетну лінію;

Сформувати у дітей уявлення про продукти харчування, корисні для здоров'я;

Виховувати дбайливе ставлення до продуктів харчування, почуття товариства та взаємодопомоги.

Хід

1. Постановка проблеми

Хлопці, вам надійшов лист від казкового друга Карлсона. Послухайте:

«Здрастуйте, хлопці! Я пишу вам із лікарні. У мене погіршилося здоров'я, болить голова, в очах зірочки, все тіло мляве. Лікар каже, що мені треба правильно харчуватися. Я склав собі меню на обід: торт з лимонадом, чіпси, варення та кока-колу. Це моя улюблена їжа. Напевно, я скоро здоровий».

Діти, від чого ж у Карлсона так погіршилося здоров'я? (Бо він не правильно харчувався) Чи правильно склав Карлсон меню? Чому? Що людині корисно, коли вона хвора?

Отже, ви вже здогадалися, якою є тема нашої години спілкування? Правильно, «Правильне харчування»

Щоб здоровим бути,

Врахуйте ви, заздалегідь,

Що всім необхідно

Корисне харчування.

Скажіть, навіщо людині правильно харчуватися?

Ваше здоров'я – найцінніше, що маєте. Багато хвороб лише результат неправильного харчування. Здоров'я можна зберегти, якщо правильно харчуватися. Правильне харчування – це передусім різноманітне харчування. Як ви розумієте, що означає різноманітне харчування?

2. Робота за темою

Ми намагатимемося допомогти Карлсону у виборі продуктів харчування. А допоможе нам ще один казковий друг. Відгадайте хто це?

Всіх на світі він добріший.
Лікує він хворих звірів,
І одного разу бегемота,
Витяг він із болота.
Він відомий, відомий.
Це лікар... (Айболіт.)

Лікар Айболіт допоможе нам розібратися, як правильно харчуватися.

Отже, спершу ми вирушимо в магазин і постараємося вибрати для Карлсона корисні продукти.

Робота у групах

Гра «Йдемо в магазин».

Вибирайте корисні продукти, запишіть їх. (зачитують)

Дуже добре, що ви не обрали чіпси, кока-колу, шоколад. Чіпси, наприклад, взагалі не бажано купувати. Вчені виявили в них цілу низку шкідливих речовин, і навіть речовини, які використовуються при виробництві різних фарб та пластмас. Уявляєте?

Чому ви не вибрали бутерброд?

Швидка їжа висококалорійна, містить багато жирів та мало вітамінів. У швидкій їжі знайшли широке застосування трансжири – ненатуральні ізомери жирних кислот. Їх вживання загрожує неминучим ожирінням, оскільки вони збільшують вагу більше ніж будь-яка інша їжа з тією ж кількістю калорій. Невипадково вчені називають їх «жири-вбивці».

Повідомлення1

Для багатьох улюблена Кока-кола складається на 90% із газованої води, паленого цукру, фосфорної кислоти та кофеїну. Напої типу "Кока-Коли" шкідливі, т.к. в 200 г міститься близько 5 (!) Чайних ложок цукру. Надлишок цукру веде до збільшення ваги, захворювань шкіри та руйнування зубів. Кофеїн, що міститься в Кока-Колі, викликає порушення сну. Тому краще якнайрідше вживати напої типу "Кока-Коли", бажано відмовитися від них зовсім. Адже є дуже багато інших напоїв, на відміну від кіл, не лише смачних, а й корисних!

Що наприклад? Чай, молоко та кисломолочні продукти, соки, компоти...

І, нарешті, солодощі. Що ви можете сказати про них?

Солодощі ми любимо всі, але їсти їх потрібно потроху. Інакше можна одержати багато різних хвороб. Потрібно пам'ятати, що солодощів сто, а здоров'я - одне. Тому треба навчитися відмовляти собі в солодощах та інших смачних продуктах, що шкодять нашому здоров'ю.

Скажіть, а чому ви обрали для Карлсона фрукти та овочі? Правильно, у них багато вітамінів. Я думаю, що ми склали правильне меню для Карлсона і він обов'язково видужає.

А зараз, хлопці, щоб ви були дуже грамотні в питанні правильного харчування, ми поговоримо про вітаміни.

Повідомлення2

Слово «вітамін» вигадав американський учений-біохімік Казимір Функ. Він відкрив, що речовина («амін»), що міститься в оболонці рисового зерна, життєво необхідна. Поєднавши латинське слово vita («життя») з «амін», вийшло слово «вітамін».

Вітаміни – це речовини, необхідні організму людини. Вони містяться у продуктах харчування. (Дітям 6-7 років треба з'їдати на день 500-600 г овочів та фруктів, у яких міститься велика кількість вітамінів). Без вітамінів людина хворіє. Відомо понад 25 видів вітамінів. Сьогодні деякі з них у нас у гостях. Давайте послухаємо, що нам розкажуть Вітаміни.

Виходить вітамін А

Вітамін А

Розкажу вам, не танучи,

Який корисний я, друзі!

Я в моркві, винограді,

В олії, перці та салаті,

З'їж мене - і підростеш,

Ти будеш у всьому хороший!

Пам'ятай істину просту,

Краще бачить тільки той,

Хто жує моркву сиру,

Або п'є кавуновий сік!

Мене звуть вітаміном зросту. Ще допомагаю вашим очам зберігати зір. Знайти мене можна в молоці, моркві, зеленій цибулі.

Якщо хочете добрерости, добре бачити і мати міцні зуби, то вам потрібен вітамін А.

- Давайте відгадаємо в яких фруктах та овочах є вітамін А. (загадки на слайді)

Виходить вітамін В

Вітамін В

Риба, хліб, яйце та сир,

Банан, курка, кефір,

Дріжджі, курага, горіхи,

Ось вам секрет успіху!

І в гороху теж я,

Багато користі від мене!

Дуже важливо зранку,

З'їсти по сніданок вівсянку!

Чорний хліб корисний нам,

І не лише вранці.

Вітамін В – покращує органи зору, знімає втому з очей.

