Головна · Хвороби кишечника · Гуморальне регулювання план-конспект уроку з біології (8 клас) на тему. Нейрогуморальна регуляція Характеристика нервової та гуморальної регуляцій

Гуморальне регулювання план-конспект уроку з біології (8 клас) на тему. Нейрогуморальна регуляція Характеристика нервової та гуморальної регуляцій

Тема: «Гуморальне регулювання. Ендокринна система людини, її особливості»

Мета уроку : Створити умови для ефективного засвоєння знань про гуморальне регулювання функцій організму та особливості ендокринної системи людини.

Завдання уроку:

Освітні: - сформувати поняття гуморального регулювання функцій організму та ендокринної системи;

Розвиваючі: -Підвести до висновків про особливості роботи залоз внутрішньої секреції;

Виховні: формувати пізнавальний інтерес до предмета.

Хід уроку:

    Організаційний момент. Постановка цілей та завдань уроку.

    Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання.

Дайте визначення понять:

Тканина - це група клітин, подібних за будовою та походженням, що виконують певну функцію і з'єднаних між собою міжклітинною речовиною.

Орган - це частина тіла, що займає певне місце в організмі, має певну форму, будову і виконує певну функцію.

Система органів – це група анатомічно пов'язаних між собою органів, які мають загальне походження, єдиний план будови та виконують спільну функцію.

    Вивчення нового матеріалу

У процесі еволюції утворилася особлива система органів, що спеціалізуються на виробленні дуже активних хімічних речовин, що регулюють важливі процеси. Це залози внутрішньої секреції чи ендокринні залози. А їхня сукупність становить ендокринну систему.

Наявні в організмі людини залози виробляють специфічні речовини - секрети і поділяються на три групи: зовнішньої секреції, внутрішньої секреції та змішаної секреції.

Заліза зовнішньої секреції

(Екзокринні)

Продукти залоз внутрішньої секреції називають гормонами.

Гормони - це біологічно активні речовини, що виробляються залозами внутрішньої секреції. Вони впливають на зростання та розвиток організму, на процеси статевого дозрівання, беруть участь у регуляції діяльності організму.

Властивості гормонів:

    Висока біологічна активність (1 г. адреналіну достатньо, щоб посилити роботу 100 000 000 ізольованих сердець жаб, тобто для стимуляції діяльності 1 серця достатньо 1/100 000 000 г. адреналіну)

    Специфічність (це дозволяє компенсувати нестачу того чи іншого гормону в організмі людини введенням гормональних препаратів, які одержують із відповідних залоз тварин)

    Діють лише на живі клітини

    Орган, який діє гормони, може бути розташований далеко від залоз.

Зараз ми більш детально познайомимося зі структурою та функціями залоз внутрішньої та змішаної секреції.

Будова та функціонування ендокринної системи. (Учні за допомогою вчителя заповнюють таблицю)

Заліза внутрішньої секреції

Таким чином, ендокринна система є спеціалізованою системою, що забезпечує регуляцію практично всіх функцій організму, включаючи метаболізм, репродукцію, зростання, розвиток, поведінку. Регуляцію активності багатьох ендокринних залоз здійснюють гіпофіз та гіпоталамус за допомогою механізму прямого та зворотного зв'язку. Гіпоталамус є одночасно і нервовим центром і своєрідною залозою внутрішньої секреції. Він утворений нервовими клітинами, але зовсім звичайними: вони здатні виробляти спеціальні речовини – нейрогормоны. Ці біологічно активні речовини надходять у кров, яка притікає від гіпоталамуса до гіпофіза. Гіпофіз, своєю чергою, шляхом секреції гормонів прямо чи опосередковано впливає інші залози внутрішньої секреції.

4 Закріплення знань

    Визначте, про яку залозу внутрішньої секреції йдеться?

А) «Невелика залоза, розташована під основою головного мозку. Цей мозковий придаток складається із трьох частин. У передній утворюється шість гормонів, чотири з яких регулюють роботу інших ендокринних залоз, п'ятий – прискорює статеве дозрівання, шостий – стимулює зростання тіла».

    Підведення підсумків

    Завдання додому: вивчити конспект

4. Вивчення нової теми. Засвоєння теоретичних знань.(Розмова, розповідь, практична робота, лабораторна робота у групах)

Проблемне питання: При дотику до губ новонародженого у нього виникають смоктальні рухи. Як ви вважаєте, чому це відбувається? Адже дитина ще не має досвіду такого харчування: до народження всі необхідні речовини він отримував через пуповину.

