Головна · Виразка · Позбавлення диплопії за допомогою гімнастики бейтса. Вправи для шийно-плечового відділу

Позбавлення диплопії за допомогою гімнастики бейтса. Вправи для шийно-плечового відділу

Цілі уроку:

  1. Введіть поняття координат точки.
  2. Навчити визначати координати точки.
  3. Розвивати логічне та творче мислення.

Хід уроку

1. Гра "Танграм".

Почнемо наш урок із однієї давньої геометричної гри “Танграм”. Багато століть у неї грають і діти та дорослі. Її опис можна зустріти у різних книгах. Бажаєте дізнатися, чому ця гра привертає увагу багатьох людей? Бажаєте? Тоді...

Тоді давайте пограємо у “Танграм”. І попутно займемося геометрією.

У вас на партах лежить квадрат, який необхідно розрізати на 7 частин.

Малюнок 1

Які фігури ви отримали?

  • Два великі рівні трикутники;
  • два маленькі рівні трикутники;
  • один середній трикутник;
  • один квадрат;
  • один паралелограм.

Які це постаті?

(Плоскі).

З цих шматочків - частин квадрата можна скласти багато інших плоских фігур, таких, наприклад, які схожі на людей, птахів, звірів.

За правилами гри всі сім плоских геометричних фігур обов'язково повинні утримуватися в фігурі, що складається, при цьому фігури не повинні накладатися одна на одну.

Спробуйте скласти на малюнку голуба.

(На дошці зображення голуба).

Малюнок 2

(10 хв. на роботу).

Відчули, що це зробити не просто? Адже це не найскладніша постать.

Як навчитися легко і швидко збирати будь-які фігури і за зразком, і за власним задумом?

На жаль, точний рецепт невідомий. Можна вказати лише деякі з таких прийомів. Один із них - використання паперу в клітку.

При цьому малюнок потрібно розташувати на аркуші так, щоб частини квадрата одразу впадали у вічі.

Для цього ми звернемося до графічних диктантів. Так-так, не дивуйтеся, і під час уроків геометрії пишуть диктанти.

2. Графічні диктанти.

Зазначимо в зошиті точку А і назвемо її стартовою точкою. З цієї точки олівець розпочне свій шлях по сторінці.

З точки А олівець може піти лініями квадратної сітки:

  • Праворуч;
  • Ліворуч;
  • Вгору;
  • вниз.

При цьому він може пройти одну, дві, три та більше клітин.

Олівець може з'єднувати дві несусідні вершини клітини, рухаючись по діагоналі:

  • праворуч нагору по діагоналі;
  • праворуч донизу по діагоналі;
  • вліво вгору діагоналі;
  • вліво вниз по діагоналі,

і знову треба зазначити, скільки клітин проходить олівець.

Напишемо наступний графічний диктант:

  • Стартова точка А:
  • вниз 8;
  • вправо вниз діагоналі 2;
  • праворуч 1;
  • вправо вгору діагоналі 1;
  • вправо вниз діагоналі 2;
  • вліво 4;
  • вліво вниз по діагоналі 3;
  • вгору 1;
  • вліво 3;
  • вліво вгору діагоналі 3;
  • вгору 3;
  • вліво вгору діагоналі 1;
  • праворуч 3;
  • вниз 3;
  • вправо вниз діагоналі 1;
  • вгору 6;
  • вправо вгору діагоналі 4.

Що у вас вийшло? (Голуб).

А з якою метою ми звернулися до графічних диктантів?

(Знайти прийоми для гри "Танграм").

Тоді спробуємо зачинити його частинами квадрата.

(Розрізати квадрат зі стороною 4 см на папері).

Найлегше стало знайти рішення?

3. Координати.

Напишемо ще один графічний диктант.

  • Стартова точка А;
  • вправо вниз діагоналі 4;
  • вліво 2;
  • вправо вниз діагоналі 3;
  • вліво 3;
  • вправо вниз діагоналі 4;
  • вліво 12;
  • вправо вгору діагоналі 4;
  • вліво 2;
  • вправо вгору діагоналі 3;
  • вліво 3;
  • вправо вгору діагоналі 4.

У всіх вийшла ялинка?

Складіть її із частин квадрата.

Малюнок 3

Подивіться на малюнок і розважте такі ж ліхтарики на своїй ялинці.

Чи могли б ви намалювати ялинку, якби на аркуші бмаги вже були намальовані її ліхтарики?

Спробуйте розмістити такі ліхтарики у своєму зошиті. І розкажіть сусідові, як ви це зробили.

Погодьтеся, що розвішати ліхтарики набагато простіше, ніж розповісти про те, куди ви їх помістили на аркуші.

А для того, щоб не заплутатися, треба порахувати деякі клітини.

Саме ця ідея нам допоможе.

Давайте домовимося, що орієнтуватимемося на сторінці за допомогою шкали відліку, і навіть не однієї шкали, а двох.

Щоб їх побудувати, візьмемо дві лінії сітки, горизонтальну та вертикальну, на них нанесемо штрихи та запишемо відповідні числа.

Малюнок 4

Одну шкалу назвемо горизонтальною шкалою відліку, іншу – вертикальною шкалою відліку.

А тепер розглянемо малюнок і спробуємо розібратися, де знаходиться перший ліхтарик.

Точка А1 перебуває на перетині двох ліній сітки. Опустимося по одній із них і потрапимо на горизонтальній шкалі відліку в точку, якій відповідає число 7. Якщо рухатимемося з точки А1 по другій лінії сітки, то на вертикальній шкалі відліку отримаємо точку, якій відповідає число 12.

Будемо говорити: "Точка А1 має координати 7 і 12".

Запис А1 (7; 12).

Подивимося тепер на інший ліхтарик – точку А2 та визначимо координати цієї точки.