Якщо ви хочете бути сильними, мати хороший апетит і не засмучуватися через дрібниці,

то вам потрібен я – вітамін В.

- Подивіться, в яких продуктах міститься вітамін В. (загадки на слайді)

Виходить вітамін С

Вітамін С

Суницю ти зірвеш,

У ягідці мене знайдеш.

Я в смородині, капусті,

У яблуку живу і в цибулі,

Я у квасолі та картоплі,

У помідорі та горошку.

Від застуди та ангіни

Допомагають апельсини!

Ну, а краще з'їсти лимон,

Хоч і дуже кислий.

Мене називають вітаміном здоров'я. Я ховаюсь у часнику, капусті, цибулі, у всіх овочах, фруктах, ягодах. Чи в саду на городі ви мене завжди знайдете. А хто влітку в ліс піде, той нас у кошику принесе. Якщо ви хочете рідше застуджуватись, бути бадьорими

І швидше одужуватипри хворобі, то вам просто необхіднийвітамін С.

Загадки. (На слайді)

Виходить вітамін Д

Вітамін Д

Я – корисний вітамін,

Вам, друзі, потрібний.

Хто морську рибу їсть,

Той сильний, як Геркулес!

Якщо риб'ячий жир полюбиш,

Силач тоді ти будеш.

Є в сметані та в яйці,

У маслі, сирі, молоці!

Якщо ви хочете бути міцними, спритними, сильними, щоб у вас були міцні зуби та кістки, тоді вам потрібен Я – вітамін «Д». Мене називають вітаміном сонця, тому що засмагаючи на сонці, ми теж отримуємо вітамін Д. Без вітаміну Д зуби людини стають м'якими та тендітними. Мене можна знайти у молоці, рибі, сирі.

Загадки. (На слайді)

Вітамін Д

Ніколи не сумуйте,
І посмішка на обличчі,
І завжди приймайте
Вітаміни А, В, Д та С.

Молодці, вітаміни! Овочі та фрукти містять всі необхідні вітаміни, які покращують наш зір пам'ять, зміцнюють кістки, зуби, допомагають нашому організму боротися з хворобами і, звичайно, піднімають настрій. Тому вони такі корисні.

А зараз вам завдання.

Робота у групах.

Завдання 2 «Приготуй обід»

1 група. У вас на столі харчові продукти: лимон, яблуко, м'ясо, макарони, капуста, буряк, морква, картопля, цибуля, хліб. Вам необхідно вибрати продукти харчування для варіння борщу.

2 група . У вас на столі продукти харчування: молоко, олія, гречана крупа, капуста, цукор, помідор. Вам необхідно вибрати продукти харчування для варіння каші.

3 група. У вас на столі харчові продукти: картопля, рис, вода, яблука, цукор. Вам необхідно вибрати продукти харчування для варіння компоту.

Молодці!

Хлопці, а що найчастіше ми їмо на сніданок?

Звісно, ​​це каша. А чому саме кашу радять їсти на сніданок?

Повідомлення3.

Каша - найбільш підходяща страва для сніданку. Каша – споконвічно російська страва. Вони варилися на честь будь-якої знаменної події. Кращої страви, ніж каша, для сніданку не знайти. Вона містить найбільшу кількість поживних речовин та вітамінів, що легко засвоюється організмом. Каша дуже поживна, тому ми довго залишаємося ситими, а так само легко засвоюється організмом. І звичайно заряджає наш організм силою та енергією на весь день. Каша вариться із круп. Крупа-це зерно, яке буває різних видів.

Які каші ви знаєте? А що потрібне для приготування каші?

З нього так багато різних

Смачні роблять речі!

І завжди, з пелюшок, одразу

Усіх їх годують малюків.

Нам дає його корова,

І, звісно, ​​ти легко

Вгадаєш це слово:

Це слово … (молоко)

Як ви вважаєте, молоко корисне для здоров'я?

Повідомлення4.

Молоко є дуже корисним продуктом. Його подарувала нам сама природа. Ще у давнину цілителі всім своїм хворим говорили пити молоко. Вони вважали, що молоко має цілющі властивості. Пили молоко діти, дорослі, хворі та здорові люди. Давні трактати про здоров'я, які дійшли до нас, говорять про те, що молоко найкращий засіб для лікування багатьох хвороб. Діти в ті часи пили молоко для кращого духовного та фізичного розвитку, а дорослі – для зміцнення духу та тіла. Люди, які звикли пити молоко у дитинстві, навряд чи відмовляться від нього надалі. Молоко можна пити навіть людям, які страждають на алергію. Пити молоко потрібно при стресах. У молоці містяться практично всі вітаміни, які потрібні нашому організму.

Так, хлопці, молоко обов'язково має бути у вашому раціоні. А які продукти одержують із молока?

Спробуйте відгадати загадки:

Він жовтим і солоним вийшов,

Його страшенно люблять миші,

І в ньому буває багато дірок.

Хто він? Звичайно, це … (сир)

Бутербродів без нього

Просто не буває.

У каші різні його

Часто додають.

Маститься легко воно,

І, звичайно, зрозуміло,

Ім'я є йому одне,

Це ім'я: … (масло)

Він пухкий, білий,

На смак буває ніжний,

З ним роблять пиріг,

Звати його … (сир)

У дивовижному продукті

Є і молоко, і фрукти

У ньому бувають потроху.

Хто він? Звичайно, … (йогурт)

Робота у групах

Завдання 3

"Корисно-шкідливо".

Перед вами ситуації. Ви маєте вибрати, що корисно, а що шкідливо.

1. Ти купив яблука і зібрався їх їсти, не вимивши.

2. Ти вирушив у подорож, не поснідавши.

3. Ти купив абрикоси, вимив їх, а потім з'їв.

4. Ти виростив зелену цибулю і вигадав овочевий вітамінний салат.

5. Замість обіду з'їв бутерброд та запив газованою водою.

6. Після обіду ти відпочив у парку на лавці, читаючи книгу.

7. На обід ти вибрав овочевий салат, борщ, рибу з гарніром, компот.

