Головна · Діарея · По навколишньому світу 3 хто що їсть. Хто їсть. Детритний харчовий ланцюг

По навколишньому світу 3 хто що їсть. Хто їсть. Детритний харчовий ланцюг

Щоб користуватися попереднім переглядом, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Попередній перегляд:

Повна назва освітньої установиМуніципальна бюджетна загальноосвітня установа «Середня загальноосвітня школа №1» м. Тарко-Сале, Пуровського району, ЯНАО

Предмет: навколишній світ

Клас 3 клас. УМК «Школа Росії»

Тема урока Хто їсть. Ланцюги живлення

Цілі уроку : познайомити учнів із класифікацією тварин за типом їжі;

розглянути ланцюги живлення; вивчити пристосованість тварин до добування їжі та захисту від ворогів.

Дидактичні цілі:

  1. Навчити розпізнавати групи тварин за ознакою харчування.
  2. Навчити вибудовувати об'єкти природи в ланцюзі живлення.
  3. Визначати взаємозв'язок між об'єктами в ланцюзі живлення.
  4. Формувати в дітей віком вміння “читати схему”, розшифровувати модель.
  5. Розвивати комунікативні вміння.
  6. Розвивати мовлення, логічне мислення, вміння порівнювати та робити висновки.
  7. Допомогти дітям замислитися про ранимість природи, необхідність її охороняти, тобто. над розв'язанням екологічних проблем.

У ході уроку учнів формуватимуться такі особистісні, регулятивні, пізнавально-комунікативні універсальні навчальні дії.

Особистісні УУД:

Навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу та вирішення нових навчальних завдань;

Регулятивні УУД:

- аналізувати та оцінювати правильність виконання навчального дії;

Пізнавальні УУД:

Здійснювати аналіз об'єктів з урахуванням виділення всіх ознак;

Здійснювати синтез як складового цілого з елементів;

Комунікативні УУД:

Формування власної думки та позиції;

Формування вміння доказово відстоювати свою думку;

формування вміння вести дискусію;

Навчально-методичне забезпеченняпідручник А.А.Плешаков "Світ навколо нас", М. Освіта 2011 р., робочий зошит " (А.А.Плешакова до підручника "Світ навколо нас") М. Освіта 2011 р

Час реалізації уроку (заняття): 45 хв

1. Microsoft Office Power Point 2007, Word 2007

2. Наочна презентація навчального матеріалу

Тип уроку : урок відкриття нових знань

Форми організації: фронтальна, групова, пара.

Обладнання:

1) Комп'ютер, проектор, інтерактивна дошка;

2) Картки із зображенням тварин, до роботи у групі, у парі.

3) Текст із віршем Б. Заходера.

План проведення уроку (заняття):

Етапи уроку

Тимчасова реалізація

Організаційний момент

1 хв

Перевірка домашнього завдання

5 хв

Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1 хв

Постановка навчального завдання

1 хв

Відкриття нових знань.

10 хв

Закріплення

3 хв

Динамічна пауза

2 хв

Знайомство з поняттям "ланцюга живлення"

3хв

Закріплення

9 хв

Вирішення екологічних завдань.

6хв

Підсумок заняття. Узагальнення на тему.

3хв.

Домашнє завдання

1 хв

Хід уроку

I. Орг. момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1.На попередньому уроці ми з вами розділили царство тварин на групи за їх будовою та зовнішнім виглядом. Згадаймо назву цих груп.

Слайд 2

Тварини

Одноклітинні Багатоклітинні Безхребетні Хребетні

Особливу увагу на уроці ми звернули на безхребетних та хребетних тварин.

Слайд 3.

Робота у парах. (1 пара біля дошки, решта за партами).

Завдання : Розмістіть види тварин у потрібну групу: черв'яки, риби, молюски, земноводні, голкошкірі, плазуни, ракоподібні, птиці, павукоподібні, ссавці, комахи

Перевірка

– У чому особливість хребетних? (є скелет)

2. Гра "Хто ким є".

Слайд 4 .

Визнач, до якого класу належить тварина

Отже, ми дізналися, що тварин ми можемо класифікувати за будовою, але є й інші способи класифікації тварин.

ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

Проблемна ситуація.

Слайд 5

Перед вами група тварин.

(ТИГР, ЖИРАФ, КОРОВА, ОРЕЛ, ЗАЙЦЬ, ВОВК). Назвіть їх. На які групи ви можете розділити їх?

(Хижі та рослиноїдні) Чому?

– Назвіть, які тварини рослиноїдні.

- Назвіть хижих тварин?

IV. Постановка навчальної задачі.

– Хто здогадався, за якою ознакою ми сьогодні групуватимемо тварин?

(За способом харчування)

V. Відкриття нових знань.

Слайд 6 .

Тема нашого уроку

Хто що їсть

Ми вже згадали дві групи тварин, які можна виділити серед тварин, якщо розглядати, хто що їсть.

Слайд 7.

Це – хижі та рослиноїдні, але у нас у схемі ще дві стрілки, значить, є ще групи. Наше завдання зараз їх дізнатися.

Відгадайте загадку:

Слайд 8.