  • Що потрібно зробити, щоб знайти першу координату точки А2? Як повинен рухатися олівець по сторінці зошита?
  • Назвіть першу координату точки А2.
  • Що потрібно зробити, щоб знайти другу координату точки А2?
  • Назвіть другу координату.
  • Запишіть координати точки А2.
  • А тепер визначте координати точок, що залишилися - ліхтариків.

А3 (9; 8), А4 (6; 8), А5 (3; 8), А6 (3; 5), А7 (5; 5), А8 (9; 5), А10 (13; 1), А11 (1;1)

Глибина різкості ока та поле зору дуже малі. Тому погляд охоплює зображення не повністю, а невеликими ділянками. Рух погляду на них не хаотично, а слідує певним лініям. Вважається, що погляд рухається зліва-знизу вправо-вгору, перш ніж перейти до огляду інших частин зображення.

Важливо розуміти, що це природна погляду лінія, а реальному зображенні може рухатися зовсім інакше. Уявіть собі порожній кадр, на якому є лише дорога з лівого верхнього у нижній правий кут. Погляд рухатиметься саме нею, хоч і затримається на порожнечі праворуч вгорі. Погляд обходить картину по реально присутнім у ній активним лініям. Відхід від природних ліній передає цікаві відчуття: тяжкості, занепокоєння чи зупинки.

Надалі, для простоти, умовимося називати лінію зліва-знизу вправо-вгору висхідною, а зворотну їй діагональ зліва-зверху вправо-вниз - низхідною. Саме так їх сприймає око у русі зліва направо.

Предмет нерухомий, але погляд малює його рух активною лінією. За рахунок цього умоглядного передбачення у зображенні виникає динаміка.

Рух по висхідній діагоналі динамічно. Зрозуміло, про який рух йдеться, якщо зображено дорогу і нею їдуть автомобілі. Але смисловий рух можливий і в натюрморті: розташуємо по висхідній діагоналі маленький ящик вина, пляшку вина, келих, шматочок сиру, краплі вина. У цьому вся прикладі смислове спадання підкріплено перспективою: що далі предмети, тим менше. Така композиція буде дуже динамічною. Але динаміка тут зовсім неприродна: адже природним закінченням буде спокій, а не максимальна активність. Розташуємо ті ж предмети по низхідній діагоналі - і вони виглядатимуть натурально. Спадаючий діагональ передає спокій. Аналогічно, в натюрморті з самовару і склянки правильно розташовуватиме високий самовар ліворуч, склянку праворуч, формуючи низхідну діагональ, що передає спокійний настрій, властиве чаювання. Річка, розташована по низхідній діагоналі, сприймається як спокійна, що тече до глядача, а по висхідній - швидка, що тече від нього. Рух вгору по спадаючій діагоналі сприймається як важке, предмет як би долає перешкоду, передає відчуття тяжкості. У цьому напрямку добре людині на фотографії підніматися крутими сходами. Погляд нагору проти спадаючої діагоналі - важкий, сумний.

Рух по висхідній діагоналі вниз сприймається майже як зупинка. Спускається сходами в цьому напрямку модель як би завмерла перед глядачем. Погляд вліво-вниз передає спокій.

Поєднання протилежних діагоналей надає зображення занепокоєння; погляд моделі в один бік, рука в інший нагадають лижницю перед стартом. Довга активна лінія, що йде з одного кута зображення до іншого, передає впевненість.

Чи мати основний об'єкт на початку або в кінці діагоналі? Це різні послання. Предмет на початку діагоналі легкий, вільний, погляд швидко прослизає ним і рухається далі - але потім і повертається, формуючи задумливу ретроспективу. Об'єкт наприкінці активної лінії сприймається потужним, важким, він приперто до рамки фотографії; погляд на шляху до нього насичується інформацією про інші елементи композиції. Чи є у вашому зображенні привід замислитись? Так – у портреті, ні – у натюрморті. Смисловий центр натюрморту розташовуйте наприкінці активної лінії чи їх перетині.

Уявімо автомобіль у правій частині зображення, що рухається вліво - проти активної лінії. Він рухається так важко, що краще його трохи відсунути від правого краю, інакше глядач прийме його за об'єкт, що стоїть. Автомобіль, що рухається праворуч, опинився в лівій частині зображення, подолав труднощі і вперся в невидиму стіну. Активна лінія, доведена до краю кадру, виглядає особливо динамічно. Відчуйте, як відрізняється зображення залежно від того, чи обрізана активна лінія рамкою кадру, або трохи до краю не доходить.

Простір праворуч розтягується; ліворуч – стискається. "Повітря" праворуч від моделі здається більше, ніж такий же порожній простір ліворуч.

Погляд моделі утворює уявну активну лінію. Саме погляди персонажів формують шлях ока у “Сикстинській мадонні”, а центрі уваги виявляється персонаж, якого спрямовані все погляди. Капелу ви розписувати не будете, але розуміння напряму поглядів знадобиться вам у будь-якій груповій фотографії.

Погляд вліво-вгору слідує проти низхідній діагоналі, позбавлений легкості. Погляд вліво-вниз – проти висхідної діагоналі, дуже важкий. Погляд ліворуч сильний, начебто припечатує глядача. Погляд вправо-вниз - по спадаючій діагоналі - несе легкість і грайливість. Погляд вправо-вгору - по висхідній діагоналі - енергійний. Важливо розуміти, що це природне відчуття, а конкретному зображенні міміка може його переважувати.

Цікава суміш відчуттів виникає у конфліктних напрямках. Голова повернута вправо, ми чекаємо на легкість і енергію, - але погляд спрямований вліво, надаючи ваги. І навпаки, розворот голови вліво налаштовує нас на серйозний лад, але погляд направо надає йому несподівану легкість. Конфлікт напрямів активних ліній може бути мотивований; суперечність, що виникла явно помилково, виглядає неохайно.

Як і будь-який конфлікт активних ліній, конфлікт діагоналі та напрямки світла привертає увагу потужно, хоч і не комфортно. Наприклад, зображення скомпоновано по висхідній діагоналі, а світло спрямоване вниз проти неї. Висвітлене таким конфліктуючим світлом обличчя моделі стане центром зображення.