8. На вечерю ти вирішив з'їсти кілька бутербродів та булочку.

9. На обід ти вибрав чіпси та кока-колу.

3. Закріплення

Отже, хлопці, про що ми сьогодні говорили? Що нового для себе впізнали? Лікар Айболіт просить виконувати правила харчування. Намагайтеся їх виконувати, щоби бути здоровими.

Головне в житті цездоров'я

З дитинства спробуйте це зрозуміти.

Головна цінність цездоров'я!

Його не купити, але легко втратити.

Наші хвороби розкажуть потім

Як ми живемо і що ми жуємо

Спортом тіло своє зміцнюйте

Їжу корисну вживайте

Додаткове завдання

Робота у щоденниках здоров'я


Конспект заняття: «ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ»

Цілі і завдання:

    сконцентрувати увагу учнів на цінностях здоров'я та довголіття;

    допомогти учням задуматися про необхідність бути здоровими, залучення до здорового способу життя;

    працювати над формуванням стійких навичок здорового способу життя, гігієни харчування, принципів безпечного та якісного харчування;

    розвивати творчі здібності, пам'ять, увагу, пізнавальний інтерес;

    виховувати відповідальне ставлення учнів до здоров'я.

Оформлення:

Плакати:

- “Коли немає здоров'я, мовчить мудрість, неспроможна розцвісти мистецтво, не грають сили, марне багатство і безсилий розум” (Геродот)

- "Здоров'я - це єдина коштовність" (Монтень)

- “Турботу про їжу та догляд за тілом потрібно віднести до галузі здоров'я та підтримки сил, а не до області насолоди” (Цицерон)

Обладнання:

    інтернет ресурси

    Інтерактивна дошка

    Презентація

Хід заняття:

Організаційний момент

Хлопці, сьогодні ми поговоримо про те, що необхідно знати, вміти, мати, щоб бути здоровими.

Актуалізація знань

Ще давньогрецький філософ Сократ (470 – 399 до н.е.) сказав:«Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити».Цей старовинний вислів актуальний і в наш час, особливо для дитячого організму.

Ваше здоров'я – найцінніше, що маєте. На все життя людині дається лише один організм. Якщо ви недбало поводитеся з якимись предметами, їх можна замінити, але замінити свій організм ви не зможете. Багато хвороб – лише результат неправильного харчування. Можна зберегти здоров'я, якщо слідкувати за характером харчування. Якість життя можна покращити завдяки здоровому харчуванню.

1. Здоровий спосіб життя – це:

1) Дотримання режиму дня.

2) Дотримання режиму харчування, правильне харчування.

3) Загартовування.

4) Фізичний працю.

5) Дотримання правил гігієни.

«Заради міцного здоров'я – мийте руки частіше».

6) Правила поведінки за столом.

«Коли я їм, я глухий і німий!»

7) Скажімо "Ні!" шкідливим звичкам (вживання алкогольних напоїв, тютюнопаління).

8) Добре ставлення до людей, до навколишньої природи, тварин.

9) Правильна організація відпочинку та праці.

2. Режим дня, що таке? (Відповіді дітей)

Рано вранці прокидайся,

Собі і людям посміхайся,

Ти зарядкою займайся,

Обливайся, витирайся,

Завжди правильно харчуйся,

До школи сміливо вирушай.

Щоб ти не був кволим, млявим,
Не лежав під ковдрою,
Не хворів і був гаразд,
Роби щодня зарядку!
Забудь про телевізор,
Марш на вулицю гуляти -
Адже корисніше здоров'ю
Свіжим повітрям дихати.
Немає поганого настрою!
Не сумуй, не хнигти, не плач!
Нехай тобі завжди допоможуть
Лижі, стрибки та м'яч!
Хоч не станеш ти спортсменом,
Це право не біда -
Здоровий дух у здоровому тілі
Нехай є завжди!

3. Навіщо людина їсть? (Відповіді дітей)

4. Мудрі філософи кажуть:«Дерево тримається своїм корінням, а людина їжею» Як ви це розумієте?(Відповіді дітей)

5. Висновок: людині потрібно харчуватися.

6. Гра: «Корисне – некорисне»

Виберіть продукти, які корисні для вас і поділіться на дві групи:

Риба, пепсі, кефір, фанта, чіпси, геркулес, жирне м'ясо, олія, торти, «Снікерс», морква, капуста, шоколадні цукерки, яблука, груші, хліб.

7. Скільки разів на день потрібно харчуватися? (Відповіді дітей)

    Сніданок (вдома).

    Сніданок (другий у школі).

    Обід.

    Полудень.

    Вечеря.

8. «Перш ніж за стіл мені сісти, я подумаю, що з'їсти» - Чому так кажуть?(Відповіді дітей)

Кожній людині для нормальної роботи організму необхідні білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі та вода, які мають надходити разом із їжею.

Режим харчування теж велику роль у раціональному харчуванні. З самого народження ми живемо у певному ритмі, наше серце скорочується з певною частотою, існує ритм дихання, ритм виділення травних соків – це працює наш біологічний годинник. Так травні соки виробляються з 13 до 14 години і з 18 до 19 години у максимальній кількості, а невеликій кількості кожні 1,5 години. Тому прийом їжі у певний час вважається найбільш фізіологічним.

Порушення режиму харчування відіграє негативну роль здоров'я людини. Воно проявляється у зменшенні кількості прийомів їжі в день з чотирьох – п'яти до двох, неправильному розподілі добового раціону харчування, так у вечерю з'їдається до 65 % від усієї їжі, покладеної на день, а найщільнішим має бути сніданок, потім обід і лише 20 % мають належати вечері.

9. Давайте побудуємо піраміду здорового харчування, розроблену НДІ Харчування РАМН, що складається з п'яти груп харчових продуктів.

Важливо пам'ятати два принципи:

    Щодня організм повинен одержувати всі необхідні харчові речовини.

    Кількість харчових речовин має відповідати індивідуальній добовій потребі людини в енергії.