Грунтуючись на цьому прикладі, спробуйте дати визначення поняття рефлекс.

Поясніть, чи існує різниця між поняттями «рефлекс» та «дратівливість»? Якщо так, то яка?

У ході евристичної бесіди вчитель наводить приклади різних рефлексів у тварин, нагадуючи, що найпростіші рефлекси виявляються вперше у кишковопорожнинних.

Що з наведених прикладів, ви б віднесли до рефлексів, а що до дратівливості?

  1. Укол голкою гідри викликає в неї миттєве скорочення всіх шкірно-м'язових клітин.
  2. Якщо в краплю води з амебами покласти кристал солі, то вони будуть рухатися в напрямку від нього.
  3. Рух евгени зелений у більш освітленій частині водойми.
  4. Згортання листових пластинок у Мімози сором'язливої ​​при дотику до них
  5. Сльозотеча при подразненні слизової ока цибульним соком.
  6. Розкриття та закривання кошика кульбаби в залежності від освітленості.

(Рефлекси: 1, 5. Подразливість: 2, 3, 4, 6.)

Рефлекс– мимовільний акт, швидка реакція організму на дію подразника, здійснювана за участю центральної нервової системи та під її контролем. Це основна форма нервової діяльності організму багатоклітинних тварин, включаючи людину.

З курсу зоології вам відомо, що організм народжується із великим набором готових, уроджених рефлексів. Частина рефлексів виробляється протягом життя за певних умов дії середовища. Як називаються такі рефлекси (безумовні та умовні відповідно).

Заповніть таблицю «Види рефлексів» та наведіть у ній коротку характеристику безумовних та умовних рефлексів.

Механізм здійснення рефлексу розглянемо з прикладу колінного рефлексу. У всіх органах тіла є рецептори - чутливі нервові закінчення, що перетворюють подразнення на нервові імпульси. Є вони й у м'язі стегна. Якщо вдарити по сухожильній зв'язці трохи нижче коліна, то м'яз натягується і в її рецепторах виникає збудження, яке передається по чутливому нерву на руховий (еферентний), тіло якого знаходиться в спинному мозку. За цим нейроном нервовий імпульс досягає того ж м'яза (робочого органу), і він скорочується, розгинаючи ногу в колінному суглобі. Скупчення нейронів центральної нервової системи, що викликають певну рефлекторну дію, називають рефлекторними центрамицих рефлексів. Колінний рефлекс виникає при подразненні не одного, а багатьох рецепторів, розташованих в одній області тіла рефлексогенної зони (рецептивне поле).

Таким чином, матеріальною основою рефлексу є рефлекторна дуга- Ланцюжок нейронів, що утворює шлях нервового імпульсу при здійсненні рефлексу.

Використовуючи цей приклад, заповніть по пам'яті таблицю «Ланки рефлекторної дуги»:

Ланки рефлекторної дуги

Функції ланок

1. Рецептор

Перетворення подразнення на нервові імпульси

2. Чутливий (аферентний, доцентровий) нейрон

Проведення імпульсу в ЦНС

3. Центральна нервова система (спинний чи головний мозок) ЦНС

Аналіз, обробка сигналів, що надійшли, і передача їх на руховий нейрон

4. Виконавчий (еферентний, відцентровий) нейрон

Проведення імпульсу з ЦНС до робочого органу

5. Ефект – нервове закінчення у виконавчому органі

Реакція у відповідь - ефект (скорочення у м'язи, секреція у залози)

Найпростішу рефлекторну дугу можна спостерігати у гідри: подразник > нейрон > реакція. У більш високоорганізованих тварин рефлекторні дуги мають складнішу будову. Виділяють прості та складні рефлекторні дуги.

Прочитайте у підручнику опис миготливого рефлексу та складіть схему «Види рефлекторних дуг», враховуючи, що цей рефлекс має складну рефлекторну дугу, а колінний – просту.

Для рефлексу необхідна цілісність всіх ланок рефлекторної дуги.

Поясніть, чи буде у людини здійснюватися колінний рефлекс, якщо у нього пошкоджено: а) чутливий нейрон; б) руховий нейрон; в) спинний мозок нижче за поперек? Чому? (У всіх випадках рефлекс не буде здійснюватися, оскільки порушено одну з ланок рефлекторної дуги, через що проведення нервового імпульсу від рецептора до виконавчого органу буде неможливим.)