Відхилення від активної лінії краще робити значним, тоді воно виглядає як авторський прийом, і глядач шукає у зображенні мету цього прийому. Значне відхилення від діагоналі може внести стабільність у зображення, воно має більше осей. І навпаки, легке відхилення від діагоналі неспокійне, неприємне.

Коли ми радіємо, то примружуємося і з усмішкою дивимося вправо вгору. Коли сумуємо - дивимося вліво і трохи вниз. Класичний портрет і, в більшості випадків, жанровий портрет має мінорну тональність, тому погляд спрямований вліво. У навмисне радісних фото, погляд добре спрямовувати вправо вгору. На дитячих фотографіях теж було б природно спрямовувати погляд по висхідній діагоналі, але більшість фотографів воліють надавати дітям дорослого виразу обличчя, тому погляд в упор в камеру або навіть проти висхідної діагоналі. Не завжди потрібен акцент на обличчі: у пін-апі він на сідницях, і саме вони розташовуються на активній лінії зображення.


Профіль, повернутий вліво, сприймається як відкритий і привабливий, тоді як повернутий вправо бачиться замкнутим, що пішли в себе. Пояснення цьому криється в тому ж русі погляду зліва направо: повернутий ліворуч профіль звернений до глядача, тоді як повернутий праворуч профіль сигналізує, що модель повернулася спиною.


Фактор огляду зображення зліва направо важливий для розуміння сцени. Глядач спочатку побачить ліву частину картини. Не обов'язково найлівішу, але ліворуч від центру. Саме її він прийме за суть. Інші предмети сприйматимуться як пояснення. Для посилення ефекту, розташовуйте головний предмет не тільки ліворуч, але й вище за центр зображення, на рівні зорового центру тяжіння. Саме так у "Сікстинській мадонні" Рафаель розташував замовника картини, Юлія II в образі Сікста, забезпечивши максимальну компліментарність зображення. У портретах, фактор читання картини зліва направо значення не має: як не розташовуйте обличчя, глядач розуміє, що художник передавав саме його. Тепер ви розумієте, чому погано виглядає зображення, перевернуте у фотошопі по горизонталі: змінюється його сенс.


Не намагайтеся створити активну лінію у кожному зображенні. Безліч хороших портретів написано без неї; вони монотонно-спокійні, нерухомі. Особливо запитуйте про необхідність активних ліній в архітектурі. Вони виникають природно за рахунок лінійних поверхонь, але активність далека від архітектури. На кінці активної лінії добре виглядатиме модель, автомобіль, смисловий центр - але не стаціонарний об'єкт. Наприклад, вуличний ліхтар на стовпі буде виглядати неприродно в кінці активної лінії, але такий же ліхтар, що розгойдується на дощі та вітрі, виглядає чудово.

Одна активна лінія пожвавлює зображення, змушує рухатися. Дві-три активні лінії, особливо перпендикулярні, заповнюють картину динамікою. Стурбованим виглядає зображення, на якому важливі предмети розташовані поза активними лініями - або ж активними лініями багато, вони короткі і ламані.

За часів Ренесансу, нормою було зображення солідне, стійке – та
активні лінії замикали у трикутник. Бароко, що позначило рух у народ, шукало динаміку навіть у простому портреті – і нормою стали Z-подібні активні лінії. Основна діагональ розташовувалася з нижнього кута у верхній; за третину до вершини від неї відходила діагональ перпендикулярно догори; на третину від низу від неї відходила діагональ перпендикулярно донизу. Для фотографії стиль Ренесансу занадто стабільний. По суті, фотографія більше розташована до спонтанності і руху, властивим бароко.




Трикутник - не єдине "стабільне" поєднання активних ліній. Уявіть собі велике зображення земної кулі у космосі: погляд обтікає його з колу. Чи розглядати це як одну закруглену активну лінію, чи як поєднання прямих активних ліній, що своїми хордами формують коло, - не важливо. У будь-якому випадку око рухається по колу, привертаючи до нього увагу. Круглим не обов'язково має бути предмет - ви рідко зніматимете велику кулю. У коло може бути об'єднані предмети композиції.

Доречно запитати, чому ми весь час говоримо про діагоналі, хоча по суті обговорюється рух зліва направо та праворуч наліво. Відповідь у тому, що погляд не рухається по рівних лініях: ні горизонтальною, ні вертикальною. Тому активні лінії нагадують діагональ, хоча зазвичай вона не точно з'єднує кути картини. Чим ближче активна лінія до діагоналі, тим інтенсивніше її відчуття. Зображення цілком може передавати мляву, зневіру, виснаженість, і тоді вертикальні і горизонтальні лінії припадуть до місця - наприклад, анорексичної моделі.

Коли кути картини порожні, діагональ пролягає між найближчими до кутів великими предметами. Оскільки порожній простір теж має невелику зорову вагу, то висхідна діагональ на зображенні з порожніми кутами виявляється трохи вище за предмет праворуч і трохи нижче - зліва.

Погляду некомфортно впиратися в порожнечу, тому уникайте в кінці активної лінії. Допустиме виняток - порожнеча у напрямі витягнутої руки чи задумливого погляду; там мозок не очікує зустріти предметів, інакше погляд виявився б іншим, сфокусованим. Але й цей виняток – якщо не помилка, то слабкий рівень роботи. Порожній простір на початку активної лінії сприймається нормально, як розгін для погляду.

Активні лінії можуть задаватися чергуванням світлих і темних тонів - принцип, відомий з робіт Тіціана. Погляд поєднує однотонні плями, утворюючи лінію між ними. Якщо на зображенні одна світла пляма, то око спрямовується до неї, утворюючи діагональ. Активні лінії також поєднують яскраві плями одного кольору: наприклад, від червоної сукні моделі до червоних троянд на вікні. Без яскравих кольорів, підійде яскраве світло - погляд рухатиметься між світловими плямами на темному тлі. Або, звичайно, навпаки - між найтемнішими предметами на світлому тлі.