Жири, олія, цукор, кондитерські вироби – обмежене споживання;

М'ясо, риба, птиця, яйця, бобові, горіхи – 2 порції на день;

Молочні продукти – 2-3 порції на день;

Овочі – 3-5, фрукти – 2-4 порції на день;

Зернові – 5-7 порцій на день.

10. Сніданок:

Те, чим поснідав вранці, впливає наш настрій і самопочуття весь день. Смачнийсніданок має бути здоровим і різнобічним, але в жодному разі одноманітним. Загальна думка така, що насніданок треба обов'язково їсти кашу.

11. Другий сніданок (у школі):

Гарнийсніданок - це не означає наїстися так, щоб потім не можна було встати зі стільця. Гарнийсніданок передбачає оптимальне поєднання продуктів, що містять білки, вуглеводи, жири, вітаміни та інші корисні речовини, потрібні організму після сну.

12. Обід:

Обід - другий чи третій прийом їжі щодня (зазвичай після першого чи другого сніданку). Як правило наобід подається гаряча їжа

13. Чим можна зайнятися після обіду? (Відповіді дітей)

    Пострибати.

    Помалювати.

    Потанцювати.

    Побігати.

    Пограти із конструктором.

14. Полудень:

Можна на полудень їсти булочки, вафлі, печиво з чаєм, соком чи молоком.

Які знаєте молочні продукти?(Відповіді дітей)

15. Пора вечеряти:

Вечеря – остання їжа перед сном. Щоб добре спати та відпочивати вночі, на вечерю можна їсти лише легку їжу:запіканки, сир, омлет, кефір, кисле молоко.

16. За багато років було сформульовано три основні правила у харчуванні різноманітність, помірність та своєчасність.

17. «Овочі – комора здоров'я» - Чому так кажуть?(Відповіді дітей)

18. Кросворд: «Овочі – фрукти»

По горизонталі:

Я рум'яну Матрьошку

Від подруг не відірву,

Чекаю, коли Матрьошка
Впаде сама в траву. (Яблуко)

Огірки вони начебто,
Тільки зв'язками ростуть,
І на сніданок ці фрукти
Мавпам подають. (Банан)

Синій мундир, біла підкладка,
У середині – солодко. (Слива)

Цей плід солодкий гарний і гарний,
На товсту бабу формою схожий. (Груша)

Відгадати не дуже просто
Ось такий я фруктик знаю -
Йдеться не про кокос,
Не про грушу, не про зливу, -
Птах є ще такий,
Називають так само ... (Ківі)

Ні в полях, ні в садах,
Ні у вас, ні у нас,
А в тропічних лісах
Виростає... (Ананас)

По вертикалі:

Золотистий та корисний,
Вітамінний, хоча різкий,
Гіркий смак має він.
Коли чистиш – сльози ллєш. (Цибуля)

Розсілася пані на грядці,
Одягнена в галасливі шовки.
Ми для неї готуємо діжки
І великої солі півмішка.(Капуста)

Що це за рисачок
Завалився на діжку?
Сам вгодований, салатний.
Правильно, це … (Кабачок)

Хоча я цукрової кличуся,
Але від дощу я не розмокла,
Великий, круглий, солодкий на смак,
Впізнали ви, хто я? ... (Буряк)

Кругла, а не місяць,
Жовта, а не олія,
Солодка, а не цукор,
З хвостом, а не миша. (Ріпка)

19. «Люди від народження жити не можуть без руху» - Як ви розумієте ці слова?(Відповіді дітей)

Організму важливо як надходження енергії з їжею, а й її витрата. А це означає - необхідне фізичне навантаження, при якому жир спалюється найефективніше.

Йдеться зовсім не про необхідність виснажливих фізичних вправ.30 хвилин будь-якої фізичної активності на день, але щодня!

Запам'ятайте правило:

«ФІЗИЧНА НАВАНТАЖЕННЯ В БУДЬ-ЯКІЙ ФОРМІ КРАЩЕ, НІЖ ЇЇ ПОВНА ВІДСУТНІСТЬ».

20. Білки, жири та вуглеводи.

Вчені встановили, що приблизно половину всієї їжі, яку людина з'їдає за день, повинні становити продукти, що містятьвуглеводи . Це хліб, крупи, картопля, овочі, зелень. Третю частину денного раціону мають становитибілки - Це м'ясо, риба, молоко, яйця. А шосту частинужири – вершкове та рослинне масло.

Харчування має бути різноманітним – різноманітність поживних речовин та вітамінів забезпечує збалансоване надходження до організму необхідних речовин.

Їжа має ретельно пережовуватися – пережовування готує їжу для проходження шлунково-кишковим трактом. Подрібнена їжа легше перетравлюється.

Не допускати переїдання – з надлишком їжі не справляється травна система, їжа піддається бродінню та гниття, організм отруюється. Останній прийом їжі повинен бути не пізніше 2-х годин до сну.

Не поспішати під час їжі – тривалість трапези повинна становити не менше 20 хвилин при одній страві і 30-40 хвилин – при двох. Так досягається насичення без переїдання.

21. Вітаміни.

Нестача вітамінів завжди дається взнаки. Багато хто з нас відчуває вплив зимових та весняних гіповітамінозів - станів, спричинених нестачею вітамінів. Це - швидка стомлюваність, дратівливість, поганий апетит, тріщини в кутах рота, сухість та лущення шкіри. Все це – наслідок серйозних змін в обміні речовин, тобто зовнішній прояв передхвороби, яка може перейти у хворобу.

Важливий шлях покращення забезпеченості організму вітамінами – збільшення споживання овочів та фруктів. Але овочі, на жаль, постачають нам в основному вітамін С. Хоч він і дуже важливий, але організму потрібні й інші: вітамін A необхідний для зору, нормального стану слизових покривів, зокрема дихальних шляхів; D – забезпечує всмоктування у кишечнику кальцію; E – захищає тканини від руйнування під впливом кисню; K – бере участь у процесі згортання крові; вітаміни групи B та інші входять до складу ферментів, необхідні управління обміном речовин.

22. Раціональне харчування:

Раціональне харчування - одна з головних складових частин здорового способу життя та факторів продовження активного періоду життєдіяльності.