Вирізняють такі види рефлексів:

I. Безумовні

  1. Моносинаптичні. Їм відповідає проста рефлекторна дуга, що містить лише один синапс. Наприклад, колінний рефлекс.
  2. Полисинаптичні спинномозкові. Мають складну рефлекторну дугу, що включає двох синапсів. Нервовий центр розташований у спинному мозку. Наприклад, згинальний рефлекс руки.
  3. Полісинаптичні за участю спинного та головного мозку. Мають складну рефлекторну дугу. Нервовий імпульс з чутливого нейрона передається висхідним шляхом спинного мозку в головний мозок, де йде аналіз інформації. Далі низхідним шляхом імпульс потрапляє на виконавчий нейрон і прямує до робочого органу. Таким чином, спинномозкові центри рефлексів контролюються певними центрами головного мозку. Вперше цей факт встановив І.М. Сєченов - "батько російської фізіології". У своїй класичній праці «Рефлекси головного мозку» він обґрунтував рефлекторну природу свідомої та несвідомої діяльності та довів, що вищерозташовані відділи ЦНС (головний мозок) контролюють роботу нижчих (спинного мозку).

ІІ. Умовні

За будовою рефлекторної дуги є полісинаптичними за участю спинного і головного мозку (кора великих півкуль), але в її складі спадний шлях спинного мозку буде представлений або збуджуючим нейроном, або гальмівним. Залежно від цього у виконавчому нейроні відповідно спостерігатиметься або збудження (рефлекторний акт здійсниться), або гальмування (рефлекс не проявиться). У разі характер відповіді залежатиме від минулого досвіду. Основою цих рефлексів є навчання. Вчення про умовні рефлекси розробив великий російський фізіолог, лауреат Нобелівської премії І.П. Павлов. Вперше про умовні рефлекси він повідомив на чотирнадцятому Міжнародному медичному конгресі в Мадриді.

Розгляньте роздатковий матеріал ( Малюнок1, Малюнок 2, Малюнок 3, Малюнок 4). Визначте рефлекторні дуги. Яким видам рефлексів вони відповідають? (Моносинаптичному, полісинаптичному спинномозковому, безумовному полісинаптичному за участю спинного та головного мозку та умовному рефлексам відповідно).

Якщо випадково вколоти палець, то виявиться оборонний вроджений рефлекс – сіпання руки. Чому цей рефлекс не проявляється, коли у людини проколюють шкіру пальця для взяття крові на аналіз? (З допомогою вольового зусилля можна загальмувати цей рефлекс, оскільки його спинномозковий нервовий центр підпорядковується контролю з боку кори великих півкуль).

На цьому прикладі ми переконалися, що організм може вносити поправки до рефлекторної відповіді. Це можливо завдяки наявності зворотнього зв'язку. У кожному ефекторі є рецептори, які подразнюються при дії робочого органу. За чутливим нейроном імпульси від них надходять у нервовий центр, «повідомляючи» про особливості здійснення рефлексу. Таким чином, завдяки зворотним зв'язкам, нервовий центр має можливість контролювати точність виконання своїх команд та за необхідності вносити поправки до роботи виконавчих органів.

МОУ Колянівська ЗОШ

Іванівський район Іванівська область

Урок біології:

«Нервово-гуморальне регулювання фізіологічних функцій»

8 клас

(Майстер-клас із застосування обладнання на узагальнюючих уроках при підготовці до ДІА та ЄДІ)

Вчитель біології: Максимова Л.В.

Урок: «Нейрогуморальне регулювання процесів життєдіяльності організму»

Цілі:

      показати максимальне використання обладнання кабінету під час підготовки до здачі ДІА та ЄДІ у процесі узагальнення матеріалу;

      узагальнити знання про нейрогуморальну регуляцію, роль нервової системи; будову нервової тканини, нейрона, нервової системи, значення синапсів; Концепція рефлекс і рефлекторна дуга.

      Закріпити вміння готувати мікропрепарати та розглядати їх під мікроскопом,

Обладнання:таблиці "Схема будови нервової клітини"; мікроскопи, обладнання для виготовлення мікропрепаратів; кодоскоп, комплект фолій «Наркотики та організм людини», комп'ютер, проектор, телевізор, відеомагнітофон, цифровий мікроскоп.