Сучасні дослідження показали, що розглядаючи маленький предмет - як, наприклад, фотографія - погляд не випливає з кута в кут. Схожа на діагональ дуга починається майже з центру - і щоразу погляд ривком повертається до центру, щоб звідти рушити в інший кут. Можна сказати приблизно, що з центру погляд рухається у верхній правий кут, потім з центру в лівий нижній, потім рухається вправо і вліво майже по горизонталі, а потім оглядає низ зображення - і так по колу безупинно. Рафаель вгадав цей рух, розмістивши ангелів у самому низу "Сікстинської мадонни".

Можна припускати, що висхідна діагональ і двох частин. Від центру вгору рух стає сильнішим, відповідаючи традиційній інтерпретації діагоналей. Але нижня половина висхідної діагоналі веде себе подібно до діагоналі низхідної: рух вгору знизу до центру відбувається важко. Можна запам'ятати це так, що машина по висхідній діагоналі важко розганяється, але швидко їде. А низхідна діагональ може сприйматися важкою саме тому, що око у своєму природному русі її ігнорує, і повернення погляду на низхідну діагональ є штучним, утрудненим процесом.

Інтуїтивно, художники зображують об'єкти, що енергійно рухаються, у верхній половині картини, а важко рухаються - в нижній. Традиційне розуміння діагоналей у цих зонах збігається з науковим.

Завантажити книгу повністю:

Як ви, напевно, знаєте, наш бінокулярний зір. Просто кажучи, під час розгляду якогось об'єкта обидва наші очі одночасно дивляться в одну точку під однаковими кутами. Оскільки очі відстоять один від одного на деякій відстані, то через ефект зміщення в зоровий центр мозку потрапляють зорові образи, що трохи відрізняються один від одного. Мозок "збирає" ці образи в єдине чітке об'ємне зображення.

Головна умова бінокулярного зору – суворо узгоджені рухи очних яблук та однакові оптичні властивості очей. Тільки в такому випадку промені світла від предмета, що розглядається, потрапляють на симетричні ділянки сітківки обох очей. Узгодженість рухів очей забезпечують очні м'язи, прикріплені до очних яблук і отримують по нервах синхронні керуючі імпульси від мозку.

Диплопія – це така аномалія зору, що проявляється двоїнням видимого зображення. Таке грубе порушення зору можливе тільки у випадку, коли світлові промені від об'єкта, що розглядається, потрапляють на очне дно правого і лівого очей під різними кутами, внаслідок чого вони сприймаються несиметричними ділянками сітківок. Зоровий центр мозку не здатний підкоригувати свою роботу в нових умовах, він, як і раніше, поєднує зображення, що потрапляють на симетричні ділянки сітківок, і людина бачить зображення, що двояться.

Що може бути причиною диплопії?

Виділяють дві основні причини двоїння зображення:

1) Розлад узгодженої роботи окорухових м'язіввнаслідок травм, спазмів та захворювань (крововиливи в мозок, енцефаліт, внутрішньочерепні утворення тощо).

2) Дефекти оптичної системи ока: підвивих кришталика, розрив, деформація і навіть відрив рогівки.Вони можуть бути наслідком травмування ока та деяких захворювань (глаукома, іридоцикліт, астигматизм).

Диплопію, спричинену першою причиною, фахівці називають бінокулярною. Подвоєння зображення у разі спостерігається лише за розгляді предметів обома очима. Але як тільки прикрити одне око (не має значення яке), то двоїння відразу зникає і зір людини стане чітким.

У разі дефекту оптичної системи ока нормальний перебіг променів у ньому порушується і можлива ситуація, коли промені від одного об'єкта фокусуються на двох різних ділянках сітківки ока. Це випадок так званої монокулярноюдиплопії. Якщо закрити здорове око, то двоїння не зникає. Для того, щоб прибрати двоїння видимого зображення, потрібно закрити хворе око.

Для виправлення (або ослаблення) диплопії у традиційній медицині використовують спеціальні призматичні окуляри (підбираються та виготовляються індивідуально для кожного хворого), хірургічне втручання (не раніше ніж через 6 місяців після травми) та спеціальні вправи для відновлення бінокулярного зору. Якщо диплопія є симптомом якогось захворювання, то насамперед лікують це захворювання.

У ряді випадків бінокулярна та монокулярна (при астигматизмі) диплопії успішно лікуються за допомогою так званої гімнастики Бейтса, яка нормалізує стан м'язів очей і відновлює їх узгоджену роботу.

Наприклад, Федір Лісовський розповідає у своїй статтіяк йому вдалося буквально за кілька днів занять гімнастикою Бейтса позбавитися бінокулярної диплопії.

Гімнастика Бейтса для відновлення зору

Гімнастика Бейтса включає вправи для очних м'язів, вправи для шийно-плечового відділу і відомий багатьом пальмінг (від англійського palm - долоня).

Даний комплекс вправ бажано робити або за годину до їжі, або після великих навантажень глядачів (робота за комп'ютером, перегляд телепередач, читання книг і т.п.) від 2 до 5 разів на день. Пальмінг, до того ж, можна робити завжди, коли з'являються перші ознаки втоми очей.

Вправи для м'язів очей

Перед виконанням гімнастики Бейтса зніміть окуляри і розслабте очі, швидко і легко поморгавши деякий час.

Ці вправи краще виконувати сидячи. Рухатися мають лише очі. Голова залишається нерухомою. Очні м'язи повинні перенапружуватися (перенапруга очей супроводжується виникненням больових відчуттів). Кожну вправу виконуйте від 5 до 20 разів або до появи дискомфорту. Перед тим, як перейти до наступної вправи, дайте очам відпочити, легко поморгавши кілька секунд.

1. Переведіть погляд угору і вниз, фіксуючи на секунду очі в кожній крайній позиції.

2. Рухайте очима вправо та вліво із затримкою на секунду в крайніх позиціях.