1. Він волохатий, він великий,

Спить у барлозі він узимку,

Влітку ягоди жує,

Дикий мед у бджіл бере,

Грізно може заплакати

Косолапий звір –….(ведмідь).

- Чим харчується ведмідь? (Повідомлення дітей)

Ведмідь- хижак і часто небезпечний хижак. Він може напасти на корову та навіть лося. Але полює на великого звіра він не часто. Він їсть гризунів, пташок, жаб, рибу. Дуже любить мед. І все-таки головна їжа ведмедя – рослини. Ведмідь їсть лохину, малину, журавлину, гриби.

Чи можна назвати ведмедя хижаком? А рослиноїдним? (Він їсть все) Значитьвсеїдний.

Слайд 9.

2.Сердитий недоторкання

Живе в лісовій глушині.

Голок дуже багато,

А нитки не однієї. (Їжак)

Прокинувшись навесні, їжак активно поїдає комах, ловить жаб. Їжаки поїдають масу всяких шкідливих для лісу та садів комах та слимаків. Сюди ж можна віднести і знищення у лісі гнізд разом із виводком гризунів, шкідливих для сільського господарства. Не пропустить їжак і отруйну змію гадюку. Він її не боїться, а навпаки, першим нападає на неї. Отрута гадюки на нього не діє.

- До якої групи тварин віднесемо їжака?

Слайд 10.

3 Це що за малюк
Взяв пральний порошок,
Прав собі штани,
Мамі шарф, братику книжки,
Батьку капелюх і зошит,
А потім ліг спати
У спальні прямо на комод?
Хто ж це? – Наш єнот!

– Чим харчується? (повідомлення дітей)

Єнот у болотах та озерцях «вудить» жаб, риб, рачків. Якщо пощастить, із задоволенням з'їсть упійману мишку або дитинча ондатри. Змії, жуки, ящірки - всі вони ласий шматочок для єнота. Рослинна їжа - теж невід'ємна частина раціону тварини. Це всілякі фрукти, ягоди, горіхи, коріння. Саме коріння єнот знаходить у землі.

Слайд 11.

Якого висновку можна дійти про особливості їх харчування? (вони всеїдні)

Розглянемо таку групу тварин. Хто це?

Слайд 12.

(дятел, зозуля, бабка.)

- Що спільного в їхньому харчуванні? (комахами)

– Хто здогадався. Як називається ця група тварин? (комахоїдні)

Слайд 13.

– Я хочу вас познайомити ще з однією комахоїдною твариною. Це вихухоль, його ще називають водяним кротом. Залишається їх у Росії зовсім небагато. Можна їх зустріти у басейнах річок Волги, Дону, Уралу.

Отже, які ще дві групи тварин за способом харчування ми виділили?

Слайд 14.

VI. Закріплення

Слайд 15.

Робота в робочому зошитіс. 45 Завдання №1. Виконати тест.

Рослинноїдні - 4, 5, 7.
Хижі – 3, 8.
Комахоїдні – 1,2,9.
Всеїдні – 6,10.

Перевірка.

VII. Динамічна пауза.

VIII. Знайомство з поняттям "ланцюга живлення"

– Отже, ми дізналися, що тварини харчуються рослинами чи іншими тваринами. Тому кажуть, що живі істоти пов'язані між собою у ланцюзі живлення. Сьогодні ми маємо навчитися складати ланцюги живлення.

Щоб простежити різні ланцюги харчування, спробувати їх скласти самим, нам треба згадати, а хто як харчується. Почнемо із рослин. У чому особливість їхнього харчування? Розкажіть, спираючись на таблицю.

Слайд 16

(Рослини отримують з повітря вуглекислий газ. Корінням з ґрунту вони поглинають воду і розчинені в ній солі. Під дією сонячного світла рослини перетворюють вуглекислий газ, воду і солі на цукор і крохмаль. Їх особливість полягає в тому, що вони самі готують їжу.)

Ланцюги живлення починаютьсяз рослин - Це 1 ланка, т.к. рослини здатні використовувати енергію Сонця, створювати, виробляти поживні речовини (цукор, крохмаль та ін) з вуглекислого газу та води.

Слайд 17.

2 ланка ланцюга – це рослиноїдні тварини.

– Як ви вважаєте, чому?

Слайд 17.

3 ланка ланцюга – комахоїдні та хижі тварини.

– Як ви вважаєте, чому?

Слайд 17.

IX. Закріплення

Слайд 18.

Ланцюги живлення – це зв'язки всього живого харчування. Ланцюгів харчування в природі дуже багато. У лісі вони одні, зовсім інші на лузі та у водоймі, треті в полі та в саду. Спробуємо скласти ланцюги живлення: (Робота в групах).

А тепер слухайте завдання. Кожна група, використовуючи картки, має скласти ланцюг живлення. Подумайте, чи всі картки вам знадобляться.

Перевірка

Усі готові ланцюги розвішуються надошці.

Представник від кожної групи виходить та пояснює свою роботу.

Слайди 19-23.

– Ми склали кілька харчових кіл

- З чого починається кожна з них? (Рослини)

– Остання ланка? (хижі)

Розшифруйте ланцюг взаємозв'язку.