Хід уроку

    Організаційний момент

На сьогоднішній день об'єктивну інформацію про рівень навчальних досягнень випускників 9-х та 11-х класів можна отримати після державної підсумкової атестації за середню та основну школи. У зв'язку з великою роллю знань про організм людини (ДІА – кількість завдань за блоком «Людина та її здоров'я» становить 50% від загальної кількості завдань) ми пропонуємо узагальнення матеріалу у восьмому класі. Як показує багаторічний досвід, саме питання регуляції були і залишаються найважчими для розуміння школярів. Завдання нашого уроку: узагальнити матеріал з нейрогуморальної регуляції функцій організму людини та закріпити вміння виконання завдань цього блоку з різних рівнів складності-базовому, підвищеному, високому, при цьому максимально використовуючи обладнання кабінету біології.

    Постановка проблеми

Демонстрація слайдів про «рекорди» людини.

Які причини спричинили порушення процесів життєдіяльності організму? (відповідь: порушення нейрогуморальної регуляції)

III. Узагальнення матеріалу

    Формулювання теми та цілей заняття.

- Елементи змісту теми:

Нейрогуморальне регулювання. Роль нервової системи у регуляції фізіологічних функцій.

Будова нервової тканини, нейрона, нервової системи. Значення синапсів.

Рефлекс. Рефлекторні дуги.

- Об'єкти контролю(Види знань та умінь, обов'язкових при засвоєнні розділу)

Знання будови нервової системи, її відділів; вміння знаходити зв'язок між будовою відділів нервової системи та її функціями.

Знання механізмів роботи нейрона

Знання значення нервової системи у регуляції діяльності процесів в організмі.

Уміння розрізняти умовні та безумовні рефлекси та застосовувати це вміння.

Теоретичний матеріал буде представлений у вигляді звіту роботи груп, які навчаються за планом повторення заданої теми.

Група №1. Порівняння нервової та гуморальної регуляцій організму.

Регуляція

Нервова регуляція

Гуморальне регулювання

    Механізм регуляції

Здійснюється за допомогою нервової системи

Здійснюється за допомогою хімічних речовин, що надходять у кров (ендокринна система)

    Швидкість реакції

Нервові імпульси поширюються з швидкістю (до 120 м/с)

Хімічні речовини пересуваються повільно (0,5 м/с)

    Спрямованість процесу

Чітка локалізація нервових впливів

Дія хімічної речовини не локалізована

    Еволюційний вік

Еволюційно молодший

Еволюційно більш давній механізм

    Економічність процесу

Вимагає мінімальних витрат енергії, тому що миттєво включається і швидко вимикається

Вимагає відносно багато часу для свого здійснення і не може забезпечити швидкої та точної реакції організму на подразники

Група №2. Еволюція нервової системи.

Робота із фоліями на кодоскопі. Діти повторюватимуть будову нервової тканини та нейрона, використовуючи при цьому комплект фолій «Цитологія» для кодоскопа. Це дає можливість одночасно цілій групі учнів черпати інформацію до виконання завдання.

Будова нервових систем у тварин

Тип нервової системи

Чим представлена ​​нервова система

Приклади тварин

    Сітчаста (дифузна)

Нервові клітини

    Стовбурова

(сходового типу)

Нервові вузли

Нервові стволи

Нервові відгалуження

планарію

Окологітковий нервовий вузол

Вузли черевного нервового ланцюжка

Хрущ

    трубчаста

Головний мозок

Спинний мозок

Хребетні тварини

Порівняння розвитку головного мозку у хребетних тварин

Класи хребетних тварин

Особливості розвитку головного мозку

    Надклас Риби

Розвиток мозочка та переднього мозку з нюховими частками

    Клас Земноводні

Більший передній мозок

    Клас Плазуни

Розвиток переднього мозку

    Клас Птаха

Передній, середній мозок та мозок

    Клас Ссавці

Передній мозок (великі півкулі) з корою, борознами та звивинами

Група №3. Будова нервової системи.

Будова нервової системи за становищем в організмі

Нервова система

Периферична

Центральна

Нервові закінчення

Нервові вузли

Спинний мозок

Головний мозок

Функціональний поділ нервової системи

Нервова система

вегетативна

соматична

парасимпатична

Симпатична

Група №4. Нервова тканина та нервові клітини під мікроскопом.