3. Переміщуйте очі по умовній діагоналі вправо-вгору і вліво-вниз, затримуючи їх на секунду на кінцях діагоналі.

4. Рухайте очі по іншій умовній діагоналі вліво-вгору і вправо-вниз із фіксацією погляду на секунду на кінцях цієї «діагоналі».

5. Робіть кругові рухи очима у напрямку годинникової стрілки.

6. Тепер переміщуйте очі по колу проти годинникової стрілки.

7. Переміщуйте очі вздовж сторін уявного квадрата за годинниковою стрілкою.

8. Ковзайте очима вздовж сторін уявного квадрата проти годинникової стрілки.

Описані вище вправи за умов нестачі часу можна робити під час пальмінгу. А ось наступні дві вправи поєднати з пальмінгом не вдасться.

9. Вправа на тренування акомодації. Витягніть спочатку руку максимально вперед з виставленим на рівні очей великим пальцем. Невідривно дивіться на великий палець, повільно наближаючи його до очей до торкання носа. Після торкання, зберігаючи фокусування погляду на пальці, рухаємо палець у зворотному напрямку. Як тільки рука повністю випрямиться, переводимо погляд на кілька секунд на віддалений предмет.

10. Міцно заплющте очі, а потім повільно відкрийте їх.

Вправи для шийно-плечового відділу

Тривала сидяча робота та стрес викликають непотрібну напругу м'язів шиї та плечей, що негативно позначається на прохідності кровоносних судин. Як очі, так і зоровий центр мозку недоотримують харчування та кисень, внаслідок чого зір слабшає. Щоб відновити нормальний кровообіг у ділянці шиї, голови та очей, необхідно зробити кілька вправ для шийно-плечового відділу.

Ці вправи виконуються швидко, але плавно (від 2 до 10 разів кожне).

1. Поперемінні повороти голови вправо та вліво.

2. Бічні поперемінні нахили голови із укладенням її на праве та ліве плече.

3. Почергові нахили голови вперед та назад.

4. Кругові рухи головою у напрямку годинникової стрілки.

5. Кругові рухи головою у напрямку проти годинникової стрілки.

6. Поперемінні рухи головою по умовній діагоналі вправо-вгору та вліво-вниз.

7. Поперемінні рухи головою по умовній діагоналі вліво-вгору та вправо-вниз.

8. Кругові рухи опущених уздовж тулуба рук у плечовому суглобі.

9. Кругові рухи у плечовому суглобі із зігнутими у ліктях руками (кисті у своїй лежать на плечах).

Пальмінг – розслаблення за допомогою темряви

Темрява – один із , який використовується в системі д-ра Бейтса для зняття зайвої напруги з психіки та м'язів очей. Згідно з Бейтсом, розслаблення – головна зброя у боротьбі зі спазмом очних м'язів, що викликає різні патології зору, у тому числі й диплопію.

Затемнення очей з метою їхнього розслаблення використовується в пальмінгу - мабуть, найвідомішою вправою з методики Бейтса.

Приступаючи до пальмінгу, спочатку розітріть долоні один про одного, щоб розігріти їх і підвищити таким чином розслаблюючий ефект вправи. Після цього накладіть внутрішні частини долонь на очі таким чином, щоб пальці схрещувалися на лобі, а підстави мізинців були притиснуті до твердої частини перенісся (там, де зазвичай розташована дужка окулярів). Пальці та долоні повинні бути щільно притиснуті до лоба та щоки, щоб унеможливити попадання світла до очей.

Класичний спосіб виконання пальмінгу – сидячи. Лікті зігнутих рук при цьому упираються про щось м'яке, розташоване на столі (складений у кілька разів рушник, невелика подушечка тощо). Спина при цьому складає з шиєю пряму лінію. Робіть пальмінг протягом кількох хвилин. Для досягнення більшого ефекту на цей час подумки відверніться від поточних проблем і віддайтеся приємним спогадам.

Закінчуючи пальмінг, трохи поморгайте, зніміть долоні та повільно розплющте очі.

Виконання гімнастики Бейтса займає трохи більше 10 хвилин, але користь від неї величезна! Цей комплекс вправ здатний як ефективно боротися з перевтомою очей і усувати диплопію, але може стати першим етапом по дорозі природного відновлення зору.

Успіху вам на цьому шляху!

Тетяна Овчиннікова
Серія графічних диктантів на нелінованому папері та папері в клітку

Тема: Серія графічних диктантів на нелінованому папері та папері в клітку.

Графічний диктант- дуже корисна вправа як розвитку просторової орієнтації на площині, так підготовки руки до письма, тренування спритності і уваги.

Графічний диктант – це візерунок, який виконується на нелінованого паперу та паперу в клітку.

Перед тим як приступити до графічному диктантунеобхідно дітям дати інструкцію: «Зараз ми з вами вчитимемося малювати різні візерунки та зображення. Треба постаратися, щоб вони вийшли гарними та акуратними. Для цього ви повинні уважно слухати мене - я говоритиму, в який бік і наскільки клітинок провести лінію. Проводьте лише ті лінії, які я буду диктувати. Коли прокресліть лінію, чекайте, доки я не скажу, куди направити наступну. Кожну нову лінію починайте там, де закінчилася попередня, не відриваючи олівець від папери».

1. Проведи білку до горіха.

Ціль папери в кліткудіяти в заданому напрямку: вниз, праворуч, ліворуч.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується лист папери в кліткуз намальованими наперед білочком і горіхом. Потім поставивши точку відліку, дотримуючись вказівок педагога, накреслити шлях білочки до горіха.

1 клітинку праворуч, 1 клітину вниз, 3 вправо, 1 вниз, 1вліво, 2 вниз, 6 вправо, 2 вниз, 4 вліво, 4 вниз, 4 вправо.

2. Врятуй друзів від потопу.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші папери в кліткудіяти в заданому напрямку: вгору, вниз, праворуч, ліворуч.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується лист папери в кліткуз боку звернено герої мультфільму. Потім поставивши точку відліку, дотримуючись вказівок педагога, накреслити шлях друзів до човна.