У нашій школі суворо дотримуються основних умов фізичного розвитку дитини.раціональне живлення , режим дня, ходьба на повітрі.

Раціональне живлення швидко зростаючих дітей, особливо підлітків, визначає їх повноцінний розвиток та здоров'я в майбутньому.

Слід зазначити, що раціональне харчування школярів не зводиться лише до "дрібного" вживання вуглеводів. Правильне харчування має забезпечити надходження до організму всіх необхідних речовин: вуглеводів, жирів, білків та вітамінів.

23. Склад деяких продуктів:

Капуста, яблуко, ковбаса, риба, сир, горіх, м'ясо, молоко, сметана, олія, сир.

24. Гра: «Які продукти рослинного походження, а які – тваринного походження?»

Хліб, ковбаса, молоко, цукор, яйце, цибуля, яблуко, свинина, буряк, огірок.

25. Золоті правила харчування:

    Головне – не переїдайте.

    Їжте в той же час просту, свіжоприготовлену їжу, яка легко засвоюється і відповідає потребам організму.

    Ретельно пережовуйте їжу, не поспішайте ковтати.

    Мийте фрукти та овочі перед їжею.

    Перед їдою подумки подякуйте всім, хто взяв участь у створенні продуктів, з яких приготовлена ​​їжа. І, звичайно, тих, хто приготував вам їжу.

26. Гра «Приготуй страву»

Завдання: приготуйте традиційні російські страви (виберіть продукти, необхідні для приготування страви)

    Борщ.

    вода, молоко, чай;

    картопля, капуста, буряк, огірок, помідор, цибуля, редиска;

    сіль, цукор;

    майонез, сметана.

    Гречана каша.

    вода, молоко;

    макарони, рис, пшоно, гречка;

    сіль, цукор;

    олія рослинна, олія вершкове.

27. Виберіть слова для характеристики здорової людини:

гарний спритний статний міцний

сутулий блідий стрункий незграбний

сильний рум'яний товстий підтягнутий

ВИСНОВОК: КОЖНА ЛЮДИНА ПОВИННА ПОКЛАТАТИСЯ ПРО СВОЄ ЗДОРОВ'Я. Адже ніхто не подбає про тебе краще, ніж ти сам.

28. Правила, які забезпечують добрий стан здоров'я

    Правильне харчування.

    Дотримання режиму дня.

    Загартовування (фізичні вправи, спорт).

    Правильна організація праці та відпочинку.

    Дотримання правил гігієни

    Добре серце, добрі справи, вчинки.

29. АРИФМАЦІЇ:

Я хочу бути здоровим!

Я можу бути здоровим!

Я здоровий!

30. Підсумок уроку. Домашнє завдання:

* Чи сподобався вам, наш урок?

* Про що ми з вами говорили?

* Які висновки ви собі зробили?

* Розкажи про свою улюблену страву. Чим воно корисне?

ДЯКУЄМО! БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

План-конспект уроку технології

Місце роботи, посада – МОУ ЗОШ № 38, учитель

Предмет – технологія

Клас – 5

Тема урока - Здорове харчування

Базовий підручник – Н.В.Синиця, В.Д.Симоненко. Технологія. Технології ведення будинку.

Мета уроку : формування уявлення про здорове харчування, знання про поживні речовини (білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини), що входять до складу різних продуктів.

Завдання уроку : навчальна : домогтися знання поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин); розуміння того, що в

склад продукту входять різні поживні речовини і те, що одні й ті ж поживні речовини входять до складу

різних продуктів; формування уявлення про раціон харчування та вміння застосовувати отримані знання, складаючи

денний раціон та порядок надання першої допомоги при харчовому отруєнні (до приїзду швидкої допомоги).

розвиваюча : сприяти розвитку пізнавального інтересу учнів, навички смислового читання та

комунікативні навички.

виховна : виховувати свідоме ставлення до свого здоров'я та режиму харчування, виховувати культуру роботи в

групі

Тип уроку : ОНЗ (відкриття нового знання)

Форми роботи учнів : колективна, індивідуальна, ігрова

Використовувані технології та активні форми навчання : технологія діяльнісного методу, колективний спосіб навчання, ігрові технології, здоров'язберігаючі технології, елементи технології КТД.

Електронні освітні ресурси : презентація до уроку, складена вчителем з урахуванням матеріалу базового підручника.

Необхідне технічне обладнання : комп'ютер вчителя, проектор, екран, по можливості - два ноутбуки з виходом в інтернет.

Заплановані результати :

Особистісні - Прагнення до розширення знань; формування відповідального ставлення до свого здоров'я

Предметні - розуміння та визначення понять: поживні речовини, білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни, харчова піраміда, режим харчування; вміння складати меню відповідно до вимог раціонального харчування та власних уподобань; участь у колективній роботі з пошуку та аналізу інформації підручника;

Метапредметні :

Регулятивні - Планування навчальної діяльності, прогнозування результату діяльності,

оцінка якості своєї роботи;

Пізнавальні - Вилучення інформації з бесіди, оповідання, матеріалів навчального посібника, складання плану дій з досягнення мети;

Комунікативні - Навчальна співпраця: вміння домовлятися, розподіляти роботу, оцінювати свій внесок у результат спільної діяльності.

Хід уроку :

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність

учнів

УУД, що формуються

Час

Організаційний

Привітання та налаштування на роботу,

перевірка явки учнів,

перевірка готовності до уроку,

перевірка виконання домашнього завдання.

розсідають на робочі місця, вітають вчителі, контролюють свою готовність до уроку

Особистісні: самоорганізація.

Регулятивні: здатність регулювати свої дії, прогнозуючи діяльність на уроці

2 хв.

Мотивація до навчальної діяльності

Який розділ ми почали вивчати на минулому уроці?

Що таке кулінарія? (Слайд №2 )

Що ми робитимемо на уроках кулінарії?

Навіщо людина їсть?

Правильно! Їжа нам потрібна для того, щоб вгамувати голод, отримувати енергію для життя, а іноді й підняти настрій.