Отже, зробимо висновок. Що таке харчова ланцюг?

Харчовий ланцюг - це взаємозв'язки між організмами, кожен з яких харчується іншим і, у свою чергу, служить їжею третьому.

Слайд 24.

Розшифруйте ланцюг взаємозв'язку.

2. Робота з підручником

Слайд 25.

Прочитайте у підручнику статтю «Хто як пристосований» сторінка 97.

Розмова щодо змісту статті

Як пристосувалися хижаки до добування їжі?

(Лисиця – тихі кроки, прекрасний слух, гострі зуби. Сова – м'яке оперення робить політ безшумним, величезні очі, які чудово бачать уночі, гострі пазурі, вигнутий дзьоб.)

Як пристосувалися тварини захищатись від хижаків?

(Заєць – швидкі ноги, колір шубки (взимку білий, влітку – сірий). У їжака голки. Ящірки відкидають свій хвіст. Коник – зелений колір. У сонечка – їдка кров)

X. Вирішення екологічних завдань.

Слайд 26.

Проблемна ситуація.

Хлопці, як ви вважаєте, чи є в ланцюзі живлення кінцева ланка?

Діти обговорюють це питання у групах та висловлюють свої припущення. Якщо вони самі не вийдуть на потрібну відповідь, можна поставити питання про те, як утворюється ґрунт і чому в ньому не закінчується запас мінеральних солей.

Ось ми і підійшли до останньої ланки в ланцюзі живлення. Це гриби та бактерії. Одні з них перетворюють останки тварин і рослин на перегній, а інші з перегною виробляють мінеральні солі, які необхідні для життя та росту рослин. І знову ми повернулися до початку нашого ланцюжка. Так як у природі ніщо не виникає з нічого і не зникає без сліду.

З чого починається харчовий ланцюжок? (З рослини.)

Чим вона закінчується? (Грибами та бактеріями.)

Діти, а тепер давайте подумаємо, що станеться, якщо з ланцюга живлення випаде якась ланка.

Слайд 27.

Наприклад, якщо у лісі зникнуть усі дерева, якими харчується заєць? (Зайцеві нічого буде їсти)

– А як не буде зайців? (То не будуть їжі і лисиці, і вовку)

- Що станеться з ланцюжком? (Вона зруйнується)

Який висновок можна зробити? (Якщо зруйнувати хоч одну ланку в ланцюзі, то зруйнується і весь ланцюжок.)

Правильно, хлопці! Якщо випадає хоч одна ланка з ланцюга, то порушується весь ланцюг. У природі існує своє тендітне рівновагу. Якщо чинити необдумано, то цю рівновагу можна порушити.

2. Завдання: слайд 28.

В один із дитячих таборів у суботу та неділю, як заведено скрізь приїжджали батьки. Діти зустрічали їх букетами польових квітів. А у таборі 700 дітей. Це означає, що збирали 700 букетів на тиждень. Наслідки далися взнаки дуже скоро. Які?

3. Завдання: слайд 29.

Є відомості, що цар Петро I заборонив дзвонити у дзвони під час нересту лящів. Це викликало невдоволення духовенства. Якими міркуваннями керувався Петро I?

4. Завдання: слайд 30.

Послухайте те, що сталося в Китаї.

Хулігани горобця
Чудові злодюжки.
Їм зерно лише подавай –
Зменшать урожай.

Ось китайці підрахували,
Скільки зерен втратили,
І видали свій декрет -
Воробйов звести нанівець.

Перебили всіх поспіль,
Чекають – який результат?
Спочатку, справді
Засіки їх поповніли,

А потім прийшла біда -
Відчиняйте ворота!
Усі посіви, врожаї
Комахи зжерли.

Їх у такому великому числі
Насамперед не було ніде.
Виявилося, горобці
Не їдять зовсім зерна:

Їм батьки з полів
Тягнуть мошок і черв'яків.
Стало тут владі зрозуміло –
Потрібно птахів повернути назад.

І довелося їм горобців
З чужих возити країв.
Якщо все на плечі рубати,
Можна справу занапастити.

Який ланцюг живлення в Китаї було порушено?

(Пшениця – комахи – горобці.)

XI. Підсумок заняття. Узагальнення на тему.

На які групи діляться тварини залежно від їхнього харчування?

(Тварини діляться на рослиноїдних, комахоїдних, всеїдних та хижаків)

Слайд 31.

Прочитайте вірш Б Заходера «Все-все у світі потрібні»

Все-усі на світі потрібні!
І мошки не менше потрібні, ніж слони,
Не можна обійтися без чудових безглуздих,
І навіть без хижаків - злих та лютих.
Потрібні всі на світі!
Потрібні всі поспіль -
Хтось робить мед, і хтось робить отруту.
Погані справи у кішки без мишки,
У мишки без кішки не краще за діло!
Так! Якщо ми з кимось не дуже дружні,
Ми таки дуже один одному потрібні.

До всього, що цвіте, росте, рухається, потрібно шанобливо ставитися. Треба пам'ятати, що сонечко і повзуча гусениця поспішають у своїх важливих справах. І ці справи важливі не тільки для них, але й для життя всієї нашої планети.