1 клітинку праворуч, 3 вниз, 2 вліво, 1 вниз, 2 вліво, 3 вниз, 1 вправо, 1 вгору, 1 вправо, 2 вниз, 1 вправо, 3 вгору, 4 вправо, 1 вниз, 2 вліво, 1 вниз, 3 вправо, 2 вниз, 2 вліво, 2 вниз, 1 вправо.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші папери в кліткудіяти в заданому напрямку: вгору, вниз, праворуч, ліворуч.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується лист

1 клітинку праворуч, 1 вниз, 2 вправо, 1 вгору, 1 вправо, 2 вниз, 8 вправо, 1 вниз, 2 вліво, 4 вниз, 1 вліво, 2 вгору, 1 вліво, 2 вниз, 1 вліво, 2 вгору, 3 вліво, 2 вниз, 1 вліво, 2 вгору, 1 вліво, 2 вниз, 1 вліво, 3 вгору, 1 вліво, 3 вгору.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші папери в кліткудіяти в заданому напрямку: вгору, вниз, праворуч, ліворуч.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується лист папери в клітку і простий олівець. Потім поставивши точку відліку, дотримуючись вказівок педагога, виконати малюнок.

1 клітинку праворуч,1 вгору, 3 вправо, 1 вниз, 7 вправо, 7 вниз, 2 вліво, 2 вгору, 4 вліво, 2 вниз, 2 вліво, 4 вгору, 2 вліво, 4 вниз, 2 вліво, 1 вгору, 1 вправо, 6 вгору.

Запропонувати дітям малювати або розкрити отримане зображення.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші папери в кліткудіяти в заданому напрямку

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується лист папери в клітку і простий олівець. Потім поставивши точку відліку, дотримуючись вказівок педагога, виконати малюнок.

1 вгору, 1 вліво, 1 вниз, 5 вправо, 1 вгору, 1 вліво, 2 вниз, 1 по діагоналі вліво вниз, 1 вниз, 1 по діагоналі вправо вниз, 2 вправо, 1 вниз, 2 вліво, 3 вниз, 1 вправо , 1 вниз, 1 вправо, 1 вниз, 2 вліво, 1 вгору, 3 вліво, 1 вниз, 2 вліво, 1 вгору, 1 вправо, 1 вгору, 1 вправо, 3 вгору, 2 вліво, 1 вгору, 2 вправо, 1 по діагоналі вправо вгору, 1 вгору, 1 діагоналі вліво вгору, 1 вгору.

Запропонувати дітям малювати або розкрити отримане зображення.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші папери в кліткудіяти в заданому напрямку: вгору, вниз, праворуч, ліворуч, по діагоналі.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується лист папери в клітку і простий олівець. Потім поставивши точку відліку, дотримуючись вказівок педагога, виконати малюнок.

3 вправо, 2 по діагоналі вправо вгору,1 вправо, 1 вниз,1 вліво, 1 по діагоналі вліво вниз, 3 вправо, 1 вниз, 1 вліво, 3 вниз, 1 по діагоналі вліво вниз, 3 вліво, 1 по діагоналі вліво , 3 вгору, 1 вліво, 1 вгору.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші папери в кліткудіяти в заданому напрямку: вгору, вниз, праворуч, ліворуч, по діагоналі.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується лист папери в клітку і простий олівець. Потім поставивши точку відліку, дотримуючись вказівок педагога, виконати малюнок.

1 вгору, 2 по діагоналі вправо вгору, 3 вправо, 1 вгору, 1 вліво, 4 вниз, 3 діагоналі вправо вниз, 1 вгору, 1 по діагоналі вправо вгору, 2 вгору, 1 вправо, 2 по діагоналі вправо вгору, 3 в 1 вліво, 2 вниз, 1 по діагоналі вліво вниз, 2 вниз, 9 вліво, 1 вгору, 1 вправо, 1 вгору, 1 по діагоналі вправо вгору, 2 вгору, 3 вліво, 1 вгору, 1 вправо.

Запропонувати дітям малювати або розкрити отримане зображення.

8. Льодовик.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші папери в кліткудіяти в заданому напрямку: вгору, вниз, вправо, вліво, по діагоналі, самостійно виконати необхідне завдання за зразком, що сприймається.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується лист папери в клітку і простий олівець. Потім поставивши точку відліку, дотримуючись вказівок педагога, виконати малюнок.

1 клітинку праворуч, 2 вгору, 1 вправо, 5 вгору, 2 вправо, 3 вниз, 1 вправо, 4 вниз, 1 вправо, 1 вгору, 1 по діагоналі вправо вгору, 1 вгору, 1 вправо, 1 вниз, 1 по діагоналі вправо вниз, 1 праворуч, 1 вниз, 1 праворуч, 2 вгору, 1 праворуч.

Запропонувати дітям закінчити зображення.

9. Друзі.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші нелінованого паперу, розташовувати об'єкти в заданому місці: вгорі, внизу, праворуч, ліворуч.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується розмістити героїв мультфільму в заданому місці на аркуші нелінованого паперу.

Намалюй білку у верхньому лівому кутку, мамонта Менні у верхньому правому кутку, лінивця Сіда у нижньому правому кутку, а тигра Дієго у нижньому лівому.

Запропонувати дітям розкрити отримане зображення.

10. Збери горіхи.

Ціль: Вчити дітей орієнтуватися на аркуші нелінованого паперу, розташовувати зображення в заданому місці: зверху, внизу, праворуч, ліворуч, у центрі.

Хід виконання завдання:

Дитині пропонується намалювати горіх у заданому місці на аркуші нелінованого паперу.

Намалюй маленький горіх у верхньому правому кутку, у центрі намалюй горіх середнього розміру, а в нижньому лівому кутку намалюй великий горіх.

Запропонувати дітям розфарбувати отримані зображення.