При виконанні роботи учні розглядають мікропрепарати під мікроскопом. Все необхідне обладнання знаходиться в валізі, що є мікролабораторією для досліджень.

Будова нейрона. Види нейронів. Синапс.

Група №5. Рефлекс. Рефлекторні дуги.

Робота на комп'ютері. Комп'ютер допомагає не лише швидко повторити матеріал, а й наочно продемонструвати результат роботи усьому класу.

Рефлекс – реакція організму на дію подразників, що здійснюється за участю центральної нервової системи.

Рефлекторна дуга – шлях, яким проходять нервові імпульси від рецептора і виконавчому органу: рецептор, чутливий нейрон, центральна нервова система (вставний нейрон), руховий нейрон, робочий орган.

Група №6. Порівняння умовних та безумовних рефлексів.

Ознаки

Безумовні рефлекси

Умовні рефлекси

Вроджені або набуті

уроджені

придбані

Видові чи індивідуальні

індивідуальні

Постійні чи непостійні

постійні

непостійні

Подразник

Специфічний

Місце розташування

Спинний мозок та стовбур головного мозку

Кора великих півкуль головного мозку

Біологічна роль

Забезпечує пристосувальну поведінку до постійних умов середовища

Допомагає пристосовуватися до мінливих умов середовища

Харчові, статеві, оборонні, орієнтовні

Слиновиділення на запах їжі

В даний час учні продемонструють свої напрацювання, використовуючи при цьому інтерактивну дошку, цифровий мікроскоп і кодоскоп.

IV. Закріплення теми:

Пробний варіант

Частина А

А1. Гуморальна регуляція функцій організму полягає в:

    Передачі органам нервового імпульсу

    Хімічній взаємодії клітин, органів та їх систем через кров

    Видалення з клітин вуглекислого газу шляхом дифузії

    Надходження поживних речовин із їжею

А2. Периферична нервова система складається з:

    Черепно-мозкових нервів

    Нервів, нервових сплетень, вузлів

    Спинного мозку і нервів, що відходять від нього.

    Спинного та головного мозку

А3. Яка діяльність людини може бути віднесена до умовно-рефлекторної?

    Дотримання звичного режиму дня

    Поворот голови на шарудіння

    Публічне читання поезій

    Розв'язання математичного завдання

А4. Перетворення сигналів зовнішнього світу на нервовий імпульс відбувається в

    Рухові нейрони

    Нервових центрах

    Рецептори

    Корі великих півкуль

Частина В

В 1. Виберіть усі правильні відповіді

На дзвінок з уроку

    діти будь-якого віку реагують однаково

    подібно реагують діти шкільного віку

    набувається рефлекс у процесі життя

    рефлекс віддається у спадок

    рефлекс є вродженим

    рефлекс не передається у спадок

Частина С

З 1. Використовуючи знання про соматичну регуляцію діяльності скелетних м'язів та вегетативної – внутрішніх органів, поясніть наступне гігієнічне правило: ранкову зарядку слід починати з малих навантажень, а потім потроху їх збільшувати.

С2. Прочитайте текст «Рефлекси та рефлекторні дуги» та знайдіть у тексті речення, які містять біологічні помилки. Запишіть спочатку номери цих пропозицій, а потім сформулюйте їх правильно.

Рефлекси та рефлекторні дуги

    Рефлексом називають відповідну реакцію організму на подразнення. (2) Шлях, яким поширюється збудження, називається рефлекторної дугою. (3) Основні ланки рефлекторної дуги, що відбивають послідовність проходження нервового імпульсу, такі: вставний нейрон, чутливий нейрон, ділянку ЦНС, руховий нейрон. (4) Розрізняють рефлекси соматичні та вегетативні. (5) Соматичні рефлекси регулюють функції внутрішніх органів. (6) Вегетативні рефлекси забезпечують узгодженість роботи внутрішніх органів.

Нейрогуморальне регулювання. Нервова система.