ХІІ. Домашнє завдання

Крім звірів та птахів у лісі мешкають й інші тварини – ящірки, змії, комахи. Ось про них ви підготуєте на наступний урок свої повідомлення та прочитаєте за підручником статтю «Добре слово про хижаків».

Список використаної литературы:

Програма УМК Школа Росії, навколишній світ 3 класhttp://shoolguide.ru/index.php/progs/shool-russia2011.html

Плешаков А.А.Підручник. Навколишній світ. 3 клас.

Енциклопедія для дітей Все про тварин від А до Я.

Технологічна карта уроку

по предмету «Навколишній світ»

3 клас

УМК «Школа Росії»

Вчитель: Мойсеєва Олександра Григорівна

Тема: Хто що їсть?

Урок відкриття нового знання

Цільові установки уроку (плановані результати учнів):

Предметні результати:

    знати особливості харчування різних тварин;

    знати, що таке ланцюги живлення.

Метапредметні результати:

    приймати навчальне завдання та прагнути його виконати;

    вміти класифікувати тварин за типом харчування;

    вміти моделювати ланцюги живлення;

    виявляти ознаки пристосованості тварин до добування їжі та захисту від ворогів;

    використовувати різні джерела інформації для пошуку відповідей на запитання, пояснень

    відповідати на підсумкові питання та оцінювати свої досягнення на уроці

Особистісні результати:

    усвідомлювати важливість взаємозв'язку у живій природі;

    усвідомлювати роль хижаків у природі;

    усвідомлювати необхідність дбайливого ставлення до природи.

Етап уроку

/навчальна ситуація

Взаємодія у освітньому процесі

Визначається залежно від запланованих результатів та змісту діяльності щодо їх досягнення

Дії педагога

Дії учня

Організовує ситуації вирішення навчальної задачі, спрямованої на досягнення запланованих результатів, управління діями учнів щодо досягнення цих результатів

Вирішують навчальне завдання, виконують дії, спрямовані на досягнення запланованих результатів та усвідомлення цінності цих досягнень

1. Самовизначення до діяльності

Орг. момент

Ви тихенько все сидите,

За всім уважно стежте

Коли питання поставлю вам я,

Ви будьте стримані, друзі,

Спочатку руку підніміть

Потім уже сміливо говоріть.

Епіграф до уроку:

Все-все на світі,

На світі всі потрібні

І мошки не менше

Потрібні ніж слони.

Не можна обійтися без чудових безглуздих,

І навіть без хижаків,

Злих і лютих.

Потрібні всі у світі, потрібні все поспіль:

Хто робить мед

І хто робить отруту! (Б. Заходер)

Вітання.

Настроювання на урок.

2. Актуалізація знань

На слайді ви бачите деяких представників тваринного світу.

Хто зможе розповісти про кожного за планом?

Зверніть особливу увагу на четверте питання плану.

Відповіді дітей.

Дихають, харчуються, рухаються, ростуть, розмножуються, розвиваються, вмирають.

Друга група дітей заповнює таблиці. Взаємоперевірка.

3. Мотивація навчальної діяльності

Читання казки М. Сладкова «Загадковий звір»

Тварини за різних умов можуть харчуватися різними речами.

Значить тема нашого уроку: Хто що їсть?

Хто? - Це тварини, що їсть? - тип харчування.

Молодці, дякую. Ви мені допомогли сформулювати тему.

А яка ж ціль уроку? Допоможіть мені назвати її. Молодці. Давайте звернемося до підручника на с.94 і спробуємо разом знайти у ньому, які групи тварини діляться за типом харчування.

Прослуховування казки

Роблять висновок

Ми дізнаємося, які є тварини на кшталт харчування,

Вибирають потрібні формулювання

4. Відкриття дітьми нового знання

5.

Первинне закріплення

(Застосування алгоритму практично)

Спробуйте відкриття нового знання самі.

Які групи тварин за типом харчування ви отримали?

Поясніть свою відповідь.

На слайді таблиця

Наведіть приклади різних груп.

(Записую)

(Заохочую дітей назвати приклади тварин усіх груп)

Спробуємо визначити, з чого повинен починатися ланцюг живлення, хто має його продовжити.

Спробуйте скласти схему, використовуючи опорні слова:

Н а слайді

Рослинноїдні, комахоїдні, хижаки, всеїдні, рослини.

Прочитайте на с. 94-95 текст про ланцюги живлення. Чи правильно ми зробили висновок – з чого починаються ланцюги живлення.

Давайте разом складемо ланцюги живлення. Я вам пропоную такі ланки: у лісі ростуть

У лісі ростуть осики. Їх корою харчуються зайці. Зайця може спіймати та з'їсти вовк. Виходить такий ланцюг харчування: осика – заєць – вовк.

Читають.

.