На палубу вийшов, свідомості вже немає,
В очах його все затьмарилося.
..


Саме з раптового помутніння в очах у автора і почалося функціональне розлад зору, що позначається терміном "диплопія" (від грецького diploos + opos - подвійний погляд). При диплопії людина, розглядаючи будь-який предмет, бачить одночасно два зображення, рознесені у просторі.

Метою публікації цієї нотатки є бажання допомогти тим людям, які потрапили в аналогічну ситуацію та не знають, як її виправити. Можливо, мій досвід буде корисним і для інших.


Преамбула


Сучасна медицина вважає, що диплопія може бути симптомом або клінічним проявом цілого ряду неврологічних, інфекційних, спадкових та інших захворювань (напр. ішемічний інсульт, пухлина головного мозку, офтальмоплегічна мігрень, кліщовий енцефаліт, ботулізм, діабет тощо). Причинами виникнення диплопії можуть бути перевтома очних м'язів, травми голови, алкогольне отруєння та ін.

Ще до госпіталізації до клініки з метою з'ясування причин того, що сталося, автор за допомогою відомостей, знайдених в інтернеті, встановив, що він став володарем так званої бінокулярної перехресної диплопії, коли два зображення (праве та ліве) розташовуються хрест на хрест стосовно один одного, причому при закритті лівого ока зникає ліве зображення, а при закритті правого - праве. Розмах видалення двох зображень залежить від відстані до об'єкта, що спостерігається і, як не дивно, від нахилу і повороту голови. Змінюючи положення голови, вдавалося, наприклад, розсунути два зображення екрану телевізора на стіні на кілька метрів один від одного, причому одне з них упиралося в стелю, а інше - в плінтус. Лінія, що з'єднує центри двох зображень, у своїй становила з вертикаллю кут близько 45 градусів.

Жити з таким дефектом зору можна, але не так просто. Особливу небезпеку становить ходьба сходами (особливо при спуску), коли ви бачите перед собою замість однієї сходи дві, сходинки яких скошені один щодо одного на десятки градусів. Таке пересування можна здійснювати лише тримаючись за поручні та прикриваючи одне око; зневага цих правил загрожує падінням, оскільки замість реальної сходинки ви ризикуєте наступити в порожнечу. Проблемними стають (якщо не заплющувати одне око) найпростіші та звичайні дії, наприклад, взяття предмета зі столу, гоління, читання, користування клавіатурою, пультами, вимикачами, спостереження того, що відбувається на екрані дисплея або телевізора - практично все, що так чи інакше пов'язане з визначенням реального розташування чогось. Трохи допомагає використання звичайних окулярів, але це досить слабка втіха.

У стаціонарі клініки протягом майже трьох тижнів автора лікували як від основного захворювання – за стандартною методикою, так і від його клінічного прояву у вигляді диплопії – за методикою стимуляції головного мозку апаратом Брейн-Порт (BrainPort), що використовується професором Ю. Даниловим з лабораторії тактильних. комунікацій та нейрореабілітації університету штату Вісконсін (США) . Основи цього методу заклав відомий нейрофізіолог Пол Бах-у-Ріта, який раніше очолював цю лабораторію і багато років присвятив дослідженню феномену шкірного зору (згадаймо нашу Розу Кулешову, яка понад півстоліття тому переконала авторитетну наукову комісію в реальності існування цього феномену). Відомий його знаменитий вислів: "Ми бачимо не очима, а мозком", сенс якого полягає в тому, що інформація про зображення може надходити не тільки через основні - зорові, а й через запасні - тактильні чи слухові відчуття. Останні включаються до роботи у разі потреби.

Спочатку в методиці стимуляції головного мозку використовувалися системи BrainPort Vision (відновлення зору) і BrainPort Position (рухова адаптація), де тактильна інформація вводилася через пластину, що міститься на мову пацієнта з матрицею електродів, на які подавалися імпульсні сигнали відповідно з відеодатчиків або датчиків прискорення. Інформація про універсальну систему BrainPort, що застосовується в даний час, недоступна. Очевидно, в цій розробці подача зовнішніх сигналів на матрицю електродів відсутня і передбачається, що вплив на мову певної послідовності електричних імпульсів, створюваної вбудованим автономним генератором, призводить до автоматичної корекції роботи відповідних розділів мозку.

Якщо принцип дії двох ранніх систем зрозумілий принаймні особам, знайомим із принципами роботи систем з автоматичним регулюванням, то про сучасну систему цього сказати не можна. Втім, про це говорить і сам професор Данилов у численних виступах та інтерв'ю для преси: "Але якщо ви спитаєте, як це відбувається, я чесно відповім: поки це до кінця не ясно." Основним аргументом у таких випадках є посилання на численні успішні застосування у клінічній практиці. Плацебо, чи щось інше, незрозуміле, але – допомагає.

Тому я майже три тижні по два рази на день слухняно поміщав на мову пластину апарату Брейн-Порт, попередньо встановивши амплітуду імпульсів на рівні, достатньому до появи дуже помітного поколювання з "кислим смаком", і щоразу протягом 15 хвилин проробляв все, що наказувалося на даний сеанс: нерухома стійка на підлозі з відкритими або закритими очима, те ж - на товстому пружному килимку, поперемінне фокусування очей на віддалені і близько розташовані предмети, вправи на низькому велотренажері (аналозі дитячого триколісного велосипеда), релаксація з закритими очима підмішуванням ритмів головного мозку, вправи з рухом очей за контурами або поверхами будівель за вікном та ін.

При вступі в стаціонар при погляді вниз з положення стоячи на власні ноги я бачив чотири ноги, причому шкарпетки взуття однієї пари ніг відстояли від шкарпеток іншої пари на відстань близько 30 см. Ми з лікарем вирішили, що наявність позитивного ефекту від використання апарату Брейн Порт можна оцінювати для зменшення цієї відстані. Спочатку мені здавалося, що ефект є, але виявилось, що це не так. День йшов за днем, але жодних відчутних змін на краще не відбувалося. Тим не менш, при виписці я, щоб не засмучувати свого лікаря, сказав, що зображення ніг "роз'їжджаються" вже не так сильно.