різновидI

Частина А

А1. Регуляція функцій в організмі здійснюється:

    Тільки нервовою системою

    Тільки ендокринною системою

    Нервово-гуморальним способом

    За допомогою безумовних рефлексів

А2. Вегетативна нервова система бере участь у:

    Здійснення довільних рухів

    Сприйняття зорових, слухових та смакових подразнень

    Регуляції обміну речовин та роботи внутрішніх органів

    Формуванні звуків мови

А3. Безумовні рефлекси людини та тварин забезпечують

    Розрізнення тваринами команд дресирувальника

    Освоєння організмом нових рухових умінь

    Пристосування організму до нових зовнішніх сигналів

    Пристосування організму до постійних умов середовища

Частина В

В 1. Визначте правильну послідовність подій

У тринейронній рефлекторній дузі:

    Перехід нервового імпульсу з аксона рухового нейрона на керований орган

    Роздратування рецептора

    Перехід нервового імпульсу з аксона вставного нейрона на дендрит рухового нейрона

    Перехід нервового імпульсу з чутливого аксона нейрона на дендрит вставкового нейрона

Частина С

З 1. Перелічіть властивості нервової тканини.

Нейрогуморальне регулювання. Нервова система.

різновидII

Частина А

А1. Передача нервового імпульсу з нейрона на нейрон відбувається в

    нервових вузлах

    нервових сплетеннях

    синапсах

    тілах нейронів

А2. Вегетативна нервова система людини, на відміну від соматичної

    керує довільними рухами

    здійснює сприйняття зовнішніх подразнень

    координує функції скелетних м'язів

    регулює обмін речовин

А3. Рефлекторна дуга закінчується

    Виконавчим органом

    Чутливий нейрон

    Вставний нейрон

    рецептором

Частина В

В 1. Які ознаки притаманні умовних рефлексів, на відміну безумовних?

    Передаються організмам у спадок з покоління до покоління

    Однакові у всіх організмів цього виду

    Формуються у процесі індивідуального розвитку організму

    Виробляються протягом життя людини

    Є вродженими

    Забезпечують пристосування організму до конкретних умов середовища

Частина С

З 1. Часто в житті вживається вираз «нервові клітини не відновлюються». Що вам відомо про механізми відновлення нервової тканини?

Нейрогуморальне регулювання. Нервова система.

різновидIII

Частина А

А1. Регуляція рівня гормонів у крові здорової людини здійснюється

    Умовно-рефлекторним механізмом

    Нейрогуморальним механізмом

    Волею людини

    Внутрішньовенними ін'єкціями

А2. Основною функціональною одиницею нервової тканини є

  1. Еффектор

  2. Рецептор

А3. Проводять нервові імпульси із центральної нервової системи до робочого органу

    Чутливі нейрони

    Вставні нейрони

    Супутники (глія)

    Рухові нейрони

Частина В

В 1. Які з перерахованих утворень відносять до центральної нервової системи людини?

    Нервовий вузол

    Середній мозок

    Сітківка

    Мозжечок

    Блукаючий нерв

    Гіпоталамус

Частина С

З 1. Прочитайте текст «Умовні та безумовні рефлекси» та знайдіть у тексті пропозиції, які містять біологічні помилки. Запишіть спочатку номери цих пропозицій, а потім сформулюйте їх правильно.

    Усю сукупність рефлексів І.П.Павлов поділив на безумовні та умовні. (2) Безумовні рефлекси є індивідуальними та передаються у спадок. (3) Умовні рефлекси постійні та зберігаються протягом усього життя організму. (4) Безумовні рефлекси мають регулярні рефлекторні дуги. (5) При утворенні умовних рефлексів у корі великих півкуль мозку утворюються часові зв'язки між центрами безумовного та умовного рефлексів. (6) Безумовні рефлекси формуються з урахуванням умовних рефлексів.

Нейрогуморальне регулювання. Нервова система.

різновидIV

Частина А

А1. За функцією вся нервова система поділяється на

    Соматичну та вегетативну (автономну)

    Симпатичну та парасимпатичну

    Центральну та периферичну

    Периферичну та соматичну

А2. Нейрон – клітина, що має

    Лише один аксон

    По два-чотири аксони

    Зазвичай один аксон

    Від одного до 15 аксонів

А3. Нервові імпульси надходять до скелетних м'язів по

    Аксонам вставних нейронів

    Аксонам рухових нейронів

    Білій речовині спинного мозку

    Сірій речовині спинного мозку

Частина В

В 1. Встановіть відповідність між ознаками рефлексів та типами рефлексів

    Передаються у спадок А) умовні

    Не передаються у спадок В) безумовні

    Вроджені

    Характерні всім особин виду

    Купуються протягом усього життя особини

    Індивідуальні для кожної особини

Перерахуйте функції нервової системи

Частина С

З 1. Перерахуйте функції нервової системи