Думки у вас різні. Вони всі вірні, але давайте прочитаємо, як відповів на це питання давньогрецький філософ Сократ (Слайд №3 )

Як ви розумієте ці слова?

Із чого людина готує їжу?

Чи потрібно розумітися на різних продуктах, перш ніж навчитися готувати?

Підніміть руку, хто з вас хотів би навчитися розбиратися в тому, які продукти корисні, а які не дуже й дізнатися, як правильно потрібно не лише готувати їжу, а й харчуватися?

Сподіваюся, ви вже здогадалися, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці?

Якою буде тема нашого уроку?

Я впевнена, що кожній з вас на сьогоднішньому уроці вдасться розібратися в цьому складному питанні!

Кулінарія.

Мистецтво приготування їжі.

Вчитися готувати.

Відповіді учнів...

Відповіді учнів...

З різних продуктів.

Так потрібно.

Учні піднімають руки.

Про правильне харчування...

Про здорову їжу... Про......

Здорове харчування.

Особистісні: вміння викладати свої думки, наводити приклади, робити висновок.

здатність до міркування

Комунікативні: взаємодіяти з учителем групою.

Пізнавальні:

Вміння аналізувати, виділяти та формулювати завдання; вміння усвідомлено будувати мовленнєвий вислів.

4 хв.

Актуалізація та фіксація індивідуальної скрути

Демонструєслайд №4 .

Тема нашого уроку "Здорове харчування".

На уроках біології ви вже довідалися, з чого складаються всі організми. Розкажіть мені!

Молодці! Ви добре вивчаєте біологію!

А що потрібно для життя клітини?

Ви, звичайно, здогадалися, де беруть клітини нашого організму ці поживні речовини?!

Демонструєанімацію

на слайді №4

Абсолютно вірно. І зараз ви можете бачити, які є поживні речовини.

Чи є серед цих слів ті, що вам знайомі? Які це слова?

Хто з вас може пояснити значення слів, які вам знайомі?

Що сталося?

Все живе складається з клітин, які не можна побачити неозброєним оком.

Поживні речовини.

У різних продуктах.

Відповіді учнів...

Виникає замішання.

Ми не можемо пояснити, що означають ці слова (що це таке)...

Особистісні: вміння самостійно орієнтуватися у потоці своїх думок, робити вибір, відповідати нього.

Комунікативні : вираження своїх думок, аргументація своєї думки

Регулятивні : планування послідовності дій

5 хв.

Побудова проекту виходу із скрути

З якою скрутою ми зіткнулися?

Що ж нам потрібно зробити, щоб вирішити цю проблему? Якою буде ваша ціль на сьогоднішньому уроці?

Де ми можемо знайти цю інформацію?

Як ви пропонуєте організувати роботу?

Вчитель направляє міркування учнів і пропонує попрацювати у групах, скориставшись підручником.

Згадаймо правила роботи в групі.

Не змогли пояснити, що означають слова, які ми колись чули.

Потрібно дізнатися: що означає кожне слово, де це трапляється і навіщо це потрібно.

У бібліотеці, у підручнику, в інтернеті.

Відповіді учнів...

Учні об'єднуються у групи, розподіляють ролі.

Відповіді учнів...

Особистісні : самовизначення: яке значення для мене особисто має те, про що ми говоримо, наскільки це важливо для мене особисто.

Комунікативні: планування навчального співробітництва з учителем та однолітками

Регулятивні: вміння планувати діяльність, прогнозувати результат

4 хв.

Реалізація побудованого плану

Проводить фізкультхвилинку-жеребкування – Дівчата повинні встати зі своїх місць, знайти та взяти з собою кожна по одній картці з назвами поживних речовин (перша група шукає написи блакитного кольору, друга – зеленого, третя – рожевого) та зайняти своє робоче місце.

Картки заздалегідь розміщені за класом на доступних місцях, але уваги не привертають, оскільки їх розмір незначний. Назви написані різними кольорами (блакитним, рожевим, зеленим та бежевим), невелико.

Кожній групі дісталося по дві поживні речовини, про які ви повинні знайти інформацію у підручнику.

На які питання ви повинні знайти відповідь про ті поживні речовини, які дісталися вашій групі?

Вчитель відкриваєслайд №5 .

Бажаю вам успішної роботи. Через 5 хвилин ми її перевіримо.

Робота у групах.

Повторюють питання, озвучені на етапі побудови проекту виходу із скрути.

Групова робота із підручником.

Особистісні : вміння самостійно мислити та нести відповідальність за свій вибір

Комунікативні: вміння спілкуватися у групі, виконувати у ній певну роль

Регулятивні: вміння знаходити шляхи вирішення поставленого завдання

Пізнавальні: вміння збирати, обробляти, систематизувати та узагальнювати отриману інформацію

10 хв.

Первинне закріплення

Демонстрація слайдів презентації після звіту кожної групи.

Слайди 6 - 12 .

Звертає увагу учнів те що, що до складу одного продукту входять різні поживні речовини. Акцентує увагу на тому, що одна і та ж поживна речовина входить до складу багатьох продуктів.

Ви чудово попрацювали та

заслужили нагороду. Я розповім вам про правила здорового (раціонального) харчування. Зрозуміти їх нам допоможе харчова піраміда.

Демонструєтьсяслайд №13 анімації.

Продуктів, зображених на основі піраміди необхідно вживати більше, а тих, що знаходяться на вершині – менше, або зовсім уникати їх.

Виступи гуртів. Групи виступають, коротко відповідаючи на ці запитання. Поживні речовини йдуть у тому порядку, як вони були представлені на слайді № 3 початку уроку (табличка прикріплена до дошці).

Учні коротко фіксують інформацію у зошитах.

Особистісні : вміння оцінювати отриману інформацію та порівнювати її зі своєю системою цінностей, оцінювати важливість отриманої інформації для себе особисто.

Комунікативні: формулювання, висловлювання та обґрунтування своїх думок.

Регулятивні: оцінка виконаної роботи

Пізнавальні: в висновки про виконану роботу

10 хв.