Пробують назвати тварин різних груп на кшталт харчування

Рослинноїдні, хижаки, комахоїдні, всеїдні

Діти називають

Рослинами та іншими тваринами

вони пов'язані між собою в ланцюзі живлення

Дізнатись, що таке ланцюги живлення

Складати ланцюги живлення

Щоб виявляти та моделювати взаємозв'язки у живій природі

Виконують завдання № 1 стор. 55 робочого зошита

Уч-ся діходять висновку: Рослини – перша ланка в ланцюзі харчування, т.к. тільки рослини здатні використовувати енергію Сонця, виробляти поживні речовини (цукор, крохмаль та ін) з вуглекислого газу та води. Рослинами харчуються рослиноїдні тварини. Рослинноїдними харчуються комахоїдні та хижаки.

фізкультхвилинка

Повторюють рухи.

Виконують завдання № 3, 4 у робочому зошиті стор. 56 складають ланцюги живлення. Взаємоперевірка.

Як тварини пристосовані до добування їжі? Як вони рятуються від хижаків?

На слайді фото

Лисиці

Сови

Зайця

Ящірка

Коник

Божа корівка

Читають статтю « Хто як пристосований» стор. 95 підручника

М'які лапи, гарний слух

Великі очі, м'яке оперення, пазурі,

Швидко бігає, забарвлення хутра

Залишає хвіст

Зелений колір

Колір небезпеки, їдка кров

6. Рефлексія діяльності

Д/З

Хлопці, як ви вважаєте, чи потрібно знищувати хижаків? І чому? Прочитайте та доведіть.

Що нового впізнали?

Ми змогли….

Чого хотілося б дізнатися більше…

Молодці. Я вас вітаю.

Які результати вийшли?

Що не вийшло, над чим ще треба працювати?

На вибір зад № 1 у підручнику стор.

Або зад. № 2 і 5 у робочому зошиту

Бережіть цю землю. Цю воду.

Навіть малу билиночку люблячи,

Бережіть всіх звірів усередині природи,

Вбивайте лише звірів у собі

Відповіді дітей.

Оцінюють себе

Заслуховую дітей по самооцінці.



Хто що їсть

П А У К О О Б Р А З Н І

Р А К О О Б Р А З Н І

Н А С Я К О М И Е

І Г Л О К О Ж І І

З Є М Н О В О Д НІ

До якої групи належать тварини?

Сформулюйте тему уроку

Згадайте ознаки життя тварин.

Харчуються

Розвиваються

Розмножуються

Рухаються

Розглянемо,

як тварини харчуються.

Тварини

Рослинноїдні

Комахоїдні

Всеїдні

Рись Бабка Кабан Заєць

Рослинноїдні. Це тварини, яким потрібна рослинна їжа (листя, стебла, плоди, насіння, коріння, трава, мох, гриби).

Гусениця

Польова миша

Хижі. Це тварини, які харчуються їжею тваринного походження. Хижі тварини зустрічаються серед ссавців, птахів, плазунів, риб, комах, хробаків тощо.

Дорослий самець-лев і левеня поїдають тушу африканського буйвола.

Хижі.

Війковий черв'як

Божа корівка

Комахоїдні. Основну їжу комахоїдних складають комахи, сороконіжки та черв'яки.

Землерійка

Всеїдні. Це тварини, які вживають як рослинну, і тваринну їжу.

Барсук Дрозд

Перевірка.

Комахоїдні

Всеїдні

Рослинноїдні

Ланцюги живлення. Тварини харчуються рослинами чи іншими тваринами. Тому кажуть, що живі істоти пов'язані між собою в ланцюги живлення. Ланцюги живлення починаються з рослини. Це перша ланка.

Адже тільки рослини здатні використовувати

енергію Сонця, створювати, виробляти

поживні речовини (цукор, крохмаль та ін.)

з вуглекислого газу та води.

Друга ланка ланцюга –

це рослиноїдні тварини.

Третя ланка – комахоїдні

чи хижі тварини.

Не всі комахи харчуються рослинною їжею, є серед комах і хижаки. Один з найненажерливіших - бабка. Вона з'їдає у день їжі більше, ніж важить сама. З травня і до осені літають бабки над зарослими берегами річок і річечок, полюють комарів і мошок. Видобуток вони ловлять ногами. Їхні ноги вкриті шипами та щетинками, у польоті зігнуті і зближені так, що виходить «ловчий кошик». Ось комар чи муха вже у кошику. Комара бабка з'їдає просто на льоту. А муху – сідаючи на гілочку. Зараз у всьому світі відомо 4500 видів бабок. Особливо багато їх у спекотних країнах. Найбільші сучасні бабки досягають у розмаху крил 19 сантиметрів.

Одна трав'яна жаба за добу з'їдає до семи комах та інших істот, які можуть завдавати шкоди людині. За період із квітня по вересень вони з'їдають понад тисячу всіляких комарів, мух, небезпечних для нашого господарства жуків. Тим самим вони не допускають, щоб ці істоти розмножилися надмірно.

Очеретяна жаба

Трав'яна жаба

Населення лісового мурашника протягом дня з'їдає до 100 тисяч, а й за рік до 10 мільйонів комах.

Личинка сонечка за своє коротке, тритижневе життя з'їдає майже тисячу попелиць. За своє життя жук сонечка з'їдає 4 тисячі попелиць. Ця комаха допомагає людям зберігати врожай.