Повернувшись додому, я згадав, що ще до госпіталізації одна із співробітниць нашої тематичної групи сказала, що у її сестри кілька років тому стався інсульт, після чого у неї з'явилася диплопія, якої вона позбавлялася протягом шести місяців. Крім стандартної схеми медикаментозного лікування пацієнтів, які перенесли інсульт, протягом усіх цих місяців вона регулярно кілька разів на день робила так звану гімнастику Бейтса, що дозволило повністю усунути диплопію. Рецидивів немає.

Мені знадобилося всього кілька днів занять гімнастикою Бейтса (3 рази на день по 10 хв), щоб теж позбутися диплопії. Я не міг у це повірити, і щоразу, прокидаючись, розплющував очі з побоюванням: а раптом знову побачу світ роздвоєним. При візиті до лікаря для закриття лікарняного я назвав те, що відбулося чарами.

А тим часом у комп'ютерних мережах можна знайти досить невтішні відгуки про гімнастику Бейтса. Наведу один із них.

Вільям Гораціо Бейтс (William Horatio Bates) (23 грудня 1860, Ньюарк, Нью-Джерсі - 10 липня 1931, Нью-Йорк) - американський лікар-офтальмолог, винахідник немедикаментозного методу відновлення зору. Ефективність цього методу сумнівна, а теорія, на якій він базується, суперечить даним офтальмології та оптометрії як часів Бейтса, так і сучасним даним.

Причина появи таких відгуків полягає в тому, що Бейтс сподівався за допомогою своєї методики взагалі позбавити людство від окулярів. Однак, зараз цілком ясно, що далеко не всякі порушення зору, зокрема, пов'язані з кришталиком, можуть бути усунені за допомогою гімнастики Бейтса. Більше того, у певних випадках вона навіть може завдати шкоди. Тому, переходячи до викладу методики Бейтса, прошу читачів звернути на це увагу.

Гімнастика Бейтса відновлення зору.


Гімнастика Бейтса включає вправи для очних м'язів, вправи для шийно-плечового відділу і так званий "пальмінг" (від англійського palm - долоня).

Комплекс треба робити або за годину до їжі, або після великих навантажень на зоровий апарат (комп'ютер, телевізор, читання та ін.) кілька разів на день (від двох до п'яти). Пальмінг можна робити у складі комплексу вправ, а й незалежно у разі ознак втоми очей.

Вправи для м'язів очей


Ці вправи робляться без окулярів і найкраще сидячи перед столом у поєднанні з пальмінгом. При цьому лікті повинні спиратися не на сам стіл, а на підставку (коробку, подушку та ін) з висотою, що забезпечує горизонтальне положення спини. Не лопускайте перенапруги м'язів очей з появою больових відчуттів. Голова під час виконання вправ повинна залишатися нерухомою. Після виконання кожної вправи (від 5 до 20 разів або до появи дискомфорту) необхідно кілька секунд поморгати.

1. Дивіться поперемінно вгору та вниз, фіксуючи погляд на секунду у кожній з позицій.

2. Дивіться поперемінно вправо та вліво, фіксуючи погляд на секунду у кожній з позицій.

3. Дивіться поперемінно по діагоналі вправо-вгору і вліво-вниз, фіксуючи погляд на секунду в кожній з позицій.

4. Дивіться поперемінно по діагоналі вліво-вгору і вправо-вниз, фіксуючи погляд на секунду в кожній з позицій.

5. Повертайте очима по колу за годинниковою стрілкою.

6. Повертайте очима по колу проти годинникової стрілки.

7. "Малюйте" очима квадрат за годинниковою стрілкою.

8. "Малюйте" очима квадрат проти годинникової стрілки.

Вправи 1-8 краще робити із пальмінгом (в темряві). Наступні дві вправи, природно, на світлі.

9. Фокусуйте погляд на великому пальці максимально витягнутої руки. Наближайте палець до носа (до торкання), потім видаляйте безперервним збереженням фокусування. Після цього сфокусуйте погляд на віддалений предмет.

10. Міцно замружтеся. потім повільно відкрийте повіки.

Вправи для шийно-плечового відділу


Виконуються енергійно, але плавно, поліпшення кровообігу мозку і зору (від 2 до 10 разів кожне).

1. Повертайте голову поперемінно вправо та вліво.

2. "Укладайте" голову на праве та ліве плече поперемінно.

3. Нахиляйте голову вперед і закидайте назад поперемінно.

4. Виконуйте рух головою по колу за годинниковою стрілкою.

5. Виконуйте рух головою по колу проти годинникової стрілки.

6. Виконуйте рух головою поперемінно по діагоналі вправо-вгору і вліво-вниз.

7. Виконуйте рух головою поперемінно "по діагоналі" вліво-вгору та вправо-вниз.

8. Виконуйте рух руками вгору (до плечей) і вниз зі ковзанням уздовж тулуба.

9. Виконуйте обертання зігнутих рук по колу (кисті лежать на плечах) поперемінно в один і інший бік.

Пальмінг – прогрівання очей теплом долонь.


Для виконання пальмінгу спочатку потріть долоні один до одного до розігріву, а потім схрестіть пальці і помістіть їх на лоб таким чином, щоб ніс залишався вільним між долонями. Щільно притисніть пальці та долоні до лоба та щоки, щоб повністю блокувати проникнення світла до очей. Перебувайте в такому положенні кілька хвилин, думаючи про щось приємне. Потім кілька разів поморгайте, зніміть долоні та повільно розплющте очі.

Виконання всього комплексу вправ займає трохи більше 10 хвилин

Бажаю успіху.

PS. Опис близького за змістом комплексу вправ з ілюстраціями можна знайти в мережі за адресою: очки-бейтса.рф/component/content/article/1 00