Включення до системи знань

Цей етап проводиться за наявності часу. У разі тривалого обговорення на попередніх етапах матеріали розглядаються навчальними самостійно та обговорюються на наступному уроці, а завдання щодо складання меню дається для домашньої роботи (презентація уроку доступна учням на сайті вчителя)

Як часто людина їсть?

Слайд 14 .

Зараз вам належить скласти меню на день з урахуванням тих знань, які

ви здобули сьогодні на уроці.

На жаль, бувають випадки, коли

під час їди відбувається отруєння організму. Людина в цьому випадку почувається дуже погано і

йому потрібне надання медичної допомоги.

Слайд №16 .

Відповіді учнів...

Дівчатка складають меню, одна з учениць зачитує роботу.

Учні фіксують інформацію у робочих зошитах.

Особистісні : вміння аналізувати отриману інформацію та застосовувати її на практиці, порівнюючи практичну значимість, користь та власні пріоритети.

Комунікативні: вміння висловлювати при комунікації свої думки, слухати партнера з діалогу

Регулятивні: вміння планувати, прогнозувати, коригувати переваги відповідно до отриманих знань про користь.

Пізнавальні: вміння класифікувати, розташовувати набір елементів відповідно до зв'язків, що є між ними.

7 хв.

Рефлексія

Якою була наша ціль сьогодні?

Чи досягли ми нашої мети?

Слайд №17 .

Дізнатися про те, що позначають назви поживних речовин, де вони трапляються і для чого потрібні.

Так.

Дівчатка виходять до дошки та прикріплюють магнітами відповідні плоди (за екраном – магнітна дошка). Вирізані із кольорового паперу плоди (за кількістю учениць лежать на вчительському столі).

Особистісні : самооцінка

Комунікативні: вміння враховувати поведінку партнера

Регулятивні: оцінка виконаної роботи

Пізнавальні: висновки про виконану роботу

3 хв.

Застосування знань та вмінь.

Поточний інструктаж вчителя (проводиться під час виконання самостійної роботи).

Практична робота №1.

Отже, завдання груп.(Додаток 4)

«Правильне та неправильне харчування »

Вчитель:: Не всі продукти, якими харчується людина, корисні для здоров'я. Правильне харчування – умова здоров'я, неправильне – призводить до хвороб.

Які, на вашу думку, продукти корисні, а які шкідливі? Чому?

Відповіді дітей.

Гра «Вибери корисне».

Обведи корисні продукти та викресли шкідливі.

Нехай представник групи зачитає ваші результати. Усі згодні з їхньою думкою?

Який можна зробити висновок? (4-5 пропозицій). Учні аналізують, узагальнюють та роблять висновок. На допомогу учням вчитель ставить запитання.

Відкладіть убік ваш результат.

Міні-лекція «Шкідлива п'ятірка»

Лікарі-дієтологи всього світу виявили п'ятірку найшкідливіших для людини продуктів.

1. Солодкі газовані напої: Кока-кола, Спрайт та інші.

Створені не для вгамування спраги, а для її викликання. Відрізняються гігантським вмістом цукру: в одній склянці не менше ніж п'ять чайних ложок.

2. Картопляні чіпси, особливо приготовані не з цільної картоплі, а з пюре. По суті, це суміш вуглеводів та жирів плюс штучні смакові добавки.

3. Солодкі шоколадні батончики. Велика кількість цукру, хімічні добавки, висока калорійність.

4. Сосиски, сардельки, ковбаса, паштети та інші продукти з так званими прихованими жирами. У складі сало, нутряний жир, свиняча шкірка займають до 40% ваги, але маскуються під м'ясо, зокрема і з допомогою смакових добавок.

5. Жирні сорти м'яса, особливо у смаженому вигляді.

Ось бачите хлопці, виявилося, що немає нічого страшнішого за сосиски в тесті у поєднанні з лимонадом!

Багато лікарів до цієї шкідливої ​​п'ятірки додають ще й жувальні цукерки, чупа-чупс, майонез, кетчуп, локшину швидкого приготування. У всіх цих продуктах багато хімії: замінників, фарбників, розчинників. Дія багатьох цих речовин можна порівняти з дією отрут. Якщо є багато такої їжі, організм поступово звикає до отрути і вже не посилає тривожних сигналів у вигляді висипів на шкірі, нудоті чи запамороченнях. Поступово отруйні речовини накопичуються і спалахує хвороба.

Вчитель:: Хлопці, мені все-таки не дає спокою одне питання: багато хто з вас знає про шкоду цих продуктів, але чому ж ви так завзято їх купуєте?

Зразкові відповіді дітей:

Це смачно, не треба розігрівати, готувати.

Красива упаковка, та й смачно.

Коли їж, почуваєшся крутим, сучасним, як у рекламі

Від шоколадного батончика, наприклад, додаються сили.

Виходить, що всі ви просто нещасні жертви реклами. Але ж ви знаєте, що завдаєте непосильної шкоди своєму здоров'ю

2. Практична робота №2.

Прислів'я про їжу

Про здоров'я люди думали і в давнину, а прислів'я – це народна мудрість.

Зберіть картки з прислів'ями, і поясніть, як ви розумієте їхній зміст: (Додаток 5)

В здоровому тілі здоровий дух.

Бережи сукню знову, а здоров'я змолоду.

Здоровий будеш - все здобудеш.

Здоров'я занапастиш - нове не купиш.

Відкладіть убік ваш результат.

Фізкультхвилинка

Корисно – руки вгору, плескаємо у долоні

Шкідливо – топаємо ногами

Риба, чіпси, морква, капуста, гречана каша, торти, жирне м'ясо, пепсі, молоко, яблука, сухарики, відварене м'ясо птиці, жувальні цукерки, сік.

3 . Практична робота №3.

« Гра «Дізнайся за смаком».

Вчитель:: Хлопці, ми з вами ті чи інші продукти можемо дізнатися на вигляд, по запаху. Скажіть, чи зможете їх дізнатися до смаку?

Вам зараз будуть представлені продукти, які ми часто вживаємо, вам потрібно визначити, що це за продукти.