Жук сонечка

Личинка сонечка

Побудуйте ланцюг живлення, однією з ланок якого буде попелиця.

Складіть всілякі ланцюги живлення лисиці. Перевірка.

Дуб Кабан Вовк

Сосна Жук-короїд Дятел







































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі та завдання уроку:

Освітні:

1.Сформувати поняття про харчові ланцюги та мережі харчування, тварин, про взаємини в природі.

Виховні:

1. Щеплювати вміння школярів працювати у групах.
2. Виховувати дбайливе та шанобливе ставлення до природи.

Розвиваючі:

Розвивати спостережливість, увагу, пам'ять.

Хід уроку

I. Орг. момент.

ІІ. Повторення.

1.На минулому уроці ми з вами розділили царство тварин на групи за їх будовою та зовнішнім виглядом. Згадаймо назву цих груп.

Слайд 2

Особливу увагу ми звернули на безхребетних та хребетних тварин.

Робота у групах: (1 група біля дошки, решта за партами).

Завдання: Розмістіть види тварин у групу.

Перевірка

– У чому особливість хребетних? (є скелет)

2. Гра "Хто ким є".

(З'являються слайди з 3 – 15)Діти визначають, до якого класу належить тварина та показують картку 1 – безхребетні, 2 – хребетні).

Отже, ми дізналися, що тварин ми можемо класифікувати за будовою, але є й інші способи класифікації тварин.

ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

Слайд 16. Проблемна ситуація

Перед вами група тварин.

(ТИГР, ЖИРАФ, КОРОВА, ОРЕЛ, ЗАЙЦЬ, ВОВК). Назвіть їх. На які групи ви можете розділити їх?

(Хижі та рослиноїдні) Чому?

– Назвіть, які тварини рослиноїдні.

- Назвіть хижих тварин?

(Тварини на слайді групуються)

IV. Постановка навчальної задачі.

– Хто здогадався, за якою ознакою ми сьогодні групуватимемо тварин?

(За особливостями харчування)

V. Оголошення теми уроку (слайд 17)

Хто що їсть

Ми вже згадали дві групи тварин, які можна виділити серед тварин, якщо розглядати, хто що їсть.

Це – хижі та рослиноїдні, але у нас у схемі ще дві стрілки, значить, є ще групи. Наше завдання зараз їх дізнатися.

Відгадайте загадку:

1.Влітку ходить без дороги
Біля сосен і берез,
А взимку він спить у барлозі,
Від морозу ховає носа. (Ведмідь) Слайд 19

- Чим харчується ведмідь? (Повідомлення дітей)

Ведмідь може їсти практично все: Любить він зелені рослини, траву, ягоди, коріння. Особливими ласощами вважає мурах, тому часто його можна застати за руйнуванням мурашника. Ведмідь – чудовий рибалка, він спритно ловить рибу в річках і із задоволенням з'їдає. Може ведмідь напасти і на великого звіра, таких як лось, кабан. Не гребує голодним часом і паділлю.

Чи можна назвати ведмедя хижаком? А рослиноїдним? (Він їсть все) Значить всеїдний.

2.Лежала під ялинками
Подушечка з голками.
Лежала, лежала
Та побігла . (Їжак)

Головна їжа їжака – це комахи. Їжаки поїдають масу всяких шкідливих для лісу та садів комах та слимаків. Сюди ж можна віднести і знищення у лісі гнізд разом із виводком гризунів, шкідливих для сільського господарства. Не пропустить їжак і отруйну змію гадюку. Він її не боїться, а навпаки, першим нападає на неї. Отрута гадюки на нього не діє.

- До якої групи тварин віднесемо їжака?

3.Цей звір з двома іклами,
З дуже потужними ногами
Замість носа п'ятачок,
Їм він їжу дістає. (Кабан)

– Чим харчується? (повідомлення дітей)

Більшу частину корми кабани викопують у землі. Крім тварин, що мешкають у ґрунті, вони поїдають коріння та кореневища, бульби та цибулини рослин. Великою підмогою служить падалиця плодових дерев, жолуди, всілякі горіхи, у тому числі і кедрові.

Отже ви вислухали повідомлення хлопців, якого висновку можна дійти про особливості їх харчування? ( вони всеїдні)

Розглянемо таку групу тварин. Хто це?

(Кріт, ящірка, жаба.)

- Що спільного в їхньому харчуванні? (комахами)

– Хто здогадався. Як називається ця група тварин? ( комахоїдні)

– Я хочу вас познайомити ще з однією комахоїдною твариною. Це вихухоль, Його ще називають водяним кротом. Залишається їх у Росії зовсім небагато. Можна їх зустріти у басейнах річок Волги, Дону, Уралу.

Отже, які ще дві групи тварин за способом харчування ми виділили?

Слайд 20 (всеїдні та комахоїдні)

2. Закріплення

Робота у робочому зошиті с. 45 Завдання №1. Виконати тест.

Рослинноїдні - 4, 5, 7.
Хижі – 3, 8.
Комахоїдні – 1,2,9.
Всеїдні – 6,10.

Перевірка.

VI. Фізкультхвилинка

VII. Знайомство з поняттям "ланцюга живлення"

– Отже, ми дізналися, що тварини харчуються рослинами чи іншими тваринами. Тому кажуть, що живі істоти пов'язані між собою в ланцюзі живлення.Сьогодні ми маємо навчитися складати ланцюги живлення.

Ланцюги живлення починаються з рослин– це 1 ланка, т.к. рослини здатні використовувати енергію Сонця, створювати, виробляти поживні речовини (цукор, крохмаль та ін) з вуглекислого газу та води.

2 ланка ланцюга – це рослиноїднітварини.

– Як ви вважаєте, чому?

3 ланка ланцюга – комахоїдні та хижі тварини.

Спробуємо скласти ланцюги живлення: (Робота в групах).

Слайд 22. Перед вами ланки різних ланцюгів живлення.

У вас у групах є такі самі картинки. З'єднайте їх у ланцюги живлення.

Дуб – миша – лисиця.

Трава – комар – жаба – чапля.

Осика – заєць – вовк.

Перевірка.

– Ми склали кілька харчових кіл

- З чого починається кожна з них? (Рослини)

– Остання ланка? (хижі)

Отже, зробимо висновок. Що таке харчова ланцюг?

Харчовий ланцюг - це взаємозв'язки між організмами, кожен з яких харчується іншим і, у свою чергу, служить їжею третьому.

VIII. Знайомство з поняттям "мережа харчування"

Ланцюги живлення в природі не такі прості як у нашому прикладі. Зайця можуть їсти й інші тварини. Які? (лисиця, рись, вовк)

Миша може стати здобиччю лисиці, сови, рисі, кабана, їжака.

Багато рослиноїдних тварин служать їжею різним хижакам.

Тому ланцюги живлення розгалужені, вони можуть переплітатися між собою, утворюючи складну мережу харчування.

Робота у групах

Слайд 23 Розгляньте малюнок. (У кожної групи свій). Тут зображено мережі живлення. Декілька стрілок відходять від однієї тварини і в той же час, з'єднуються в однієї тварини. Доведіть, що мережа складена правильно.

IX. Питання екології

1. Проблемна ситуація. Слайд 24

Діти, що станеться, якщо в лісі зникнуть усі дерева, якими харчується заєць? (Зайцеві нічого буде їсти)

– А як не буде зайців? (То не будуть їжі і лисиці, і вовку)

- Що станеться з ланцюжком? (Вона зруйнується)

Який висновок можна зробити? (Якщо зруйнувати хоч одну ланку в ланцюзі, то зруйнується і весь ланцюжок.)

2. Робота за підручником.

С. 99 "Добре слово про хижаків" (Інсент):

– уже знав;

– не зрозумів, чи є питання;

– думав інакше.

X. Результат заняття. Узагальнення на тему.

Рефлексія.

"Договори фразу".

Тварини та рослини пов'язані між собою в ……………………

В основі ланцюга живлення знаходяться ………………………………..

А закінчують ланцюг – ………………………………………..

У природі ланцюги живлення переплітаються між собою, утворюючи

…………………………………………

Дружать бджілка та квітка,
Дружать лист і метелик,
Друг без одного їм не можна.
Про це пам'ятай завжди!

– Про що нагадує цей вірш?

Почнемо наш урок.

Щоб природі стати іншим,

Таємниці її дізнатися,

Усі загадки розгадати,

Навчіться спостерігати.

Будемо разом розвивати

У себе уважність,

А допоможе все дізнатися

Наша допитливість.

Діти, на минулому уроці ми дізналися про різноманітність тваринного світу, познайомилися з кількома групами тварин. Зараз я перевірю, чи добре ви запам'ятали ці групи.

Дає завдання для роботи біля дошки.

До дошки підуть виконувати завдання Степан та Віка.

Степан з'єднай стрілками назви тварин з назвою групи:

КОРОВА ЗЕМНОВОДНІ

КУРИ НАСЕКОМІ

ЖАБА МЛЕКОЖИВНІ

Бджоли Птахи

Віка знайди зайву тварину:

Метелик, павук, бджола, комар.

Окунь, щука, рак, карась.

Крокодил, білка, лисиця, коза.

Проводить переднє опитування.

Я ставитиму запитання, а ви уважно слухайте та відповідайте.

1. Ці лілії, огірки, зірки і навіть їжаки живуть на морському дні, тіло цих морських тварин вкрите шипами чи голками?

2.Тварини, тіло яких вкрите шерстю. Своїх дитинчат вони вигодовують молоком. Як називають цю групу?

3. Представники цієї групи частину життя проводять на землі (тобто на суші), а частина – у воді, за що й одержали свою назву.

4.До якої групи тварин належать п'явки?

5. У тварин цієї групи тіло вкрите пір'ям. Назвіть представників цієї групи.

6. Відгадайте загадку:

Повзе навпаки,

Задом-наперед.

Все під водою

Вистачає клешнею. До якої групи тварин належить рак?

7.Тварини, у яких 6 ніг.

8.Тварини цієї групи мають м'яке тіло, яке у багатьох із них захищене раковиною.