Результати напишіть на листок.

Проведемо досвід.

Крохмаль – найголовніший резервний вуглевод рослин, речовина, найбільш поширена у рослинному світі. Утворюється він у результаті фотосинтезу вуглеводів у зелених частинах рослин під впливом променів сонця. Найбільший вміст крохмалю в рисі до 80%, у пшениці та кукурудзі до 70%, у бульбах картоплі – до 25%.

В енциклопедичних джерелах я прочитала наступне: «Крахмаль – вуглевод, який є в овочах, фруктах, злаках, бобових, горіхах.

У «Вільній енциклопедії «Вікіпедія»» дано таке визначення крохмалю: «Несмачний порошок білого кольору, нерозчинний у холодній воді. Під мікроскопом видно, що це зернистий порошок; при стисканні порошку крохмалю в руці він видає характерний скрип, викликаний тертям частинок.

У гарячій воді набухає (розчиняється), утворюючи в'язкий розчин – клейстер; з розчином йоду утворює з'єднання-включення, яке має синє забарвлення».

Виявити крохмаль нам допомагає настоянка йоду із домашньої аптечки. Якщо крапля йоду на приготованих для досвіду продуктах перетворюється з бурого на темно-фіолетовий, це означає, що крохмаль присутній у тому чи іншому продукті.

Отже, перевіряємо які з овочів та фруктів містять крохмаль, а які – ні.

Для цього нанесемо крапельку йодної настойки на зрізи картоплі, банана, моркви, огірка, помідора, яблука, лимона.

Зробимо висновок:

Досвід показав, що на зрізах картоплі, банана та моркви колір йоду помітно змінився. З цього виходить, що крохмаль міститься в багатьох овочах і фруктах.

А ось на зрізах лимона, огірка, помідора та яблука темно-фіолетових плям не з'явилося. І, дійсно, є рослини, овочі, які не містять крохмаль: цибуля, огірок, бруква, ревінь, салат-латук, багато сортів капусти, помідори, кріп, баклажан, кульбаба, кропива, цибуля-порей, щавель.

Де застосовується крохмаль?

Крохмаль має важливе господарське значення і використовується у паперовій промисловості, кондитерському та хлібопекарському виробництві, текстильній промисловості, будівництві, фармацевтичній промисловості.

Деякі помилково вважають, що крохмаль не приносить жодної користі, а то й додасть зайвого кілограма, але це не так. З літератури відомо, що саме крохмаль використовується у випічці для людей, змушених дотримуватися суворої дієти.

4. Практична робота № 4 . Сінквейн(Додаток 6)

5. Практична робота № 5 . Оформлення газети Розповідь учнів про газету, що вийшла.

Тема уроку: Здорове харчування.

Ціль: Дізнатися про принципи здорового харчування. Навчитися підбирати продукти для складання меню для сніданку.

Завдання:

  1. Дізнатися про значення поживних речовин та вітамінів для здоров'я організму
  2. Розібратися у підборі продуктів для здорового харчування (харчова піраміда)
  3. Виконати практичну роботу зі складання меню для сніданку з огляду на калорійність їжі.

Сучасні освітні технології: здоров'язберігаюча, проблемна, ігрова, дослідницька, взаємоаналіз, взаємооцінка.

Тип уроку : Вивчення та первинне закріплення нових знань

Методи та форми : пояснювально-ілюстративний метод, метод проблемного викладу; форми: групова та індивідуальна.

Освітні ресурси: УМК за технологією 5 клас, комп'ютер, проектор, підбір сладів на тему уроку, інструкційні карти, таблиці.

Організаційна структура уроку

І етап. Організація на урок та мотивація до навчальної діяльності.

  1. Привітання та перевірка готовності до уроку.
  2. Постановка проблемного питання визначення теми уроку.

Зверніть увагу на дошку. Зачитати слова Сократа: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити». Як ви поясните цей вислів? (Їжа необхідна людині життя). Що є важливим складником здоров'я людини? (здорове харчування).

Тема заняття сьогодні: Здорове харчування. Давайте розуміти, що ми розуміємо під здоровим харчуванням.

ІІ етап. Актуалізація знань.

Як ви розумієте вираз «повноцінне харчування»? Після відповідей учнів продемонструвати слайд із набором продуктів, необхідні повноцінного, збалансованого харчування людини. Порівняти з отриманими відповідями.

Згадаймо, які поживні речовини служать будівельним матеріалом для тканин і клітин. Зачитати вірш-загадку: «Щоб вирости ти міг, у їжі має бути…» (білок) Які речовини ви знаєте ще? Слайд із таблицею «Вплив нестачі поживних речовин, вітамінів та мінералів на здоров'я людини»

Як ви вважаєте, а вода є важливим компонентом харчування? (Вона життєво необхідна людині). Яка має бути вода для пиття? (Чиста). Що ви знаєте про чищення води в домашніх умовах? (за допомогою побутового фільтра)

Зрозуміти правила здорового (раціонального) харчування нам допоможе харчова піраміда. Продуктів, зображених на основі піраміди потрібно вживати більше, а зображених на самій вершинепіраміди – вживати обмежено або уникати їх.

Гра "Супермаркет".

Завдання з груп:

  1. Вибрати продукти, які мають бути на столі щодня.
  2. Вибрати продукти здорового харчування.
  3. Вибрати товари, які повинні вживатися обмежено.

Діти виконують завдання у групах, радиючись друг з одним, доповнюючи і поправляючи друг друга.

Як ви вважаєте, чи правильно ви виконали завдання? Які труднощі зазнали під час виконання цього завдання?

А тепер спробуємо виконати практичну роботу: «Скласти меню для сніданку. Підрахувати калорійність запропонованих страв».

Використовуючи інструкційні карти та таблиці учні виконують практичну роботу.

ІІІ етап. Підбиття підсумків.

Отже, що нового впізнали на уроці?

Чому навчилися?

Які знання, отримані на уроці, ви застосовуватимете в житті?

Дякуємо за активну та сумлінну роботу на уроці!