9. Тіло цих тварин покрите сухими лусочками, а деякі мають панцир.

А як ще називають цю групу тварин?

Які групи тварин ми ще назвали?

Дайте визначення цим групам. Назвіть представників цих груп.

А зараз перевіримо, як хлопці попрацювали біля дошки.

Діти, перерахуйте ознаки живих організмів.

Як ви вважаєте, що необхідно для зростання та розвитку тварини?

Сьогодні на уроці ми говоритимемо про харчування тварин.

Вивішую табличку зі словом Тварини.

Як ви вважаєте, яка тема уроку?

Як відповімо на запитання «Хто?»? а на запитання «Що їсть?»?

Молодці, дякую. А яка ж ціль уроку? Допоможіть мені назвати її.

Скажіть, чи для всіх тварин їжа однакова?

Виставляю картинки із зображенням тварин.

Діти на дошці розташовані картинки з тваринами. Я пропоную вам їх згрупувати та розділити на групи.

До дошки підуть Поліна та Сашко.

Як ви думаєте, чим харчуються заєць і лось?

Як можна назвати цих тварин одним словом?

Вивішую табличку Рослинноїдні.

Наведіть приклади.

Чим харчуються ластівка та жаба?

– Як можна назвати їх одним словом?

Вивішую табличку Комахоїдні.

Наведіть приклади.

– Ким харчуються лисиця та вовк?

– Як називати цих тварин одним словом?

Вивішую табличку Хижаки.

Наведіть приклади.

Перерахуйте тварин, які у нас залишились.

- Чим харчується ведмідь?

– Як ви вважаєте, до якої групи він належить?

Вивішую табличку Всеїдні.

Наведіть приклади.

– З якими групами тварин за способом харчування ми познайомились?

На дошці схема. Прикріплюється під час розмови.

Тварини

Підтвердіть своє припущення текстом підручника на стор.

Підбиває підсумок.

Тварини, яким потрібна рослинна їжа, називаються рослиноїдними.

- Комахоїдні тварини харчуються комахами.

Хижі тварини харчуються плоттю інших тварин,

тому ще називаються м'ясоїдними.

Всії тварини їдять і рослинну їжу, і тваринну їжу.

Зайчики скачуть по галявині.

Раптом у лісі майнула тінь,

Зайчики сховалися за пень,

На шкарпетки піднялися,

Сірий зайчик, озирнися,

Чи не сидить за кущем

Сірий вовк з великим хвостом.

Як ви вже зрозуміли, тварини харчуються рослинами чи іншими тваринами. Тому кажуть, що живі істоти пов'язані між собою у ланцюзі живлення.

Діти, я прикріпила на дошку картинки.

Вивішую картинки із зображенням пшениці, миші та лисиці; трави, лося, вовка.

Спробуємо скласти ланцюги живлення.

До дошки підуть працювати Тимур та Вікторія.

Подивимося, що вийшло у Тимура, Вікторії.

Прочитайте у підручнику Ланцюги живлення на с.94 – 95.

Які приклади ланцюгів живлення наведено у підручнику?

З чого починається ланцюг живлення?

Це перша ланка.

Вивішую табличку: I ланка – рослина.

Як ви вважаєте, чому?

Що йде у другій ланці?

Це друга ланка.

Вивішую табличку: IIланка - рослиноїдні тварини.

Що у третій ланці?

Вивішую табличку: IIIланка - комахоїдні або хижаки.

Ланцюги живлення – це зв'язки всього живого харчування. Ланцюгів харчування в природі дуже багато. У лісі вони одні, зовсім інші на лузі та у водоймі, треті в полі та в саду.

Пропоную вам розділитись на 3 групи.

Роздаю конверти.

А тепер слухайте завдання. Кожна група, використовуючи картки, має скласти ланцюг живлення. Відразу домовтеся, хто представлятиме ваш ланцюг класу. Подумайте, чи всі картки вам знадобляться.

1 конверт Поле: жито, миша, змія (риба)

2 конверт Водойма: водорості, карась, щука (заєць)

3 конверт Город: капуста, слимаки, жаба (ведмідь)

Представить ланцюг живлення 1 група, 2 група, 3 група.

Хлопці чи треба знищувати хижих тварин, наприклад вовків?

Якщо випаде хоч одна ланка з ланцюга живлення, то порушиться весь ланцюг. Людині треба дуже добре знати, що у природі все взаємопов'язано. Треба дбайливо ставитись до природи, не шкодити їй.

Прочитайте текст «Хто як пристосований» на сторінці 95-96.

Як пристосувалися хижаки до добування їжі?

А як пристосувалися тварини захищатись від хижаків?

Прочитайте у підручнику висновок на с. 96.

На які групи діляться тварини за способом харчування?

В якому порядку розташовані ланки в ланцюзі живлення?

Хлопці, хто поставив смайлик у всіх шпальтах?

Знаю особливості харчування тварин

Знаю, що таке ланцюги живлення

Вмію моделювати ланцюги живлення


А зараз Катя та Артем прочитають вірш «Про всіх на світі»

Р.Т. с.44 №3, с.46 №6.

- Урок завершено. Дякую за роботу.